Leesclubs zijn populair. Met gelijkgestem den praten over boeken is ook gewoon leuk. Tijdens de Week van de Leesclub (24 tot 30 januari) geeft stichting Senia tips om een leesclub op te richten. 26 Zoek gelijkgestemden Leesclubs zijn groepjes mensen die elke zes a zeven weken bijeenko men om boeken te lezen en te bespreken. Meer is het in feite niet, maar het is wel zo handig om dat met gelijkgestemden te doen. ,,Je vindt leden bijvoorbeeld via Senia of een andere leescluborganisatie. Maar ook via een oproep in de krant, Facebook of de bibliotheek'', tipt Ineke van de Rotte van Senia. ,,Meer dan acht mensen raden we niet aan, anders kletst iedereen vaak door elkaar.'' Aan de hand van een boek raak je aan de praat. ,,Onze ervaring is dat er vaak mensen van dezelfde leeftijd in zitten'', zegt Van de Rotte. ,,Je praat niet alleen over het boek, maar ook over je leven en wat je meemaakt. Dan is het prettig als je ongeveer in dezelfde situatie zit.'' Uit leesclubs ontstaan ook vaak vriendschappen. ,,Je ziet elkaar niet dagelijks, dat heeft voordelen. Men sen die bijvoorbeeld alleen zijn ko men te staan of verhuisd zijn, geven zich op om in contact te komen met andere mensen uit de buurt.'' Dat de sociale waarde van een leesclub een belangrijke rol speelt, blijkt uit het feit dat een leesclub gemiddeld dertien jaar bestaat en de leden ook regelmatig afspreken voor filmavonden van boekverfilmingen en/of schrijversavonden. Kies een locatie Veel clubs komen op locatie bij elkaar, of bij iemand thuis. ,,In coronatijd zijn er ook veel online- besprekingen, vaak via Zoom. Wij zorgen dan voor een linkje. Dat is wel zo makkelijk voor ouderen die soms wat minder bedreven zijn in zoiets als een Zoomverbinding. Dan hoeven ze alleen maar op dat linkje te klikken.'' Kies een genre Leesclubs zijn er voor allerlei gen res. ,,Voor romans en literatuur, maar ook voor geschiedenisboeken, natuur, poëzie en filosofie'', zegt Van de Rotte. ,,In geschiedenislees- groepen zitten veel mannen. Litera tuur wordt in Nederland weer meer door vrouwen gelezen. Voor ieder een is wel een leesclub te vinden.'' Neem de juiste moeilijk heidsgraad ,,Begin je net met een leesclub? Kies dan niet meteen voor de allermoei lijkste of al te dikke boeken. Neem eerst simpele exemplaren. Lees niet boven je macht en kies boeken die je aanspreken, die je met plezier ter hand neemt.'' Bereid je goed voor „Natuurlijk moet je ervoor zorgen dat je het boek echt helemaal gele zen hebt voordat de leesclub bijeen komt. Zorg er ook voor dat je alvast een mening over het boek hebt ge vormd.'' Maak een vragenlijst voor de bespreking De boekbespreking zelf begint vaak met een spontaan, algemeen rondje. 'Uit leesclubs ontstaan vaak vriendschap pen. Je ziet elkaar niet dagelijks, dat heeft voordelen' ,,Iedereen komt aan bod om kort zijn of haar mening over het boek te geven. Daarin komt naar voren wat je van het boek vond. Was het boei end om te lezen? Heb je het in één ruk uitgelezen of had je er moeite mee? Daarna kun je er dieper op in gaan, door vragen te beantwoorden als: wat vond je de mooiste stukken en waarom? Wat heeft het boek je geleerd? Sommige leesclubs geven een rapportcijfer. Wij helpen clubs met suggesties voor boeken, inclusief een lijst met vragen die je tijdens de boekbespreking met elkaar kan be antwoorden. Dat maakt zo'n be spreking vaak interessanter. De be doeling is dat je leuke gesprekken krijgt, zonder dat je het altijd met elkaar eens hoeft te zijn. Ieder be licht zijn of haar standpunt of bele ving. Dat is juist zo leuk.'' Tijdens een boekbespreking kun nen soms felle discussies ontstaan. ,,Ons advies is: luister naar elkaar, laat elkaar vooral uitpraten. In het heetst van de strijd praten mensen weleens door elkaar heen, maar we hebben gelukkig nooit gehoord dat mensen binnen een leesclub met ruzie uit elkaar zijn gegaan.'' ZATERDAG 22 JANUARI 2022 GO 'Laat el voo^ uitprat ONNO LAKEMAN Sommige leesclubs komen nu online samen, zoals die van Jet Menger uit Utrecht. FOTO ERIK VAN 'T WOUD - INEKE VAN DE ROTTE, STICHTING SENIA c Geen zin om zelf een leesclub op te richten? Bij Senia zijn circa 1500 clubs aangesloten. Op senia.nl kun je zien welke club plek heeft. In totaal telt Nederland naar schatting zo'n vijfdui zend leesclubs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 74