Ruimtetelescoop komt vandaag op zijn werkplek tussen de sterren Ouders willen aandacht voor veilige fietspaden 13 Kinderen op de fiets naar school? Je ziet het nauwelijks in de Spaanse steden. Gebrek aan gewoonte, en vooral te onveilig. Een groeiende groep ouders in Barcelona wil daar verandering in brengen: elke vrijdagochtend nemen zij met hun kinderen bezit van de drukke straten, fietsend. r zijn deze ochtend iets minder kinderen dan ge woonlijk. Niet vanwege de kou; voor de mensen in Barcelona voelen de 3 a 4 graden in de vroege ochtend fris aan. Het zijn de coronabesmettingen die veel kinderen thuis houden. Maar een stuk of veertig kleuter- en basis scholieren, met evenveel ouders, vor men nog altijd een aardig pelotonne tje; groot genoeg om het gemotori seerde verkeer op dertien kruispun ten enkele minuten lang tot stilstand te dwingen, tot iedereen veilig is overgestoken. Het stoplicht is dan alweer op rood gesprongen, maar in gele hesjes ge hulde ouders houden auto's en mo toren tegen. Getoeterd van ongeduld wordt er niet; de aanblik van soms pas 4-jarige jongens en meisjes op een fiets vertedert. De kleinsten heb ben zelfs nog zijwieltjes, of anderen staan op steps of skates. Voorbijgan gers maken foto's of filmpjes. Achter de groep houdt een politieauto het aanstormende verkeer van achteren in bedwang. ,,De motorrijders zijn het ergst, die voelen zich de baas in Barcelona en proberen soms er toch nog langs te gaan'', zegt Rosa Surinach, wanneer het peloton even voor negen uur na een rit van twee kilometer in 20 mi nuten veilig is gearriveerd bij de scholen Xirinacs en Enten^a, beide gevestigd op een bijzondere plek: in de oude stadsgevangenis Modelo van Barcelona. Succes Surinach was een van de initiatiefne mers die bij het begin van dit school jaar de BiciBüs opzette. ,,Met een groepje ouders van school stelden we voor de kinderen elke vrijdagochtend met de fiets naar school te brengen. Alleen met mijn dochtertje van 5 zou Veel mensen brengen hun kinderen met de auto, maar die instelling verandert ik het niet durven, daarvoor zijn de fietspaden en kruisingen niet veilig genoeg. Gelijk vanaf de eerste dag was het een succes; de groep is steeds groter geworden en op enkele andere scholen zijn er inmiddels ook routes gemaakt.'' Ze kregen van de politie toestem ming de volledige rijbaan in bezit te nemen, met die patrouillewagen als escorte. Susana Galan fietst al sinds de eerste dag mee, met haar 4-jarige dochter Leila. ,,Op de andere dagen van de week zit ze achterop in het zitje, maar zelf fietsen vindt ze na tuurlijk veel leuker. Veel mensen brengen hun kinderen met de auto naar school, dat is hier altijd zo ge weest, maar je ziet dat die instelling aan het veranderen is.'' Barcelona had tot de eeuwwisse ling geen fietscultuur; toen de jonge ouders uit het peloton de leeftijd hadden van hun kinderen nu, was er net een eerste fietspad van 3 kilome ter aangelegd, ergens op een stoep. Nu heeft de stad inmiddels 240 kilo meter aan fietspaden liggen, de meeste in de grote centrale wijk, de Eixample met zijn rechte straten en ruime kruispunten, waardoor ook deze route van de BiciBüs loopt. Fietsvriendelijker ,,Er is veel ten goede veranderd, maar voor kinderen zijn die fietspaden echt niet veilig. Ze zijn te smal, en heel onoverzichtelijk op de kruis- punten. Ook als Leila iets ouder is, zou ik haar echt niet alleen laten gaan'', zegt Rosa Surinach. Het is het belangrijkste doel van de vrijdagse tocht: de gemeente duidelijk maken dat de stad nog veel autoluwer en fietsvriendelijker moet en kan wor den. ,,Maar het is ook een feestelijke tocht, met muziek vaak, én een edu catieve: onze kinderen laten wennen aan de fiets'', aldus Surinach. Videobeelden van de vrolijke rit door Barcelona zijn in deze vier maanden al de wereld over gegaan, met gevolgen: in San Francisco heb ben ouders ook een BiciBüs opgezet, en vanuit verschillende Europese ste den is er interesse getoond voor het initiatief. Daar moet de telescoop de ko mende jaren het heelal in beeld brengen. En als de missie over vele jaren voorbij is, blijft hij waar schijnlijk nog lange tijd in die om geving rond de zon draaien. Terwijl de nieuwe telescoop door de ruimte zoeft, wil de vluchtlei- ding op aarde vanavond rond 20.00 uur Nederlandse tijd de motoren aanzetten. Daarmee moet de koers van de sonde veranderen. Zo kan hij worden 'geparkeerd' op een stabiele plek in de schaduw van de aarde, zo'n 1,5 miljoen kilo meter van ons vandaan. Hij ver bruikt daar zo min mogelijk ener gie, heeft vrij zicht op het univer sum en kan eenvoudig beelden en metingen doorsturen. De James Webb is de opvolger van de beroemde ruimtetelescoop Hubble. Die stamt uit 1990 en draait al bijna 32 jaar in een baan om de aarde. Zijn einde nadert. Daarom hebben Europa, de Verenigde Sta- ten en Canada de handen ineenge slagen voor de nieuwe sonde. Van uit Nederland zijn de Universiteit Leiden en onderzoeksinstituut TNO bij het project betrokken. De nieuwe ruimtetelescoop is ongeveer zo groot als een tennis baan. De kern is een 6,5 meter grote spiegel, zes keer zo groot als die van de Hubble. Hij vangt het licht uit de ruimte op en kaatst dat naar een tweede spiegel, die het licht bun delt en naar de meetinstrumenten aan boord stuurt. Leven De James Webb moet onder meer zoeken naar planeten waar mis schien leven mogelijk is, verre ster renstelsels en sporen van de oer knal. Hij kan een miljard jaar verder terug in de tijd kijken dan de Hub ble. Doordat de James Webb zo ver weg staat, heeft hij geen last van de warmte van de zon. Op zijn werk plek is de temperatuur 233 graden onder nul. Dat maakt de metingen nauwkeuriger en betrouwbaarder. Komende zomer worden de eerste metingen verwacht. GO MAANDAG 24 JANUARI 2022 Edwin Winkels Barcelona Schoolkids nemen op de fiets straten Barcelona in - Rosa Surinach, initiatiefnemer HOUSTON De bestemming is bijna bereikt voor de nieuwe ruimtetelescoop James Webb. Ongeveer een maand na zijn lancering, met ongeveer 1,5 miljoen kilometer op de teller, komt hij vandaag aan op zijn werkplek. G De James Webb ruimte telescoop. IMPRESSIE ESA/ATG MEDIALAB - Anita van Rootselaar Vanavond om 21.00 uur is er een uitzending van Nasa over de tele scoop. Die is te zien via de Nasa Science Live website, YouTube, Fa- cebook en Twitter. De stoet fiet sende schoolkinde ren trekt veel aan dacht. FOTO'S AD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13