gekraakt Twelve Minutes is geen dertien in een dozijn Slimme waakhond De beste tipgevers zitten in je eigen netwerk 0 ^2 d HEBBEDINGEN 25 TECH Wie leest je mail mee? De aanbieder! Techgigant Google bewaart al jouw zoekopdrachten tot het einde der tijden den bewaart. Wil je van Googles enorme vindvermogen profiteren zonder online gevolgd of geprofileerd te worden, dan biedt het Neder landse Startpage.com een slui proute. Zo heb je wel de lusten, maar niet de lasten van dataverzamelaar Google.Het beweert de meest priva- cyvriendelijke zoekmachine ter we reld te zijn, maar zo'n claim is lastig te checken. Een andere privacyvriendelijke zoekmachine is DuckDuckGo: met iets meer toeters en bellen, maar soms ook minder relevante treffers. Wil je naast jouw privacy ook bos sen beschermen, dan sla je met de zoekmachine Ecosia twee vliegen in één klap. Ecosia destilleert geen per soonlijke profielen op basis van jouw zoekopdrachten en verkoopt geen gebruikersgegevens aan adverteer ders. Wat doet deze Berlijnse speur der dan wel? Hij wendt een deel van de advertentie-inkomsten aan om over de hele wereld bomen te plan ten. Inmiddels staat die teller al boven de 141 miljoen. Versleuteld Netatmo Slimme Kool- monoxidemelder €100 KOKEN ©eten GO ZATERDAG 22 JANUARI 2022 ILLUSTRATIE TRIK Gratis e-mail? Dat bestaat volgens het Nederlandse Soverin niet. Bij andere aanbieders betaal je met jouw data, bijvoorbeeld doordat de bedrijven ach ter Outlook (Microsoft) en Gmail (Google) die gebrui ken om persoonsgerichte advertenties op je af te vuren. Het gebruik van zoge naamd slimme features in Gmail, zoals het automa tisch doorprikken van af spraken naar de agenda of het doen van ant- woordsuggesties, is alleen mogelijk omdat de mail wordt gescand. Soverin doet juist pertinent niet aan pro filering, re clame en tracking. Het is, om met de Nederlandse in ternet-entrepreneur Nalden te spreken, voor e-mail wat Durex is voor seks: lekker veilig! De wetenschap dat jouw mailtjes for your eyes only blijven (tenzij een opspo ringsdienst via de gerech telijke weg toegang krijgt) en de dienst onder het strenge Nederlandse recht valt, kost je 3,25 euro per maand. Daarvoor krijg je dan ook een echt persoon lijk e-mailadres, waarbij je zélf bepaalt wat er achter het apenstaartje komt. Ben je een echte Hollander die toch voor gratis gaat, dan is het Zwitserse Pro tonMail een goed alterna tief. Dat belooft minstens zo veilig te zijn als het bankgeheim, ook doordat het jouw mailverkeer auto matisch versleutelt. Mailen doe je in een brow ser of via de ook al gratis apps voor iOS en Android. Vind je een mailbox met een grootte van 500 MB en een limiet van 150 mail tjes per dag aan de ma gere kant, dan kun je voor 4 euro per maand upgra den en krijg je ook nog eens vijf e-mail-aliassen. Games, gadgets, apps: techjournalist Anton Damen tipt elke week de leukste en beste die hij tegenkomt. Daar wordt aan de deur ge klopt, wie zou dat zijn? Dat is totaal geen mysterie in het hoogst originele spel Twelve Minutes. Het is een politieagent die jouw vrouw komt arresteren op verdenking van moord en jou om zeep helpt. Jouw dood is niet het eind, maar het begin van een lange reeks déja vu's waarin je steeds jouw laatste tien minu ten doormaakt. Die lopen steeds net wat anders, door te puzzelen met voorwerpen en aanwijzingen en door gesprek- ken uit te lokken. Eén apparte ment, drie personages en tien minuten voordat het doek (weer) valt: meer heb je niet nodig voor een complex en intrigerend moordmysterie dat makkelijk acht uur duurt om op te lossen. Je ziet alles van bovenaf, het Hollywoodtalent (James McAvoy, Daisy Ridley en Willem Dafoe spraken de stemmen in) zorgt voor de dra matische laag. Twelve Minutes voor Nin tendo Switch, PlayStation, Xbox en pc €21 Doorgaans worden we niet wild van het design van rookmelders en soortgelijke, maar de slimme koolmonoxi- demelder van Netatmo is strak, elegant en toch onop vallend. Totdat deze met wifi verbonden sensor onraad 'ruikt', want dan stuurt hij berichten naar je smart- phone en laat hij uiteindelijk een alarm van 85 decibel loeien. Dat moet ook, want het reuk- en kleurloze gas staat te boek als sluipmoordenaar. Wat dit gadget verder slim maakt, is dat het via Apple HomeKit in geval van onraad bijvoorbeeld ook lampen kan laten aanfloepen. En hij doet regelmatig zelftests. De ingebouwde batterij zingt het tien jaar uit. Geen zin in dat oeverloze gescroll door de Netflix-vitrine of genoeg van die persoonlijke suggesties van partijen als bol.com en Amazon? Dan is het misschien zaak om minder op algorit mes en meer op mensen van vlees en bloed te vertrouwen als het gaat om welke series je moet bingen, welke boeken je moet lezen en welke pod- casts je moet beluisteren. De Nederlandse 'slow media'-app Mohi verzamelt tips uit je contactenlijst en van enkele door jou gese lecteerde prominenten. Het sociale netwerkje is daarmee eigen lijk een antisociaal netwerkje, want de bedoeling is om jouw aan dacht zo kort mogelijk te vangen en je vooral te laten lezen, luiste ren en kijken. Kwaliteit boven kwantiteit dus. Hoewel de commu nity wel meer zieltjes nodig heeft om echt impact te maken. Mohi gratis voor Android en iOS De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 73