7 EK FUTSAL STIJGT ORANJE BOVEN ZICHZELF UIT TIJDENS TOERNOOI IN EIGEN LAND? Met een zwaarbevochten zege op Oekraïne opende Oranje woensdagavond het EK zaalvoetbal, pardon EK futsal. Maar hoe verschilt het spel van 'gewoon' voetbal? Iconen John de Bever en Edwin Grünholz leggen uit. Er zijn twee teams van vijf spelers (inclusief keeper), een veld van 40 bij 20 meter, buitenspel staan is niet mogelijk, en er mag continu worden gewisseld. Elke helft duurt 25 minuten, zuivere speel tijd welteverstaan. Spelhervattin gen moeten binnen 4 seconden plaatsvinden, tijdrekken is zinloos. Bij een rode kaart speelt een team met een speler minder tot de tegenstander scoort, of er vijf mi nuten verstreken zijn. En een misverstand: er mag bij futsal best fysiek gespeeld worden, zelfs slidings zijn toegestaan. Futsal is door het kleine veld veel intensiever, vinden John de Bever (28 interlands, 18 goals) en Edwin Grünholz (57 interlands, 69 doelpunten). Beide iconen schit terden in de jaren 90, de glorietijd van het Nederlandse zaalvoetbal. Ze weten nog: na enkele minuten ben je kapot en moet je wisselen. Volgens Grünholz is futsal boven dien tactischer dan 'gewoon' voet bal. ,,Met vier veldspelers is het eenvoudiger om af te spreken hoe je de tegenstander blokkeert of een corner neemt." Gek werd Edwin Grünholz er van, de speciaal voor futsal ontwik kelde 'plofbal' die vlak na de eeuw-wisseling zijn intrede deed. Dankzij synthetisch rubber - butyl - in de binnenbal, plofte het speeltuig vrijwel meteen dood neer. ,,Ik wilde bijna stoppen en heb er een jaar aan moeten wen nen", verzucht Grünholz. ,,Ik schoot de ballen vaak hoog in het dak en dat ging ineens niet meer." De plofbal - de bal mag maxi maal 65 centimeter opveren na de eerste stuit - moest het spel flink versnellen. ,,Voor mindere voet ballers is de plofbal een zegen. Zij krijgen de bal eenvoudiger onder controle", aldus De Bever, die in 1997 werd uitgeroepen tot 's we relds beste speler, maar tegen woordig bekender is als volkszan ger. 30.000 tickets waren er al voor Futsal Euro 2022 verkocht toen de coronaregels roet in het eten gooide. Het is voor het eerst sinds 1989 dat Nederland weer een groot zaalvoetbaltoernooi organiseert. Destijds was ons land gastheer van het allereerste Fifa-wereldkampi- oenschap futsal. Oranje haalde meteen de finale, Victor Hermans werd gekroond tot beste speler. Hoewel die prestatie sindsdien niet is overtroffen, lijken de voor tekenen in ieder geval gunstig. Bij vorige drie EK-deelnames (2001, 2005 en 2014) strandde Oranje al in de groepsfase. De KNVB hoopt dat futsal dank zij het EK een flinke boost krijgt. Het aantal officiële zaalvoetballers schommelt al jaren rond de 70.000. Dat is overigens exclusief de vele interne bedrijfs- en stu dentencompetities, of vrienden die zelf een zaaltje huren. Een decennium terug formu leerde de voetbalbond de ambitie om het aantal zaalvoetballers te verdubbelen, maar dat is niet ge lukt. Ook het doel van een top 10 positie op de Fifa-ranking en structureel meedoen aan EK- en WK-eindrondes werd niet bereikt. Wat wellicht meespeelt, is dat top- amateurs en semiprofs vroeger va- Futsal bestaat al meer dan 90 jaar ker op hoog niveau op het veld én in de zaal speelden. ,,Dat ver hoogde het algehele niveau", stelt Grünholz, die vroeger in de zaal én bij ADO speelde. Nu staan veld- clubs dat vaak niet toe. Op de Uefa-ranglijst prijkte Ne derland voorafgaand aan Euro 2022 slechts op plek 21. Oranje is daar mee op papier de zwakste deelne mer aan deze eindronde. ,,Een Grünholz of De Bever kent dit Oranje niet", zegt De Bever. ,,Er zijn nauwelijks spelers die een mannetje kunnen passeren, het is vooral de bal passen." Tegelijker tijd looft hij de trefzekerheid. ,,Dit team scoort wél altijd en dan kun je een eind komen. Hopelijk kun nen ze in het toernooi groeien." Grünholz looft bondscoach Max Tjaden, die een hecht collectief heeft gesmeed. Daardoor kon de nummer negen op de ranglijst, Oekraïne, worden verslagen. Mor gen volgt de match tegen topfavo riet Portugal. Nederland zal zich - om kans te maken - wel moeten verbeteren, stelt hij. ,,Ik zag weinig rust aan de bal, het was heel druk om te kijken." De Hagenaar noemt de 34-jarige Mo Attaibi als één van de spelers van wie hij geniet, net als Said Bouzambou, maker van de derde goal. Wat opvalt is dat Oranje veel spe lers van Marokkaanse komaf her bergt. Dat is geen toeval, de sport is razendpopulair onder hen. ,,Ma- rokkaanse jongens spelen net als ik nog volop op pleintjes op straat", zegt De Bever. Grünholz ziet het ook in de competitie. Het heeft de sfeer wel veranderd, stelt hij. ,,Het sociale element was in mijn tijd belang rijk, wij bleven na afloop lang han gen met vrienden en familie. Ik zie dat minder bij Marokkaanse jon gens. Velen gaan na een wedstrijd meteen naar huis." GO ZATERDAG 22 JANUARI 2022 T'V'.. f Het futsalteam van Oekraïne, in het blauw, valt aan, Nederland verdedigt. foto getty images Alles wat u moet weten over zaalvoetbal, euh futsal David Bremmer Rotterdam DEREGELS «v DEPLOFBAL HETEK POPULARITEIT Futsal is een samentrekking van de Spaanse woorden futbal (voetbal) en sala (zaal) en wordt al een kleine eeuw beoefend. De sport is be dacht door Juan Carlos Ceriani, een Argentijnse gymleraar uit Montevideo, Uruguay. Bij de YMCA, de wereldwijde christelijke jon gerenorganisatie waarvoor hij actief was, zag hij kinderen voetballen op een basketbal veldje in 1930. Ceriani besloot er regels bij te bedenken en haalde die uit diverse spor ten. Zo komt het aantal spe lers - vijf per team - uit het basketbal en de veldafmetin- gen en goalgrootte uit het handbal. Het spel verspreidde zich razendsnel in Zuid-Ame- rika. Decennia later raakte wereldvoetbalbond Fifa in het zaalvoetbal geïnteresseerd. De naam futsal kreeg het spel pas in de jaren 80. Oranje, vlak voor de wedstrijd tegen Oekraïne afgelopen woensdagavond. foto getty images HOE GOED IS ORANJE? MAROKKAANSE NEDERLANDERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7