J Onder politici Waarom het kabinet nu ineens toch gul is voor Groningen H BNT162B2 17 Grote groepen voelen zich niet meer gehoord ■flIBH De middeleeuwse stad Mainz aan de Rijn heeft nieuw elan gekregen dankzij het werk van BioNTech. Foto boven: Özlem Türeci en Ugur Sahin in ge sprek met oud-bondskanse lier Angela Mer kel. king heeft op andersoortige on dernemingen. ,,De belasting voor bedrijven is recent met een kwart verlaagd om het farmabedrijf te belonen. Deze verlaging geldt ook voor andere kleine onderne mingen, zoals kleine winkeliers", zegt lokale ondernemer en politi cus David Dietz. Met het fiscale lokkertje hoopt Mainz niet alleen de gaten in de binnenstad te vullen, maar ook meer bedrijvigheid daaromheen te creëren. Volgens Dietz informe ren mkb-bedrijven geregeld naar de vestigingsmogelijkheden in de omgeving van Mainz. Hij vertelt dan hoe reeds aanwezige onderne mingen, zoals chemiebedrijf Merck en farmeceut Schott, profi teren van de vraag naar vaccins. Geruchten dat BioNTech, dat wereldwijd 2800 werknemers telt, plannen heeft om de vleugels uit te slaan, ontkracht het stadsbe stuur vrij snel. Het klopt dat Sahin en Türeci overal makkelijk terecht kunnen. Maar het echtpaar lijkt niet zomaar hun fietsen te willen inruilen voor een hoofdkantoor elders. Topman Sahin kondigde ook niet voor niets aan 1 miljard euro te steken in de uitbreiding van het hoofdkantoor. In een naastgelegen oude kazerne met 12 hectare op pervlakte moet een 'mondiale hub voor wetenschap en biotechno logie' verrijzen. Daar wil BioNTech niet alleen werken aan coronavaccins, maar ook verdergaan met het onderzoek naar kankerbestrijding. Politiek verslaggever Hans van Soest schrijft elke week over wat er speelt in Den Haag. Deze week: Alleen afgeven op de flankpartijen helpt niet. et eerste wat sommige ministers zien als ze 's ochtends de deur uit lopen is een politiepost." Fractie voorzitter Jan Paternotte (D66) verwoordde tijdens het debat over de regeringsverklaring de zorg bij partijen over de verharding van het politieke klimaat. En die verharding speelt niet al leen in Den Haag. Deze week bleek dat 15 procent van de ge meenteraadsleden last heeft van bedreigingen en geweld, dat is drie keer zo veel als in 2015. Van hen zegt een kwart dat dat hun functi oneren heeft beïnvloed. De Tweede Kamer stemde woensdag in met een voorstel van ChristenUnie-voorman Gert- Jan Segers om een commissie in te stellen die onderzoekt hoe 'de de mocratie beter te weren tegen ex tremisme, radicalisering en polari satie'. Hij verwees zonder namen te noemen naar PVV en Forum voor Democratie die volgens hem de polarisatie aanjagen door badi nerend te spreken over 'nepparle- ment' en 'neprechters' of die 'over de democratisch gekozen overheid spreken als een totalitair regime'. ,,Ook uitingen in de politiek kun nen ertoe leiden dat iemand met een fakkel bij een voordeur staat.'' Overigens waren PVV en Forum de enige die tegen Segers' voorstel stemden. Die polarisatie komt niet uit de lucht vallen. Zij komt voort uit al jaren sluimerend onbehagen. Vo rige maand nog verscheen de stu die Atlas van afgehaakt Nederland. Een van de conclusies luidde: Po pulisme louter demoniseren brengt de sociale vrede niet dich terbij. Het rapport beschrijft dat oude ren en lageropgeleiden minder vertrouwen hebben in de overheid dan jongeren en hogeropgeleiden. Partijen die zich afzetten tegen de gevestigde orde krijgen meer steun uit industriële regio's en krimpgebieden. Mensen haken niet uit zichzelf af, waarschuwen de onderzoekers, maar 'zijn afge haakt gemaakt'. Ze hebben min der kansen op een goed betaalde baan, hebben vaker een slechte ge zondheid en voelen zich vaak ver waarloosd door Den Haag. ,,Dat is allemaal geen alibi om te radicaliseren", zegt onderzoeker René Cuperus. ,,Er zijn partijen die inspelen op die onvrede met soms heel radicale ideeën. Maar als je daar iets tegen wilt doen, zul je eerst begrip moeten opbrengen voor de woede onder mensen Vaak gaat het om toekomstangst. Hoogopgeleiden voelen zich se nang in deze wereld, laagopgelei den voelen zich bedreigd. Hun ba nen verdwijnen door de globalise ring. Hogeropgeleiden maken zich druk om klimaat, anderen om mi gratie. Het is veelzeggend dat in Den Haag meer aandacht is voor het eerste probleem dan voor het tweede. Het zijn de hogeropgelei- den die aan de knoppen zitten.'' Cuperus noemt het deels ook een 'psychologisch' vraagstuk. ,,Grote groepen Nederlanders hebben het gevoel zich niet meer gehoord te voelen door Den Haag. Mensen in Gro ningen gingen met fakkels de straat op omdat ze zich verne derd voelen. We moeten uit kijken dat te vermengen met radicalisering." Het verklaart waarom het nieuwe kabinet direct na zijn aantreden 250 miljoen euro extra overmaakte voor Groningers die hun huis wil len opknappen. Het geld gaat naar mensen die géén schade hebben door de bevingen, maar ze mogen wel een aanvraag voor 10 duizend euro indienen voor bijvoorbeeld een nieuwe keuken. Er was al 220 miljoen voor uitge trokken, maar toen daar een stormloop op ontstond putte pre mier Mark Rutte zich uit in excu ses. 'Beschamend' noemde hij het dat mensen in de rij hadden ge staan. Zonder met de ogen te knipperen werd het bedrag meer dan verdubbeld. Het coalitieakkoord begint met de belofte dat het kabinet het ver trouwen van burgers in de over heid wil herstellen. Er komt geld voor een dienstbare overheid, meer betaalbare huizen en betere basisscholen. In zoverre wil de huidige coalitie laten zien aan de 'afgehaakten' dat zij hun proble men serieus neemt en onvrede wegneemt. Tegelijkertijd willen partijen niet alleen met commissies de po larisatie te lijf. Forum-Ka merlid Gideon van Meije- ren (rechts op de foto hier boven) werd in een debat het woord ontnomen door Kamervoorzitter Vera Berg kamp voor het oproe pen tot wetteloos heid. Volgens Van Meijerenisde rechterlijke macht niet onafhanke lijk, is de politie niet te vertrou wen en moeten burgers de wet niet volgen. Na een schorsing herhaalde Van Meijerenhet overigens gewoon nog een keer. GO ZATERDAG 22 JANUARI 2022 FOTO'S GETTY IMAGES, REUTERS For imramsuajtar use onlyi BIQ!NT=CH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 65