Nee, dikke nee, misschien, ja, nee toch niet. Ik voelde me vies en oppervlakkig op Tinder' jaar lees. Nu ben ik halverwege drie verschillende: Grote verwach tingen van Geert Mak, Will Storrs The Science of Storytelling en Aleksandra van Lisa Weeda, van wege de podcast over mijn oma. Geweldig. Daarom neem ik me elke keer weer voor vaker te lezen. Helaas gebeurt dat niet: zit ik weer op mijn telefoon, of te Netflixen. Ik zeg altijd: het kost minder moeite om McDonald's te bestellen dan goed voor jezelf te koken.' 'Omdat het draaide om onvoorstel bare moed en liefde. Het begon drie jaar terug toen ik op een terras aan mijn vader vroeg: wanneer is baba vanuit Odessa voor opa naar Nederland gekomen? En hoe ging dat precies? Toen hij antwoordde dat ze het daar nooit over hadden gehad, ben ik daar ingedoken. Ik kon het haar niet meer vragen, ze is in 2010 overleden. Je hoort vaak dat kleinkinderen meer durven vragen dan kinderen. Eerst liet ik mijn vader haar memoires vertalen, toen las ik boeken over die tijd, ging langs bij oorlogs instituut NIOD en daarna reisde ik af naar de Oekraïne. Ik ontdekte dat mijn opa er zat vanwege schimmige redenen toen hij mijn oma ontmoette. Hij moest in 1942 terug en zij was zo verliefd dat ze besloot hem twee jaar later achter na te reizen. Zes maanden deed ze over die helse tocht dwars door oorlogsgebied. Ongelooflijk: ik ben nooit langer dan drie weken van huis geweest. Voor vakantie. Nu hebben we vliegtuigen, snelle treinen en mobieltjes. Toen stond reizen naar de andere kant van Europa gelijk aan een maanreis. Ze werd opgepakt, kwam in een werkkamp terecht, raakte besmet met tyfus, overleefde bombardementen en blufte zich door grensovergangen heen. En dat voor een 21-jarige die totaal niet wist wat haar hier te wachten stond. Ik ben dankbaar voor haar keuze, anders was ik er niet geweest. Zoveel moed en romantiek is nu ondenkbaar. Alles is vluchtig, iedereen swipet zich suf op Tinder.' 'Daarmee ben ik gestopt omdat ik het zo'n vleeskeuring vond. Ik voelde me vies en oppervlakkig tijdens het swipen: nee, nee, dikke nee, ja, misschien, nee, nee, ja of nee toch niet. Iedereen heeft haast, het moet snel en efficiënt. Eng. En zó'n contrast met mijn oma. Ik houd wel van een beetje romantiek en kom liever in het wild iemand tegen. Dat is ook gebeurd voor de lockdown. Toen de theaters nog open waren. Bam! Ik dacht: wat ben jij leuk. Officieel ben ik single en woon ik samen met mijn kat Koosje. Maar ik ben aan het daten, kijken wat daaruit voortkomt.' Wat is het meest romantische wat je hebt gedaan? 'Ik ben echt hopeloos. Toen ik op de Toneel academie zat in Maastricht, had ik een vrien dinnetje dat het op een gegeven moment uitmaakte. Ik was daar redelijk kapot van. Ik kende de weg die zij fietste van haar huis naar de academie. Ik kocht een grote pot witte verf bij de Gamma en kalkte 's nachts met koeienletters op haar route: Juul ik heb je lief. Ze is er overheen gereden maar dat heeft de relatie niet gered. Uiteindelijk is het wel een soort van goed gekomen: we gaan prima met elkaar om. Ze heeft de stem van Baba ingesproken in mijn podcast.' 'Hij vond dat heel mooi, was emotioneel ook. Hij zei dat hij dankbaar was dat ik hem ertoe had gedwongen zijn moeders memoires te vertalen. Omdat hij haar zo op een nieuwe manier had leren kennen. Hij sprak over zijn 'prenatale auto biografie'.' 'Op de achtergrond. Ik heb elke twee weken Russische les omdat ik de taal goed wil spreken. Nu red ik mij in hotels en bij het vragen van de weg, maar dat kan veel beter. Door het maken van de podcast is de liefde voor het land en de mensen aangewakkerd en wil ik er vaker heen. Het is er ruiger, minder aangeharkt dan hier. Het wilde oosten. En veel meer 'pluk de dag'. Met mijn beste vriend heb ik de tocht gemaakt met de Transsiberië Express. De mensen die we tegenkwamen snapten totaal niet wat we kwamen doen, maar wilden ons wel van alles laten zien. Ik volg het nieuws rond Oekraïne en de besprekingen tussen Biden en Poetin met boven gemiddelde interesse. En ik kan soms op z'n Russisch wodka drin ken. Veel en snel. Met het eten heb ik veel minder want dat zijn vaak bonken vlees en ik ben vegetariër. Verder neem ik als cadeau brood en zout mee als iemand verhuist. Brood betekent dat je keuken kastjes altijd gevuld mogen zijn, kortom welvaart. Zout staat voor pit: smaak en jeu aan het leven, geluk ook. Een Russische traditie. Dankzij mijn liefde voor Rusland en Baba heb ik een rol in De dans van Natasja, de nieuwe film van Jos Stelling over een Russische danseres.' Willem Voogd vierde pas onlangs zijn 33ste verjaardag, toch mag hij Voor je podcastreeks Baba koos je niet de makkelijke weg. Je bent anderhalf jaar bezig geweest met research en reizen. Waarom wilde je het verhaal van je oma zo graag vertellen? Zit jij ook op datingapps? Wat vond je vader van je zoektocht? Spelen je Russische roots een rol in je dagelijks leven? 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 96