Berlusconi wil nog een keer zijn kunstje doen m ^GrahamsfjE® 8 OEKRAÏNE Silvio Berlusconi wil graag nog een keer vlammen. Sinds een week is hij kandidaat voor het presidentschap van Italië. Maandag is de stemming. Het zou de kroon op zijn carrière zijn: Silvio Berlusconi Presidente della Repubblica. De afgelopen maanden stak de oud- premier (85) zijn ambitie niet onder stoe len of banken. Eind vorige week schoof de centrumrechtse coali tie van Forza Italia, Fratelli d'Ita- lia en de Lega van Matteo Salvini hem naar voren. Maar nu, een week later, zijn er grote twijfels. Fervent Berlusconi-aanhanger Vittorio Sgarbi lobbyde uitge breid voor de ex-premier. Maar na een week bellen met Kamer leden kwam Sgarbi tot de con clusie dat de oud-premier niet genoeg steun heeft buiten zijn eigen coalitie. En dat hij dus kansloos zou zijn. Er gaan nu stemmen op om een andere kan didaat naar voren te schuiven, maar de tijd dringt. Lega-leider Salvini dringt aan op 'een naam die veel mensen, zo niet ieder een, kan overtuigen.' Maandag kiezen alle leden van Senaat en Kamer en een handvol afgevaardigden van de twintig Italiaanse regio's in een geheime stemming een nieuwe president. In totaal 1009 grandi elettori. Traditioneel is de president een doorgewinterde politicus met een kleurloos profiel die door alle politieke partijen wel gepruimd wordt. De huidige pre sident, Sergio Mattarella, is een aimabele man die tot zijn uitver kiezing in 2015 niet in de schijn werpers stond. Hij had het per fecte cv om 'hoeder van de Itali aanse grondwet.' te worden. Silvio Berlusconi is het andere uiterste. De flamboyante zaken man uit Milaan is al sinds zijn in trede in de politiek in 1994 een polariserende factor. Wat hem ook niet helpt, is dat hij jaren geleden veroordeeld is wegens belastingontduiking. Doodlopend Vooral vanuit het centrumlinkse blok is veel kritiek op de kandi datuur van Berlusconi. ,,De keuze voor Berlusconi is een doodlo pende straat'', zei Enrico Letta, leider van de sociaaldemocrati sche PD, over de presidentskan didaat op de Italiaanse televisie. ,,Hij is niet de figuur waarover eenheid zal bestaan.'' Het cen trumlinkse blok zelf heeft zich nog niet expliciet uitgesproken over een kandidaat, maar daar zingt de naam rond van de hui dige premier, Mario Draghi. De kans dat Berlusconi buiten zijn eigen coalitie stemmen gaat trekken is vrij klein, toch zijn er binnen die coalitie nog steeds mensen die hem de ideale kandi daat vinden. ,,We moeten een figuur zoeken die niet alleen in Italië zelf gerespecteerd wordt, maar ook internationaal gewicht heeft'', vindt Guido Crosetto, voormalig parlementariër voor Berlusconi's Forza Italia. ,,En dan kom je al heel snel bij Silvio Ber lusconi of Mario Draghi uit.'' De oud-premier zelf wil voor lopig van geen wijken weten. Een paginagrote advertentie donderdag in dagblad Corriere della Sera bevestigt Berlusconi's ambitie: hij wil nog één politiek kunstje doen: Presidente della Re- pubblica worden. Advertentie 'Eczeem? Gebrnik Grahams, de succesfoimule uit Australiër De Amerikaanse minister Blinken en zijn Russische collega Lavrov hebben gisteren lichte vooruitgang geboekt over de eisen van Rusland aan de Navo. In Kiev wachten de burgers gespannen af: komt er oorlog? Kiev Op het Plein van de Onafhanke lijkheid staat een jonge student in de gure buien toeristen te verlei den om met zijn witte duiven voor een handvol grivna's op de foto te gaan. De oplopende spanningen tussen Oekraïne en Rusland hou den hem wel bezig, ja. ,,Maar veel wil ik er niet over zeggen, mijn va der woont al 25 jaar in Rusland.'' Heeft hij het met hem over de situ atie? ,,Ja'', zegt de student. ,,Poetin is een eikel.'' Dan kapt hij prompt het gesprek af. De j ongeman is niet de enige, maar weinig bewoners van de Oekraïense hoofdstad heb ben trek in het onderwerp. Youtube Konstantin Kofs (48) loopt ook op het plein en wil wel praten. De luchtverkeersleider merkte tij dens zijn dienst afgelopen week iets merkwaardigs op. ,,Er kwa men een Brits en een Amerikaans legervliegtuig binnen. Slechts een paar seconden later, vertrok oli garch Rinat Achmetov met zijn privéjet. Verdacht. Misschien is hij bang, misschien weet hij meer.'' Kofs praat met vrienden en be kenden 'onophoudelijk' over wat er kan gebeuren. ,,Ik kijk op You- Tube veel naar experts, die vinden het bijna allemaal onwaarschijn lijk dat Rusland een invasie in Oe kraïne voorbereidt. Maar mensen zijn wel bang. Het is heel onprettig om een dergelijke buurman te hebben'', zegt Kofs. In het Razoemkov-centrum, een onafhankelijke denktank, ver zucht expert Oleksi Melnyk dat al zo veel journalisten hem hebben gevraagd wat het meest waar schijnlijke scenario is. ,,We weten het gewoon niet. Er is er maar één die het wel kan weten en die is er misschien zelf nog niet uit'', zegt Melnyk, doelend op de Russische president Vladimir Poetin. Maar mocht het tot oorlog ko men, dan is