vooroordeel Wat zegt de wetenschap y van Nederland Helderziendheid? Volgens de natuurwetten bestaat het niet Opzoek naarde wetenschap achter een frisse duik Er bestaan onverklaarbare fenomenen Verkrijgbaar via newscientist.nl/zwemmersgeluk een veel groter, universeel be wustzijn." Dat universele bewustzijn is een abstract begrip. Ook Jolij kijkt er sceptisch naar, maar is wel geïnte resseerd in alles wat er gebeurt op dit gebied. Zo wijst hij op tests van wetenschapper Roger Nelson. ,,Hij gebruikte een wereldwijd netwerk van nummergeneratoren: appara ten die willekeurige getallen pro duceren. Het is onmogelijk om te voorspellen wat zo'n apparaat gaat doen. Die generatoren raken vol gens hem van slag als er iets groots in de wereld aan de gang is, zoals een WK-voetbalfinale. Op zo'n moment is de halve wereldbevol king bezig met één ding. Prompt werden ook de getallen van het apparaat minder willekeurig, er viel een bepaalde logica uit te ha- len.'' Jolij vindt het te ver gaan dat dit het bewijs zou vormen voor een universeel bewustzijn, maar opmerkelijk is het wel. Volgens Nelson zou er een 'bewustzijns veld' bestaan dat mensen delen. Anders gezegd: het zou niet alleen in je eigen brein zitten maar ook in contact staan met het bewustzijn van anderen. Het klinkt als paranormaal. Jolij: Sommige dingen kunnen we niet verklaren. Althans niet door middel van het wereldbeeld dat wij nu hebben over het bewust zijn. Dat duidt niet direct op bo vennatuurlijke krachten. We heb ben eigenlijk nog geen idee wat bewustzijn precies is. Door middel van dit soort onderzoek van Nel son kunnen we er meer over le ren.'' Helderziendheid blijft een onverklaarbaar fenomeen. „Waar schijnlijk bestaat die niet als na tuurkundige kracht of als gave die je onder controle kunt krijgen.'' Bijna 80 procent van de Nederlanders heeft wel eens een gevoel van telepathie of een voorspellende droom gehad. Is dat toeval of is er meer aan de hand? Carel Enkelaar, de eerste hoofdre dacteur van het Journaal, botste met de omroepbazen die hem briefjes geven met onderwerpen. Annie M.G. Schmidt ruziede met de Vara over haar woordgebruik. Ze mocht bijvoorbeeld in de tekst van het radioprogramma De fami lie Doorsnee het woord 'kontje' niet gebruiken. Je mag een vader eigenlijk niet vragen naar zijn leukste kind. Maar welk portret vindt Van Liempt het mooist? ,,Dat van Egi- dius Joosten, de man die het be taald voetbal er doorgejast heeft. Niet omdat hij een sympathieke man was, maar omdat hij - nu in de vergetelheid geraakt - een ui terst concrete vernieuwing heeft afgedwongen in een machtsstrijd met de KNVB. Deze voetbalgek wilde dat Nederland een rol zou spelen in het internationale top voetbal. Dat kon alleen met be taald voetbal. Twintig jaar later stond Nederland in de finale van een WK. Zijn verhaal schetst de enorme weerstand waarop ver nieuwers soms stuitten.'' Maar de auteur heeft ook een zwak voor Ab Heijn en voor Jo Cals: ,,Heijn is van enorme invloed geweest op ons winkelgedrag. Hij zette een revo lutie in gang. Jo Cals, elfjaar mi nister van Onderwijs, legde in de jaren 50 de basis voor zijn Mam moetwet waarmee hij zorgde voor doorstroming in het onderwijs. Cals was een kundig strateeg, een man van de lange adem die op be slissende momenten ondanks massieve weerstand compromis sen sloot.'' Van Liempt kijkt na het schrij ven van De Roaring Fifties met nog groter plezier terug naar de jaren 50. ,,Mijn beeld is bevestigd. De portretten onderstrepen dat er toen heel veel gebeurde, dat de pe riode niet zo saai en sloom was. Ik stuitte bij mijn onderzoek op ge weldige ontdekkingen. Dat Mary Noordanus bijvoorbeeld in 1953 is gepromoveerd op onderzoek naar het interieur van Nederlandse huizen. Die stonden allemaal propvol, een hang naar geborgen heid, veiligheid. Maar een klein deel had al wel een modern interi eur. Langzaam verdwenen de ko lossale meubels, werd de boel opengegooid. Een beeld dat prima bij de jaren 50 past.'' De meeste wetenschappers gaan er vanuit dat fenome nen als helderziendheid en telepathie onzin zijn. Ze zijn in strijd met de natuurkunde en het wetenschappelijke bewijs is daar bij flinterdun. Toch bestudeert neurowetenschapper Jacob Jolij (Rijksuniversiteit Groningen) deze wonderlijke zaken. ,,Bijzon- dere verschijnselen kunnen ons namelijk meer vertellen over wat bewustzijn is.'' Jolij: ,,In de vorige eeuw werd er al onderzoek gedaan naar helder ziendheid. Door mensen naar fo to's te laten kijken, terwijl ze ge koppeld waren aan een stressme ter. Sommige plaatjes waren kalm, zoals een bos. Andere foto's span nend, zoals een auto-ongeluk. Het gekke was dat de stressvolle foto's al stress opwekten vóór het plaatje in beeld kwam. Een soort helder ziendheid dus.'' Toch heeft deze vorm van we tenschap een slechte naam. Jolij: ,,Ten eerste omdat gebeurtenissen aanvoelen of voorspellen in strijd is met de natuurkunde. Dan zou informatie uit de toekomst in staat zijn om te reizen naar het verle den. Dat kan niet, ervan uitgaande dat ons brein ook gewoon de wet ten van de natuurkunde volgt.'' Maar volgt ons brein die natuur wetten wel? Sommige grote den kers vinden van niet. ,,Plato dacht bijvoorbeeld dat de geest en het li chaam gescheiden waren en dat de geest als het ware opgesloten zat in het lichaam'', aldus Jolij. ,,En veel Oosterse filosofen stellen dat jouw bewustzijn onderdeel is van Of je nu gewoon je baantjes in een zwembad trekt of soms een duik neemt in een van de vaarten, meren of vennetjes in de buurt: zwemmen kan altijd én overal en is goed voor zowel lichaam als geest. Topwetenschappers geven in dit toegankelijke boek antwoord op vragen over conditie, techniek, voeding en beloning, en prominente zwemmers vertellen over hun liefde voor deze sport. ®Kijk op de site bij pzc/wetenschap GO ZATERDAG 22 JANUARI 2022 niet saai MERLE RUIJGROK FOTO GETTY IMAGES Johan van Veen. Zijn Deltaplan verdween in een lade. De Deltawerken, geesteskind van Jo- han van Veen, wer den na de Waters nood van 1953 alsnog in hoog tempo uitgevoerd. FOTO'S ANP, NATIONAAL ARCHIEF Carel Enkelaar wilde een echt Journaal. Annie M.G. Schmidt ruziede met de Vara. Egidius Joosten, grondlegger van betaald voetbal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 67