Gas, trollen: de hindermacht van Rusland Ministers in gesprek 9 LETLAND LITOUWEN WIT-RUSLAND OEKRAÏNE ESTLAND RUSLAND Rutte sluit sturen van militairen uit Mocht Rusland besluiten Oekra- ine binnen te vallen dan zijn extra sancties vanuit de Europese Unie te voorzien. Omgekeerd had Rus land de lopende importblokkade van vlees, vis, zuivel, groenten en fruit uit de EU en uit de Verenigde Staten al verlengd voor dit jaar. Experts houden er rekening mee dat Rusland deze keer, in het geval van een oorlog in Oekraïne, zeker zal terugslaan. Dat kan met: 1 Beperking gastoevoer. Jaar lijks worden méér dan 26 mil joen huishoudens in Europa van het Russische gas voorzien. Neder land is minder kwetsbaar dan an dere Europese landen maar de Rot terdamse haven is een makkelijk doel voor hackers. 2Cyberaanvallen. In Oekraïne legden hackers 70 staatsbedrij ven stil. Dat kan ook in andere lan den. In 2017 kregen we een voor proefje toen twee grote container- bedrijven op de Maasvlakte wer den gehackt. Het laden en lossen van schepen stopte en containers waren onvindbaar, waardoor het transport vastliep. 3 Sluiting Russisch luchtruim. De EU heeft overwogen ons luchtruim te sluiten voor Russi sche vliegtuigen. Andersom zou dat natuurlijk ook kunnen en dat wordt heel vervelend voor de KLM. Grofweg over een achtste van de landmassa van onze aardbol moet dan worden omvlogen. 4 Nederlandse groente en fruit waren al moeilijk ver koopbaar in Rusland maar een route via Belarus (waarmee Rus land een douane-unie heeft) bracht uitkomst. Die route is ook afgesloten. 5 Destabilisatie via sociale media. Pro-Russische trollen mengen zich toch al graag in poli tieke discussies in Nederland en dat zal toenemen. Doel: polarisatie aanjagen en de samenleving een beetje ontwrichten. Ook kan Rusland het Westen dwarszitten met gerichte diploma tieke destabilisatie. Denk aan: 6 Het erkennen van het dwerg staatje Transnistrië in Molda vië of erkenning van Republika Srpska ofwel de Servische Repu bliek in Bosnië en Herzegovina. Potentiële kruitvaten voor meer politieke onrust in Europa. 7 Het stationeren van troepen en raketsystemen in de achter tuin van de Verenigde Staten, dus op Cuba en in Venezuela. 8 Tot slot het klassieke uitwij zen van diplomaten. Moskou kan functionarissen de deur wij zen en dan gebeurt uiteraard het zelfde hier. Vooral symbolisch en niet bevorderlijk om toch ge- sprekskanalen open te houden. - Bob van Huët GO ZATERDAG 22 JANUARI 2022 Klintsy Pogonovo Soloti Gebied onder controle pro-Russische rebellen Blinken (l) en Lavrov in Genève. foto afp Rusland en de Verenigde Staten zetten hun gesprek ken voort. Volgens de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken, was het crisisover leg, gisteren in een chic ho tel in Genève hoopvol. Zowel Blinken als zijn Russi sche ambtgenoot Sergej La vrov houden de deur open. Lavrov zei kort na de ontmoe ting dat hij hoopte dat de spanningen kunnen afnemen. ,,Het was een belangrijk ge sprek. Nu begrijpen we el- kaars standpunten beter'', re ageerde Blinken. ,,We kunnen nu verder gaan met het ver groten van het begrip, maar dan moet de Russische agressie richting Oekraïne stoppen. Rusland moet daar militairen weghalen.'' Rusland wil antwoord krijgen op eisen die Moskou eerder had gesteld. Volgende week komen de antwoorden. ,,Aan dat antwoord kunnen we zien of we op de juiste weg zitten'', zei Lavrov. Hij benadrukte dat Rusland zich zorgen maakt over de Navo. ,,We zijn bezorgd over de wapens en militairen die het Westen naar Oekraïne stuurt.'' Rusland is zelf al maanden bezig met het ver groten van de troepenmacht in de buurt van de Oekraïen se grens. Blinken zei gisteren dat er meer wapens geleverd gaan worden aan Kiev. De Navo-landen vrezen een Rus sische inval. Kaspische Zee Zwarte Zee Zee van Azov Wr K Korenovsk Geannexeerd door Rusland aanwezigheid Russische troepen RUSLAND Pochep Moskou Jelnja 'Boguchar Volgograd De militaire steun die Neder land Oekraïne wil bieden, zal niet bestaan uit Neder landse troepen. ,,Daar is geen sprake van'', zei minister-president Mark Rutte gisteren. Nederland liet bij monde van minister Wopke Hoekstra van Buitenlandse Zaken weten welwillend te zullen kijken naar een eventueel verzoek van Oekraïne om wapens te leveren en te helpen bij 'de fensieve militaire steun'. Of daarmee gedoeld wordt op wapensystemen of trainin gen, wilde Rutte niet zeggen. „Daarover ga ik niet specule ren in het openbaar." DEN HAAG Als het losgaat in Oekraïne moeten we ook rekenen met Russische sancties tegen Eu ropa. Wat zit er in het vat?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9