Bekvechtend parlement zoals je dat van een bananenrepubliek kent Twee verdachten van doodschoppen vrij n vijf leden van Caloh Wagoh 6 OZCAN AKYOL Hoofdverdachte voelt zich 'in de val gelokt' Als ik me weleens verveel, ga ik op YouTube zoeken naar fragmenten uit buitenlandse parlementen, waar het tijdens een debat helemaal uit de hand loopt. Doorgaans moet je dan bij de bananenrepublieken zijn, in lan den waar ze de democratie niet zo serieus nemen en daarom een onenigheid zomaar kan ontaarden in een knokpartij. Vaak krijgen we die beelden ook te zien in onze eigen journaals. Dan drijven we de spot met die politici, want kijk ze eens meppen op elkaar, echt ordinair en onder ontwikkeld volk. Wie zich deze week door de gruwelijke misstanden bij The Voice liet afleiden, wat natuurlijk volkomen begrijpelijk is, kan zo maar hebben gemist dat er een historisch moment in de Tweede Kamer plaatsvond. De sukkelende Kamervoorzitter Vera Bergkamp kreeg andermaal geen vat op parlementsleden. Lisa Westerveld (GroenLinks) wilde van Gideon van Meijeren (FvD) weten wat hij bedoelde met 'vroeg of laat gaan we degenen die ons dit hebben aangedaan opsporen, ver volgen en opsluiten. Hoe gaat u dit dan doen?' Een uitstekende inhoudelijke vraag. Dat was het startpunt van een kol- derieke, maar tevens tragische si tuatie. FvD-Kamerlid Van Meije- ren bazelde weer iets over rechters en politiemensen die allemaal on betrouwbaar zouden zijn en riep daarom op tot wetteloosheid. De Kamervoorzitter draaide zijn microfoon uit en daar vond ieder een wat van. Het parlement leek ineens op een café met allerlei dronken mensen en barkeeper Bergkamp kreeg geen controle op de situatie, hoewel ze nog wel had geroepen: 'Ik ga deze discussie nu eindigen'. Niet, dus. Het ging nog minuten door. Helaas konden we niet mee luisteren, maar ik zag wel dat Fleur Agema (PVV) haar collega Joba van den Berg (CDA) verbaal agres sief benaderde, waarbij zelfs men sen tussenbeide moesten komen. Ik bekeek de video een paar keer op YouTube en bedacht ineens dat ons parlement steeds dichter bij de status van een parlementsge bouw van een bananenrepubliek komt. Het idee dat je alles moet kun nen zeggen, ook als het evidente leugens zijn, en bovendien laster lijk van karakter, maakt duidelijk dat de wetteloosheid de Kamer al heeft bereikt. Wat kunnen we lekker lachen om wat er elders allemaal misgaat, in landen die we laatdunkend be spreken. Maar ons eigen parle mentsgebouw verandert elke dag een beetje meer in een circus met dolgedraaide clowns. Parlement leek ineens op een café met allerlei dronken mensen Twee van de drie hoofdverdachten van het doodschoppen van Carlo Heuvelman op Mallorca in juli vorig jaar, komen vrij. Alleen Sanil B. (19) blijft vastzitten. De rechtbank Midden-Nederland oordeelt dat er geen recidivegevaar voor alle drie de verdachten, Mees T. en Hein B. (beiden 18 jaar) en Sa nil B. Ook vindt de rechtbank dat de voorwaarden om verdachten in hechtenis te houden, steeds zwaarder moeten wegen naarmate het proces vordert. De rechtbank ziet de rol van Mees T. bovendien inmiddels iets anders, gezien alle getuigenverklaringen. Carlo werd geslagen en geschopt en kreeg na dat hij was gevallen nog minstens één schop tegen zijn hoofd. Ook de twee jongemannen die nu vrij komen, blijven verdacht van betrokkenheid bij de dood van Carlo. Sanil B. zit nu als enige nog vast. ,,Bij u slaat de weegschaal niet de voor u goede kant uit", zei de rechter. ,,Tegen u ligt meer dat uit eindelijk in de richting van bewijs zal gaan." Bij Sanil is dna van Carlo aan zijn schoenen gevonden. Diezelfde Sanil had gisteren aan het begin van de tweede voorbe reidende zitting nog uitgehaald naar de politie. ,,Alles wordt uit de kast gehaald om mij in de val te la ten lopen. In mijn ogen gaat dit niet meer om waarheidsvinding." Sanil doelt op de undercover agenten die met hem spraken in de gevangenis. ,,Dat gesprek waarin ik zogenaamd ja zou hebben ge zegd op de vraag of ik het gedaan zou hebben. Wat ik mij kan herin neren, is dat ik heb gezegd dat ik het raar vond dat ik Carlo's dna op mijn schoenen heb, want ik heb niks met zijn dood te maken. Ik heb dingen in die gesprekken