1ZwaluwMaaktNogGeenWinterUitverkoop1999 is niet zo snel De Europese Dag van de Privacy, op 28 januari, zal nooit zo worden omarmd als Valentijnsdag of dierendag. Het is wel een goede reminder om je gegevens op internet beter af te schermen voor kwaadwillenden. Eigenlijk is dat zo simpel als tot drie tellen. 24 ANTON DAMEN f y" "V p het internet weet nie- f \mand dat je een hond I Ibent.' In 1993 was dat V J nog een waarheid als een koe. Vandaar dat deze cartoon met hond achter de computer uit The New Yorker een populaire meme op internet werd. Dat was toen. Die hond had natuur lijk nog nooit van tracking tools, gebruikersprofielen of advertentie- cookies gehoord. Anno 2022 liggen de zaken bedui dend anders. Om een privacyexpert te parafraseren: niet alleen kan men nu feilloos achterhalen dat je een hond bent, men weet ook welk ras je bent, wie je vrienden zijn, waar je je botten verstopt, dat je een stiekem plasje achter de bank deed en dat je gevoelens hebt voor die knappe poe del aan de overkant van de straat. Oftewel: met de komst van hac kerscollectieven en gehaaide adver tentienetwerken is anonimiteit online vandaag de dag geen basis gegeven, maar iets wat eigen inspan ning vergt. Heel ingewikkeld of tijd rovend hoeft dat niet te zijn. Met deze drie tips ben je niet meer zo gemakkelijk vindbaar voor boeven, dataverkopers en reclameboeren. 1 Gebruik meerdere en langere wachtwoorden Zonder wachtwoorden kom je niet ver op internet. Alleen is de opslag- ruimte in onze eigen hersenpan niet toereikend om een hele waslijst aan wachtwoorden te onthouden. En een waslijst moet het zeker zijn, want één wachtwoord voor alle verschil lende accounts is solliciteren naar moeilijkheden. Een hacker hoeft dan maar één account te kraken of te ach terhalen om in een moeite door ook toegang te verkrijgen tot jouw social media, e-mail of online bankreke ning. Als je benieuwd bent of jouw wachtwoord(en) al op straat liggen of in de duistere krochten van het inter net circuleren, dan kun je dat chec ken door jouw telefoonnummer of mailadres in te voeren op haveibeen- pwned.com. Ook als dat geen alar merend resultaat geeft, is het ver standig de bestaande wachtwoorden eens een update te geven. Het advies is om geen wachtwoord, maar een wachtwoordzin te beden ken. Want kleine letters, kapitalen en tekens als maken het de hacker lastig, maar het is vooral het aantal karakters wat het kraken bemoeilijkt. Een zin als 'ïZwaluwMaaktNog- GeenWinterUitverkoopï999' is vol gens de snelle check op veiliginter- netten.nl pas over 2 quintiljoen jaar gekraakt. En dergelijke zinnen ont houden, dat hoeft geen hersenkraker te zijn. Daar zijn bovendien passwordma- nagers voor uitgevonden: handige programma's die als veilige digitale kluis voor je wachtwoorden funge- In browserland is Chrome nog steeds heer en meester, met meer dan 50 procent marktaandeel op desktop en mobiel. Edge van Microsoft is terrein aan het winnen op de pc. Beide browsers komen uit de koker van bedrijven met advertentienetwer ken: ze slaan dus munt uit jouw internetbewegingen en hebben er profijt van om zo veel mogelijk data te verzamelen. Daarom is Firefox een geliefd alterna- Googelen is synoniem voor iets opzoeken, maar helaas wordt tech- gigant Google niet snel geassocieerd met privacy, mede omdat hij al jouw zoekopdrachten tot het einde der tij- ren, zodat je nog maar één sleutel hoeft te onthouden. Bitwarden is bij voorbeeld een goed aangeschreven gratis passwordmanager. Hij werkt op pc, Mac, mobiele apparaten en als plug-in voor diverse browsers. Gebruik je een iPhone, iPad of Mac, dan kun je ook Apple zelf sterke wachtwoorden laten verzinnen en opslaan in de iCloud-sleutelhanger. 2 Stap over naar een andere browser 3 Zoek een andere zoekmachine Een wachtwoordzin is vanwege het aantal karakters moeilijker te kraken dan een woord tief bij internetters die hun privacy koesteren. De Firefox-browser laat je snel en eenvoudig de mate van priva cybescherming invoeren. Dat doe je door op het zogenoemde hamburger menu (de drie gestapelde streepjes) in de rechterbovenhoek te klikken. Kies je daar voor 'nieuw privéven- ster', dan weet je zeker dat de com plete zoek- en navigatiegeschiedenis na afloop keurig wordt gewist. Overigens hebben ook de Chro mes, Edges en Safari's van deze wereld een dergelijke optie, die net wat anders heet (Incognito of in- Private bijvoorbeeld) en ook via het instellingenmenu bereikbaar is. Handig aan Firefox is dat het een wachtwoordkluis (Lockwise) heeft ingebouwd én een adblocker die advententiecookies een halt toeroept. Om die laatste te activeren, moet je in dat hamburgermenu naar 'instel lingen' en vervolgens naar 'privacy en beveiliging' navigeren. Vink daar de optie 'streng' aan. ZATERDAG 22 JANUARI 2022 GO Tel tot drie voor je privacy

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 72