Het zicht op de samenhang in de natuur is verdwenen EIGEN TUIN EERST 23 ROMKE VAN DE KAA 15 minuten tot alles goed doorwarmd is. Dan kort in koud water, afkoelen en weer terug naar het warme water. Dat herhaal je een paar keer en het liefst eindig je met koud. Tot slot de voeten of handen inwrijven met ver warmende St. Jansolie." Een plens koud water Steeds populairder wordt de onder dompeling: het heel jaar in zee, meer, sloot of kanaal duiken. Ook De Rooy doet eraan mee: ,,Zwemmen in bui tenwater geeft een kick, tintelende tenen en vingers, rode konen en ge heid een voldaan gevoel.'' Opper-koudwaterbader is Wim Hof, die in samenwerking met het Radboud Ziekenhuis al zeven jaar onderzoek doet naar de effecten er van. Het idee: door ademhalingsoefe ningen en koudegewenningsoefe- ningen kun je, net als een spier, je mindset trainen om je temperatuur vast te houden. Dieper ademhalen veroorzaakt een andere lichaams- chemie, waardoor je beter bestand wordt tegen de kou en allerlei aan doeningen. ,,A cold shower a day keeps the doctor away", aldus onze Iceman. Hulpmiddelen Ondanks alle goede en goedbedoelde tips zijn er soms toch hulpmiddelen Leuk, al die technische snufjes. Maar dé tip tot slot van Myra de Rooy: ,,Probeer de kou gewoon eens uit. Eet voldoende, stop een thermoskan gemberthee in je rugzak en ga wan delen. Het grootste risico is dat je ver slaafd raakt aan die wondere koude wereld.'' De handschoenen met thermo-voe- ring of zilverdraad (zilvergaren zou warmteverlies be perken). Handschoenen met verwar mingsele menten (druk op de knop en je handschoe nen worden warm). De chemische handwarmers (hot- packs/warmtepads: ver pakking eraf en door aan raking met zuurstof ontstaat warmte) Koolstofstaafjes (gloeiend in een doosje). Omarm de kou nodig om het verschil ken. En die zijn er: te ma- aarmate de natuur aan het stikstofoverschot te gronde gaat, zie je in de tuin een tegenbeweging ontstaan. Hier wordt geprobeerd om te herscheppen wat daarbuiten ver dwenen is. Het is nog geen twintig jaar geleden dat we in onze gazons de madeliefjes met onkruidverdelgers bespoten - nu worden ze gezaaid. En ook insecten zijn opgewaardeerd. Het is nog niet zover dat we luizen in onze klimrozen uitzetten, maar het lieveheersbeestje, een groot liefheb ber van luizen, is gewoon per kilo te koop. moraal wat de fauna van zijn tuin betreft. Hij scheidt dieren in jagers en prooien. Jagers worden gekoes terd, slachtoffers verfoeid. De egel wordt verwend met schoteltjes kat tenvoer, terwijl de belangrijkste prooi van de egel, de slak, met slak- kengif om zeep wordt geholpen. Het verband tussen egel en slak ontgaat ons. We zijn het zicht op de samen hang van de natuur volledig kwijt geraakt. Wij zijn ertoe in staat in de siertuin een vlinderstruik te planten, om vervolgens in de moestuin de broccoli te bespuiten om de rups van het koolwitje te verdelgen. Daarom is het geen overbodige luxe om in de tuin een insectenhotel op te han gen om zo het reilen en zeilen van de fauna eens van dichtbij te bekijken. een tuin faunavriende- lijk in te richten. Je hoeft niets te doen, alleen veel na te laten. Je gooit het snoeihout niet in de groene container, maar op een hoop. Als je geluk hebt, vestigen zich onder die takken- hoop bunzingen, wezels, of hermelijnen. Als je pech hebt ratten of muizen. Je laat afge vallen blad tussen de borderplanten liggen. In de strooisellaag die door verterend blad ontstaat, vestigen zich tientallen verschillende dieren, van pissebed en duizendpoot tot spitsmuis. En je laat bladluizen, witte vlieg, spuugbeest- jes en andere sapzuigers met rust en wacht gelaten tot mezen, roodbor- sten en winterkoningen zich melden om je van de gehate insecten af te helpen. Kortom: laissez faire, laissez aller. Hoe rommeliger de tuin, hoe rijker de fauna. Die ontspannen hou ding vraagt een bepaalde karakter vastheid en ik kan me voorstellen dat je het dierenleven in de tuin liever op een door jou aangewezen plaats con centreert. Voor jou is de beestentoren bedacht. insectenhotel? You ain't seen nothing yet. Bouw een menshoge beesten toren. Het bouwplan vind je op het internet. De basis van de toren is de onderaardse egelburcht, gemaakt van een oude metsel- kuip. Daarop staat een gezellig hom melhome, vervaar digd uit gestapelde bakstenen of stoep tegels. Dan volgt de flatwoning voor solitaire bijen van riet en schijven hout. Het dak van de bijenafdeling wordt gevormd door de traditionele vogelvoederplank en de faunatoren wordt bekroond met een vleermuis zolder, gedekt met een rieten dakje. Decoratief en instructief. En een recept voor moord en doodslag, want de bewoners van de toren raken geheid slaags. GO ZATERDAG 22 JANUARI 2022 De tuinier heeft een dubbele Het is niet moeilijk om Tevreden met het zelfgeknutselde Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 71