Oekraïne wel strijd vaardig, stelt hij. ,,Uit peilingen blijkt dat meer dan 40 procent van de bevolking de wapens tegen het Russische leger wil opnemen. Dat zijn mannen én vrouwen.'' Dat geldt niet voor student Da- nil (21). ,,Het betekent niet dat ik geen patriot ben, maar de situatie is zo onduidelijk. Zelfs onze eigen regering weet niet goed wat er aan de hand is. Het is heel ingewik kelde materie'', verzucht hij. Gisteren spraken de Ameri kaanse minister Antony Blinken en zijn Russische collega Sergej Lavrov over de veiligheidseisen die Rusland stelt aan de Navo. Moskou stelde een week geleden een ultimatum aan de Westerse militaire alliantie: Rusland wil schriftelijk antwoord, anders dreigt het met actie, hoogstwaar schijnlijk tegen Oekraïne. Wat dat zou inhouden, is niet duidelijk. Nadat eerder deze maand ge sprekken tussen Rusland ener- zijds en de VS en Navo anderzijds op niets waren uitgelopen, leek er gisteren een beetje vooruitgang: de VS heeft beloofd alsnog met een briefte komen over de eisen aan de Navo. Daarna zouden er nieuwe gesprekken kunnen plaatsvinden tussen de ministers en op de lan gere termij n ontmoetingen tussen de Amerikaanse president Joe Bi- den en zijn collega Poetin. De Oekraïense politicoloog Ev- gen Magda is blij dat het Westen harde taal bezigt tegen Rusland. ,,Alleen al het feit dat de VS per soonlijke sancties wil afkondigen tegen Poetin. Dat gebeurt nooit te gen een staatshoofd.'' Hij denkt niet dat Rusland een grootscheepse aanval plant. „Eer der denk ik dat er een situatie zich zal voordoen als in 1962, toen de Sovjet-Unie kernraketten op Cuba wilde plaatsen. Misschien gaat Moskou nu weer zoiets proberen'', aldus Magda. De politicoloog stelt dat Poetin uit is op het herstel van de Sov jet-Unie, waarvan Rusland en Oe kraïne tot dertig jaar geleden alle bei deel uitmaakten. Binnenvallen Op de Chresjtsjatikstraat, de chi que allee door het centrum van Kiev is advocaat Pjotr Batjoek (47) er niet gerust op. ,,Het is heel wel mogelijk dat er oorlog uitbreekt'', zegt hij. „Rusland kan vanuit de Krim en Belarus binnenvallen.'' Hij wijst ook op de politieke on zekerheden in Europa. „Duitsland heeft net een nieuwe regering, in Frankrijk komen er presidentsver kiezingen. Moskou maakt daar misbruik van'', vreest Batjoek. Toch vindt hij niet dat Europa Oekraïne in de steek laat. ,,Kijk naar Groot-Brittannië. Dat heeft deze week wapens geleverd.'' ZATERDAG 22 JANUARI 2022 GO Angelo van Schaik Rome Berlusconi gelooft nog steeds in zijn kansen. foto ap Inmiddels is Grahams al jarenlang verkrijgbaar in Nederland bij elke drogist. Het zijn stuk voor stuk probleemoplossende producten zoals de eerder genoemde Eczeem Crème", C+ Crème9, Psorias Crème9, maar ook bijvoorbeeld Rosacea Crème9 en shampoo voor een droge hoofdhuid (jeuk, schilfertjes, roos). Doordat winkels enthousiaste reacties van klanten krijgen en veel herhalingsverkopen zien, worden er weer meer mensen op het bestaan van Grahams gewezen. En de gebruikers zelf vertellen het natuurlijk ook door; vaak is het iets waarmee zij erfelijk belast zijn dus de familie is als eerste op de hoogte als een product goed aanslaat. 'We krijgen dagelijks heel emotionele reacties', vertelt Van de Merwe tot slot. 'Je kunt je niet voorstellen wat het met iemand doet als diegene altijd verschrikkelijk last van zijn/haar huid heeft en nu ineens aan den lijve ondervindt dat er ook een leven zonder krabben en schilfers mogelijk is.' Een Australische vader kon niet langer aanzien dat zijn zoontje zoveel last had van eczeem en begon aan de keukentafel zelf een middel uit te vinden voor de klachten van zijn zoon. Nu, ruim twintig jaar later, is zijn huidverzorgingsproduct op natuurlijke basis in Australië het meest gebruikte natuurlijke middel tegen eczeem en psoriasis en is het bij veel mensen niet meer uit het leven weg te denken. Arjen van de Merwe haalde de crème naar Europa en introduceerde het om te beginnen in Nederland. Van de Merwe vertelt: 'Vrienden van mij hebben kinderen met eczeem die zich tot bloedens toe krabben. Op zoek naar een oplossing kwam ik op buitenlandse internetforums steeds goede ervaringen van het Australische "Grahams" tegen. Ik besloot een aantal producten uit het assortiment hierheen te halen en deelde die bij wijze van test uit aan mensen met eczeem, psoriasis, een jeukende hoofdhuid etc. Toen ik de reacties teruggekoppeld kreeg was duidelijk dat heel veel mensen hierin hadden gevonden wat zij al zo lang zochten; zij waren af van de ellendige jeuk en hun huid werd heel rustig'. Kijk voor alle verkooppunten op www.grahams.nl 'Dit is een medisch hulpmiddel. Lees voor gebruik de gebruiksaanwijzing. ^00r contact: Grahams, WWW.grahams.nl In Kiev zijn ze erg ongerust. 'Er is er één die het weet' Joost Bosman Oekraïense reservisten voeren een oe fening uit in de omgeving van hoofdstad Kiev.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8