Van gembergrog tot lisdoddepluis: tips tegen koude vingers Wandelen of fietsen in de kou doet een mens goed. Maar zodra je koude handen krijgt, is de lol er gauw van af. Met deze tips van experts houd je ze lekker warm. 22 e hart vormt, samen met het bloed, de centrale verwar ming van je lichaam. Het i pompt het (warme) bloed naar de vitale organen zodat die optimaal kunnen functioneren. Bij kou moeten de uitstekende delen - handen en voeten - het ontgelden. De bloedvaten trekken er samen, waardoor de doorbloeding tijdelijk vermindert. Minder warm bloed in handen en voeten maakt dat ze koud voelen. Koude handen weer opwarmen is lastig en kost energie. Veel efficiën ter, en minder pijnlijk, is het om die koude handen te voorkomen. Oma's middeltjes, zoals vaseline, urine, aardappelschillen, komen hier niet aan bod, wel vroegen we doorgewin terde 'buitenmensen' naar hun war- me-handen-tips. Meerdere laagjes Schrijver en avonturier Myra de Rooy weet waarover ze het heeft als het gaat om kou trotseren. Ze trok solo door de Noorse sneeuw en kampeer de bij min 34 graden. En ze was erbij toen de eerste Nederlandse vrou wenexpeditie in Nepal op ruim 7000 meter hoogte in ijzige kou haar bivak opsloeg. ,,Haal bij kou het onvolpre zen laagjesprincipe uit de kast'', zegt De Rooy. ,,Met meerdere lagen over elkaar valt er te reguleren. Zorg wel dat de laagjes niet te krap aansluiten, dat is funest voor de doorbloeding.'' Lucht is een goede isolator. Het li chaam zorgt ervoor dat luchtlaagjes tussen verschillende lagen kleding verwarmd worden. Hoe meer laagjes kleding, hoe beter de isolatie. Om koude handen te voorkomen helpt het om dunne onderhandschoenen onder je gewone handschoenen te dragen. Vervang eventueel je gewone buitenste handschoenen door de wind- en waterdichte variant. Draag wanten Wanten zijn warmer dan hand schoenen; je vingers zitten bij elkaar en houden elkaar warm. Als vulling gebruikt expert René Nauta, eigenaar van EXTRA bushcraft, geen onder handschoenen maar het pluis van een rijpe lisdoddekolf (rietsigaar). Zijn tip voor die koude armstrook tussen (te) korte handschoenen en (te) korte mouwen: ,,Knip van een oude wollen sok het gedeelte voor de tenen af en verpak je pols er mee.'' Geen katoen, maar wol De Rooy: ,,Zorg dat je handen droog zijn. Dat is essentieel, want vochtige vingers, bijvoorbeeld van zweet, koelen razendsnel af. Wol biedt uitkomst, zoals merinowol. Door de vochtregulerende eigen schappen ga je minder snel zweten.'' In tegenstelling tot katoen voert wol vocht van het lichaam af, waar- door je lichaam beter op temperatuur blijft. Nauta: ,,Katoen zit lekker, maar is in de koude maanden een slechte keus. Het verwarmt niet, houdt geen warmte vast en als het vochtig is (re gen, zweet) koelt katoen heel snel af.'' ,,Jeuken, zoals bij de wollen truien die oma vroeger voor je breide, is ver leden tijd'', zegt Coen Weesjes, berg- wandelgids en fotograaf. ,,Al jeukt wol altijd nog wel een klein beetje. Maar dat is goed, het gekriebel op je huid door die kroezende eigenschap zorgt er juist voor dat de bloedsom loop gestimuleerd wordt.'' Blijf bewegen De Rooy: ,,Het is belangrijk dat je blijft bewegen om de bloedcirculatie op gang te houden. Voorkom afkoe len door een simpele workout: een potje stampvoeten, molenwieken met armen of schaduwboksen. Be weeg je vingers en masseer je lede maten.'' Weesjes: ,,Wat ook helpt: met han gende armen je schouders optrekken en ze weer laten vallen, een paar keer achter elkaar. Dat scheelt gevoelsma tig een paar graden!'' Nauta: ,,Ver- warm je polsen (de aderen) door er een mok warme drank tegenaan te houden. Stop je handen onder je ok sels om ze op te warmen.'' In geval van een noodsituaties, zo- 'Knip van een oude wollen sok het gedeel te voorde tenen af en verpak je pols ermee' als onderkoeling, tipt De Rooy de 'huid-op-huid-methode': jezelf als kacheltje inzetten om de ander te verwarmen. Bij 'normale' winterse omstandigheden betekent dat: ie mands handen onder jouw oksels of tussen je bovenbenen stoppen. Kruidendrank Om koude handen te voorkomen kun je ervoor zorgen dat ze van bin nenuit goed doorbloed blijven. Daar weet Yvonne Maessen, eigenaar van biologisch kruidenbedrijf Het Krui denrijk, wel raad mee. „Gebruik de kracht van verwarmende kruiden en specerijen, als warme drank in de vorm van kruidenthee of grog. Of als medicijn in de vorm van kruiden tinctuur. Een heerlijke verwarmende thee bestaat uit lindebloesem en vlier, met een beetje tijm of peper munt erbij voor wat pit. Gember en rozemarijn zijn ook heel verwar mend, alleen voor mensen met hoge bloeddruk niet zo geschikt. In het eten kun je natuurlijk verwarmende pepers en knoflook gebruiken.'' Wisselbaden Het allerbeste middel om de door bloeding te verbeteren is volgens Maessen het wisselbad: ,,Begin met een handbad met warm water, 10 tot ZATERDAG 22 JANUARI 2022 GO WEG MET DIE KOUDE HANDEN NANDA RAAPHORST De doorbloeding stimuleren helpt om warme handen te houden. ,,Ga een potje stampvoeten, molenwieken met je armen of schaduwboksen'', tipt avonturier Myra de Rooy. foto getty images - RENÉ NAUTA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 70