Het oude Parijse Grand Palais wordt een 'beetje' Nederlands c Petitie tegen gesloten jeugdzorg is al meer dan 50.000 keer getekend 10 woont al meer dan tien jaar in Ne derland, heeft een Nederlandse partner, zijn bedrijf is Nederlands en hij wil 'misschien ooit nog wel de Nederlandse nationaliteit aan vragen', vertelt hij. In het Parijse monument zullen zijn Hollandse invloeden terugke ren, vermoedt hij. Volgens hem loopt Nederland soms flink voorop als het gaat om de inrich ting van gebouwen. ,,In Frankrijk zijn garderobes nog vaak van die balies waar je je jas afgeeft aan ie mand die jou een kaartje met een nummer geeft. Nederland had al vaak alleen haakjes. Ook die klui zen om je spullen in op te bergen: dat was er tot voor kort in Frank rijk alleen op treinstations. Pas langzaam zie je dat nu op andere plaatsen, zoals musea.'' Oryzhom was onder meer be trokken bij de inrichting van het Louis Vuitton-museum aan de rand van Parijs. Het Haagse be drijf zal deel uitmaken van een team van acht Franse en Ameri kaanse bedrijven die het nieuwe interieur van het Grand Palais voor hun rekening nemen. - Frank Renout Eén van de mooiste gebouwen van Parijs, het meer dan honderd jaar oude Grand Palais, krijgt een Nederlands tintje. Het bedrijf Oryzhom uit Den Haag gaat meewerken aan de renovatie. Het Grand Palais, gebouwd voor de Wereldtentoonstelling van 1900 trekt normaal zo'n 2 miljoen bezoekers per jaar, onder meer bij grote tentoonstellingen. Het gla zen dak en de glazen koepel zijn 17.500 vierkante meter en daarmee de grootste van Europa. Sinds vorig jaar is het gesloten vanwege een grootschalige reno vatie en de deuren gaan pas weer open in 2024. Voor het nieuwe in terieur is het Franse architecten bureau Senzu aangewezen. En dat heeft het Nederlandse Oryzhom uitgekozen om mee te werken. ,,Wij moeten de inrichting gaan bepalen: waar komen de balies, de winkels en de garderobe bijvoor beeld'', vertelt Oryzhom-directeur Yann Martineau. ,,En we gaan de bezoekersstromen reguleren.'' Martineau is zelf Frans, maar Een petitie om een einde te maken aan gesloten jeugdzorg is tienduizenden keren ondertekend. Uit onderzoek blijkt dat het merendeel van toch al kwetsbare kinderen gesloten instellingen met extra trauma's verlaat. Alweer jaren geleden sloot de deur van Ja son Bhugwandass kamer - een cel ei genlijk, in een voor malige gevangenis - in de gesloten instelling waar hij zat. De stoel in zijn kamer zat vast aan de grond. Jason keek naar bui ten, de plek waar hij niet naartoe mocht. Nu, dacht hij bij zichzelf, weet niemand dat ik hier zit. Afgelopen week keek hij naar een billboard in zijn thuisstad Amsterdam. 'Stop gesloten jeugd zorg', stond er met grote letters. 'Teken de petitie'. Wat een tijd om in leven te zijn, dacht Jason (24). Inmiddels zijn meer dan 50.000 handtekeningen gezet. Het voelt als nu of nooit, een keerpunt in zijn jarenlange missie een einde te maken aan gesloten jeugdzorg. In eerste instantie ver telde hij vooral zijn eigen, trauma tische verhaal, over zijn agressieve vader en broer, het misbruik in zijn jeugd. Hij kreeg problemen en belandde uiteindelijk in de geslo ten jeugdzorg. In dertien maanden waren er vijf gesloten instellingen, 135 hulpverleners. Jason werd urenlang opgesloten, ook in iso- leercellen. Als hij boos werd, kreeg hij straf. Als hij verdrietig was ook. Pas op zijn 22ste kreeg Jason dan eindelijk traumatherapie. Hij worstelt nog altijd meer met wat hij in de instellingen mee maakte, dan met wat hem thuis overkwam. Als hij