Voordelig naar Kroatië mat boldarman.nl bolderman.nl 11 699,- BOMEN PLANTEN NEDERLAND KAN ZEKER 35.000 VOETBALVELDEN AAN GROENE OMGEVING AANLEGGEN De woonomgeving van 5,6 miljoen inwoners van Nederland is in kaart gebracht om te zien hoe groen het daar is. In de helft van de tuinen kan het meer dan 30 procent groener. Marcia Nieuwenhuis Rotterdam Vandaag wordt de uitslag bekendge maakt van de Groene Stad Chal lenge editie 2021. Voor die uitdaging is de 'groenpotentie' in de woon omgeving van 5,6 miljoen inwo ners van Nederland in kaart ge bracht. 103 van de 345 gemeenten deden mee. Er valt een groene we reld te winnen, een oppervlakte van ruim 35.000 voetbalvel den. Dat becijferden advies- en in genieursbureau Sweco, producent van tuinmachines en gereed schappen Husqvarna en de Neder landse firma NL Greenlabel, die uitdaging organiseerden. ,,Wat deze wedstrijd zo bijzon der maakt?", vraagt Joeri Meliefste, adviseur stedelijk groen en kli maatadaptatie bij Sweco: ,,Wij kij ken voor het eerst naar het open bare én particuliere groen. Lode- wijk Hoekstra van NL Greenlabel, beter bekend als de tv-tuinman, valt hem bij: ,,We hebben de om geving nu zo nauwgezet in kaart gebracht dat we de komende jaren ook precies kunnen laten zien welke steden en dorpen in een jaar tijd het meest vergroend zijn. Zo willen we mensen op een prikke lende manier enthousiasmeren.'' De Groene Stad Challenge is ge koppeld aan de wereldwijde ran king voor groene steden 'Husq varna Urban Green Space Index'. Op basis van satellietbeelden, luchtfoto's en de Basisregistratie Grootschalige Topografie (BGT) wordt inzicht gegeven in de mate kante meters voor het groene grij pen. ,,Op platte daken is er een ge bied ter grootte van ruim 18.500 voetbalvelden die groen benut kunnen worden.'' De Groene Stad Challenge becijfert dat er ruimte is voor het planten van bijna 100.000 bomen. Meliefste en Hoekstra hopen dat partijen bij de gemeenteraadsver kiezingen zich ook 'hard gaan ma ken voor meer groen'. ,,Nu hebben veel beheerders al te weinig bud get om het groen dat er is, te on derhouden.'' Toch kunnen ge meenten én particulieren volgens hen ook zonder een groot budget al veel doen. ,,Bomen planten is best wel prijzig. Maar door tegels te wippen, kun je op trottoirs echt heel eenvoudig en vrij goedkoop beplanting maken.'' Vanmiddag om 16.00 uur wordt - ook op de site van deze krant - de volledige ranglijst van deelne mende gemeentes, bestaande uit 50 steden en 384 dorpen, bekend gemaakt. En daar zitten volgens de heren verrassingen tussen. ,,Nieu- wegein en Delft bijvoorbeeld sco ren verrassend goed.'' Meliefste, die de deelnemende gebie den nauwgezet in kaart heeft gebracht. ,,Wij hebben op 50 centimeter nauwkeu rig bekeken: staat er nou een boom of een struik en zo ja, hoe groot zijn die dan precies?'' Op particuliere grond is er werk aan de winkel, weten de aanjagers. De Groene Stad Challenge nam een miljoen tuinen onder de loep en daarvan bleken er welgeteld 506.550 tuinen nog meer dan 30 procent te kunnen vergroenen. Maar ook op de publieke gronden is er nog een hoop winst te boe ken, rekent Meliefste voor. ,,Van de publieke gronden is nog 17.000 voetbalvelden te vergroenen." Par keervakken zijn goed voor zo'n 13.000 voetbalvelden en met het schrappen van 'zinloze verhar ding' kunnen nog eens 4.200 voet balvelden aan groen worden ge wonnen. Voor het grijpen Op platte daken liggen volgens de stedelijk adviseur nog meer vier- Je kunt wel tien kleine boompjes hebben, maar je hebt meer aan een grote eik - Joeri Meliefste, adviesbureau Sweco van vergroening per wijk of buurt, en waar ruimte is voor meer groen. Meliefste: „Vroeger telden we het aantal bomen. Maar aan tallen zeggen me niks. Je kunt wel tien kleine boompjes hebben, maar je hebt meer aan een heel grote eik. Ik wil het aantal vier kante meter kroon weten'', zegt hij, verwijzend naar het bovenste deel van de boom. Volgens Meliefste is 'niet eerder op zo'n uitgebreide manier een nulmeting gedaan'. ,,De data ge ven inzicht in waar je meer kunt vergroenen. Dat geeft gemeenten ook echt handelingsperspectief." Meer dan honderd gemeenten kunnen nu volgens hem 'databa- sed vergroenen'. Gezien de uitda gingen op het gebied van klimaat verandering, gezondheid, biodi- versiteit en wonen is deze chal lenge volgens hem 'erg relevant'. De tv-tuinman: ,,Als het 's zomers warm is, kan er wel 20 graden ver schil zitten tussen een plek waar het groen en koel is en de tempe ratuur van het asfalt: dat is hart stikke heet.'' Dat verklaart volgens Meliefste ook het verschil in tem peratuur tussen stad en landelijke omgeving zomers. ,,Het kan af hankelijk van de grootte van de stad 4 tot 7 graden schelen.'' Gemiddeld bestaat 44 procent van het oppervlak van de onder zochte plaatsen uit groen, zo blijkt uit de nieuwe analyse. ,,Maar de potentie is nog enorm'', vertelt Boek nu met ons gratis Garantiepakket!' 10 dagen Istrië, Opatija 15 dagen Byzantijnse rondreis 10 dagen De mooiste eilanden van Istrië en Kroatië 12 dagen Makarska Rivièra en Dubrovnik 12 dagen Rondreis Kroatië 12 dagen Werelderfgoed Adriatische kust, UNESCO-rondreis GO MAANDAG 24 JANUARI 2022 Er valt hier nog een grote groene wereld te winnen v.a. slechts Drukfouten en/of prijswijzigingen voorbehouden. *Bekijk de voorwaarden op onze website. ANVR Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excL Calamiteitenfonds, reserveringskosten consumentenbijdrage SGR. Vertrekdata: 4,11,18,25 apr/2,9, I 16,23,30 mei 16,13.20,27juni etc. Vertrekdata: 11,25 apr/9,23 mei 6,20 juni/4 juli 115,29 aug etc. Vertrekdata: 4,25 apr/9.16.23,30 mei/6,2 7 juni/5,19septetc. Vertrekdata: 11 apr/2,30 mei 127 juni/25 juli/22 aug 19 sept etc. Vertrekdata: 9,23 apr/7,21 mei/4, 18 juni/2,16,30 juli13 aug etc. Vertrekdata: 4,18 apr/2,16,30 mei 113,27juni/II juli/8,22 aug etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 11