Voor u getest Vlekverwijderaars 27 K2r Vlekverwijderaar Shout Triple action Dr. Beckmann Ossengalzeep In heel wat huishoudens hebben vlekverwijderaars een vaste plaats tussen de wasmiddelen. Maar doen deze vlekkenvreters wel wat ze beloven? Reinigingsexpert Gwenda Moeraert testte voor ons acht vlekverwijderaars op de meest hardnekkige vlekken. ie ooit online heeft opgezocht hoe je een specifieke vlek moet verwijderen, vond ongetwijfeld een lange lijst van huis-tuin-en-keuken- middeltjes per soort vlek. ,,Maar wie heeft daar vandaag de dag de tijd nog voor?'' vraagt Gwenda Moeraert van Wassalon Aqua Lo in Lochristi (Bel gië) zich af. „Verschillende factoren spelen een rol bij het effectief verwij deren van vlekken. Ik vind roest-, bloed- en moddervlekken het moei lijkst. Maar nog meer dan de soort vlek speelt het materiaal waarop die vlek zit een rol. Ook de temperatuur waarop het materiaal gewassen mag worden, hoe oud de vlek is en welke producten er al gebruikt zijn bepalen of de vlek er makkelijk uit gaat.'' Eén juiste aanpak voor alle soorten vlekken is er volgens Moeraert dan ook niet. ,,Heb je gemorst, dep dan eerst zo veel mogelijk van de sub stantie weg met ongekleurd keuken papier of een papieren zakdoekje. Voor een plaatselijke vlek op textiel kunnen vlekverwijderaars helpen. Er zijn veel soorten te koop.'' Moeraerts voorkeur gaat uit naar producten in sprayvorm of in tube met een borstelkop op de verpak king. ,,Het is vaak niet voldoende om alleen wat vlekverwijderingspoeder in de wasmachine te doen of wat product op een vlek te sprayen. Het is noodzakelijk om de vlekverwijderaar in te wrijven. Met een product met borstelkop heb je daarvoor meteen het juiste gebruiksvoorwerp bij de hand. Je kan dit ook doen met een schuursponsje. Laat het product tien minuten in werken. Bij hardnekkige of grote vlek ken laat ik het soms zelfs een nachtje weken. Wasbare stoffen stop je na deze behandeling het liefst direct in de wasmachine. Daarna zou de vlek echt weg moeten zijn.'' Etiket lezen Moeraert vindt het belangrijk om bij vlekken voorzichtig te werk te gaan. ,,Bij gebruik van een te agressieve vlekverwijderaar voor gekleurd textiel bestaat het risico dat de kleur ook ver dwijnt. Delicate stoffen zoals wol en zijde kunnen ook aangetast worden door bepaalde ingrediënten van een vlekverwijderaar. Het is dus belang rijk om altijd het etiket van het textiel én van het product te lezen voor je aan de slag gaat.'' 'Het is vaak niet genoeg om alleen wat vlek verwijderingspoeder in de wasmachine te doen' Vlekken voorkomen kan helaas niet, al heeft Moeraert wel een trucje om bepaalde vlekken minder hardnek kig in bepaalde stoffen te laten dringen. ,,Stijf je tafellaken en ser vetten, dan dringt de vlek minder snel in. Voor hemden zou ik het stijfsel dan weer eerder toevoegen aan het laatste spoelmiddel in de wasmachine. Dat helpt om vuil en zweet minder makkelijk in de stof te laten dringen.'' Vanish Oxi Action Vlekverwijderaar 4 in 1 Eres Ossengalzeep Eres Ontvlekker spray Wipp Kragen Vlekken €2,59 (200 ml) Jumbo Kruidvat Oxi Vlekverwijderaar €2,99 (750 gram) Kruidvat GO ZATERDAG 22 JANUARI 2022 €3,99 (500 ml) deonlinedrogist.nl „Zoals heb ik de gebruiksaanwijzing aangeeft, het product gesprayd op de vet- en wijnvlekken en heb ik het 10 in plaats van 5 minuten, zoals op de gebruiksaan wijzing staat, laten inwer ken. Vervolgens heb ik het tafellaken op 40 graden gewassen en echt alle vlekken waren weg.'' €2,49 (500 ml) Albert Heijn „Bloedvlekken zijn moeilijk te verwijderen, maar met deze spray van Shout was na één wasbeurt het laken met vlekken van een bloed neus weer helemaal vlek keloos. Ook hier heb ik het product 10 minuten in plaats van één minuut laten inwerken. Daarna heb ik de lakens op 40 graden y gewassen en waren de vlekken weg.'' €3,19 (500 ml) Trekpleister ,,De ene ossengalzaap is de andere niet. Deze vlekverwijderaar met ossengalzeep slaagt er zelfs in om bloedvlekken helemaal te verwijderen! Ik heb het laken weliswaar op 60 graden gewassen, maar dat alleen is zeker niet al tijd genoeg om bloed vlekken weg te krijgen.'' Even een vlekje wegwerken KRISTEL MAURIEN - GWENDA MOERAERT €6,99 (750 ml) deonlinedrogist.nl „Vanish is bekend als vlekverwijderaar voor veel verschillende soorten vlek ken. Alleen modder vlekken op een witte broek kreeg ik er niet mee weg. Wel is het opletten bij gekleurd textiel: dit is een vrij agressief product dat veel vlekken verwijdert maar helaas soms ook de kleur.'' €15,78 (500 ml) bij bol.com ,,Dit is een vloeibare ossengalzeep die je als ontvlekker kunt gebruiken. Dat heb ik gedaan bij een tafellaken met vet- en wijnvlekken. De vetvlek ken waren beter weg dan bij de sprayvorm van dit merk, maar nog niet 100 procent. De wijnvlekken waren wel helemaal weg.'' €8,99 (250 ml) bol.com ,,Deze spray van Eres heb ik onder meer getest op een keukenschort met vetvlekken en vuil, maar daar bleek het niet zo effectief op te zijn. Wijnvlekken op een tafellaken heb ik er dan weer wel volle dig uit gekregen. Het andere Eres-product, op basis van ossengal zeep, leverde betere resultaten op." ,,Dit product heb ik getest op een wit hemd met een sterk vervuilde kraag met zwarte randen en zweetplekken. Het hemd was niet nieuw en al meermaals gedragen. Na behandeling met deze vlekverwijderaar én een wasbeurt op 60 graden was het vuil niet hele maal weg. Het hemd zag er netter uit, maar spic en span was het niet.'' ,,Dit poeder kun je op verschillende manieren gebruiken. Ik heb het als wasmiddelversterker gebruikt, maar de vet- en wijnvlekken waren daarmee niet weg. De vlek ken waren wel ver bleekt, maar dat is niet het resultaat dat je verwacht. Van alle geteste producten leverde dit het minst goede resultaat op." Kragen S I/lekker Cols Tachei

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 75