praat over de misstanden in gesloten instellin gen en de noodzaak tot sluiting, dreigen beelden van toen het soms over te nemen, in zijn hoofd. Toch vertelt hij, omdat gesloten instel lingen nog altijd bestaan. Terwijl al zo vaak is vastgesteld dat wat daar gebeurt niet kan, en niet mag ook, omdat het tegen kinderrechten in gaat. Hoe, wordt weer duidelijk door het onderzoek van stichting Het vergeten kind, waaraan 37 vragenlijsten ten grondslag liggen, ingevuld door kinderen die in gesloten instellin gen zaten of zitten. 75 hulpverle ners werkten mee. Het onderzoek schetst een schrijnend beeld, dat de petitie om gesloten jeugdzorg te stoppen kracht bij zet. De cijfers: 81 procent van de kin deren maakt geweld mee van groepsgenoten, 87 procent wordt door begeleiders gefixeerd. Kinde ren moeten naar de isoleercel als ze boos of verdrietig zijn, of vol gens begeleiders iets verkeerds hebben gezegd. De helft van de kinderen moet zich verplicht uit kleden bij begeleiders, voor uri necontroles of om te kijken of ze niets gevaarlijks bij zich hebben. Ja, ook een jongen van 14, die niet wist wat visiteren was tot een vrouwelijke begeleider onder zijn piemel en ballen keek. Margot Ende-van den Broek, di recteur van Het vergeten kind, weet al lang hoe het er aan toe gaat. Toch raakte het haar weer, toen ze in het onderzoek las over het meisje, dat niet begrijpt hoe een hulpverlener thuis kan gaan slapen, terwijl zij naakt wordt ach tergelaten in een isoleercel. En- de-van den Broek weet ook: bin nen dat onmogelijke systeem heb ben hulpverleners een onmoge lijke opdracht. ,,Het kan anders, als niet steeds naar elkaar wordt ge- wezen, bijvoorbeeld door gemeen tes die zeggen dat instellingen niet de juiste zorg bieden, en instellin gen die zeggen dat ze te weinig geld krijgen." 'Knettergek' Verandering zal tijd kosten, en geld. Maar vooral is er de wil nodig van jeugdzorg zelf, om écht te er kennen dat het zo niet kan, stelt Jason. Hij weet dat wordt gedacht dat kinderen vast 'niet voor niets' in die gesloten instellingen zitten. Gek genoeg dacht hij dat ergens zelf ook, als hij bij een verhuizing naar een andere instelling vreesde tussen 'knettergekke' kinderen te recht te komen. Maar dan zag hij steevast weer de authentieke, ge talenteerde, onzekere kinderen, die zoveel tekort waren gekomen, die steeds kleiner werden naar mate de tijd in de instelling ver streek, maar zo zorgzaam waren als hij in de put zat. De gesloten instelling is voor alle 1800 kinde ren die er op dit moment in vast zitten 'de kers op de taart, een laat ste teleurstelling in een reeks, in een wereld die ze laat zakken'. Als het aan Jason ligt, gaat de wereld die vergeten kinderen nu op lief devolle manier helpen. Branchevereniging Jeugdzorg Nederland schrijft in een reactie dat Het vergeten kind 'terecht' aandacht vraagt voor de kinderen in gesloten jeugdzorg. 'Het is en blijft schrijnend dat het jeugdstel- sel juist voor de meest kwetsbare kinderen niet goed werkt. Veran deringen zijn hard nodig, dat ver dienen niet alleen kinderen maar ook professionals,' aldus bestuurs lid Bas Timman. MAANDAG 24 JANUARI 2022 GO PARIJS FOTO GAMMA-RAPHO VIA GETTY IMAGES Het glazen dak en de glazen koepel van het Grand Palais zijn maar liefst 17.500 vierkante meter groot en daarmee de grootste van Europa. 'Gesloten zorg kan niet en mag niet' Carla van der Wal Amsterdam Jason Bhugwandass zet zich in voor sluiting van de gesloten jeugdzorg. foto marco okhuizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 10