ge zegd die niet kloppen, soms doe je wat stoer als gevangenen onder ling." Bij u slaat de weegschaal niet de voor u goede kant uit Ook Mees T. en Hein B. blijven erbij dat ze niets te maken hebben met Carlo's dood. De rechter con fronteerde Mees met nare opmer kingen die hij heeft gemaakt over een getuige die tegen hem heeft verklaard: „Blijkbaar heb je gezegd: Ik stuur wel een Antilliaan op haar af." Mees zelf verklaarde dat soort teksten door de 'emotionele acht baan' waarin hij zit. Hij vindt dat de vrienden van Carlo Heuvelman ook schuldig zijn aan het feit dat er een gevecht is ontstaan. ,,Dus moet ik dan excuses aanbieden? Terwijl ik wéét dat ik hem niet heb aangeraakt." Peter Plasman, de advocaat van Sanil B., bracht iets naar voren uit het verhoor met de onlangs opge doken nieuwe getuige die via Op sporing Verzocht werd gevonden. Volgens Plasman zei die getuige dat Carlo 'één flinke hoek kreeg en daarna natuurlijk met een harde tik op de grond viel'. Plasman doelt opnieuw op zijn betoog dat Carlo overleden kan zijn door de harde val op de stoep en niet door de klappen die hij kreeg. Volgens Plasman geeft de nieuwe getuige geen nieuw duidelijk inzicht over de doodsoorzaak van Carlo. Delano 'Keylow' R., oprichter van Caloh Wagoh, is volgens justitie het onbetwiste middelpunt van de me gazaak. De officier van justitie noemde R. gisteren de 'spil in het liquidatienetwerk' en de 'oprichter en leider van moordcommando's'. Het Openbaar Ministerie (OM) acht bewezen dat R. vijf moord- opdrachten aannam en heeft uitge zet. ,,Handel in de dood van men- senlevens als verdienmodel. Woor den schieten hiervoor tekort'', al dus de officier van justitie voor de rechtbank Midden-Nederland. Ook medeverdachten Feno D., Jermaine B., Willem B. en Greg R. hoorden levenslang tegen zich eisen. Het OM is nog bezig met het formule ren van de eisen tegen de overige verdachten. In minder dan acht maanden tijd werden vijf mensen door een 'moordeskader' van Caloh Wagoh gedood. Tevens zouden voorberei dingen zijn getroffen door de mo torbende om nog een tiental ande ren te vermoorden. ,,In opdracht", aldus het OM. ,,Voor geld. Met een simpel chatberichtje op een PGP- In nog geen acht maanden werden volgens het OM vijf mensen door een moordeskader van Caloh Wagoh gedood telefoon werd beslist over leven en dood." Het OM zei 'een tendens' te con stateren 'van steeds gewelddadiger optreden in het criminele milieu'. De roep uit de samenleving om ver gelding wordt steeds luider, aldus justitie. De misdaden van bendes als die van R. zijn 'maatschappelijk volstrekt onaanvaardbaar'. De sa menleving moet worden be schermd, het 'excessieve geweld in de onderwereld' bestreden. Kroongetuige Bij het motiveren van de strafeisen woog het OM mee dat de verdach ten, op kroongetuige Tony de G. na, 'geen verantwoordelijkheid heb ben genomen of berouw hebben getoond'. De G. hoorde tien jaar cel tegen zich eisen. Dat is fors lager, in ruil voor zijn bekentenissen. Delano R. heeft alle beschuldi gingen stelselmatig ontkend. Vol gens justitie was hij een dodenlijst voor Ridouan Taghi aan het afwer- ken. Taghi is hoofdverdachte in het andere megaproces, Marengo ge naamd, dat draait om weer een an dere reeks liquidaties. 'Elke vijand van u is er een van mij', zou R. in een versleuteld chat- bericht aan Taghi hebben geschre ven. Als de organisatie van Taghi de 'spotters' (verkenners), 'ijzers' (wa pens) en 'fietsen' (vluchtauto's) voor de liquidaties zelf had gere geld, kostte een moord in principe 70.000 euro. Moest R. zijn organisa tie alles zelf laten organiseren, dan kostte dat totaalpakket 90.000 euro. In totaal zouden veertig tot vijftig doelwitten op de dodenlijst hebben gestaan. ZATERDAG 22 JANUARI 2022 GO Y @OzcanAkyol Victor Schildkamp Lelystad - Rechter tegen verdachte Sanil B. LELYSTAD Het Openbaar Ministerie heeft levenslange celstraf geëist tegen Delano R., de hoofdver dachte in het liquidatieproces rond motorclub Caloh Wagoh. Voor vier medeverdachten heeft justitie dezelfde straf in petto. - ANP Kaan B., Sanil B., Hein B., Mees T. en Daan van S. tijdens de eerste openbare zitting. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 6