'De sfeer was: dit hoort er gewoon bij' 15 De affaire-Gosschalk De meeste meldingen die we krijgen zijn niet zo ingewikkeld Niet-fysieke seksuele intimidatie Fysiek seksueel geweld Online seksuele intimidatie Die onthullingen leidden tot een veel breder debat, want de affaire-Gos schalk stond niet op zich. ,,Het stond ook symbool voor een hele cultuur die niet oké was, en die veranderd moest worden", zegt Marina Wijn, een castingdirector die lang in het bedrijfvan Gosschalk werkte. Wat die cultuur was: ,,Eentje waarin veel mensen zich niet bewust waren van gren zen. Acteren is een heel fysiek beroep, dus het risico dat je over elkaars grenzen heen gaat, ligt op de loer. Als daar geen bewustzijn over is, is dat heel gevaarlijk." Acteur Reinout Bussemaker (62) merkte in de jaren 80 op de toneelschool hoezeer het overschrijden van fysieke grenzen verbon den leek met het acteerwereldje. ,,De sfeer was heel erg van: dit hoort er gewoon bij. Ik was gelukkig dapper genoeg om te besluiten dat ik daar niet aan mee wilde doen." Bussemaker is bestuurslid van de belan genvereniging voor acteurs, de ACT. Die zette zich de laatste jaren in om te komen tot een cultuuromslag. Zo kwam er een cam pagne die acteurs en actrices oproept om zich uit te spreken als er 'dingen gebeuren die niet kloppen'. ,,Dat kan fysiek grensoverschrij dend gedrag zijn, maar ook pesten." Daarnaast deed de 'intimiteitscoördinator' zijn intrede. ,,Die is erbij als er op de filmset een intieme scène wordt opgenomen. Ac teurs en actrices kunnen hierom vragen, ik heb de indruk dat het vaak ook gebeurt." Ook bij het casten voor series en films leidde het gebeuren rond Gosschalk tot grote veranderingen, zag Marina Wijn. Het kan toor waar Gosschalk werkte, Kemna Casting (nu Post Castelijn Casting), maakte tot 2018 de dienst uit. ,,Nu zijn er veel meer verschil lende bureaus. Dat is belangrijk, omdat er niet meer één machtige partij is waarvan je als acteur of actrice afhankelijk bent. Er is ook een vereniging opgericht, de Dutch Cas ting Society, en alle leden daarvan onder schrijven een gedragscode. Daarin staat bij voorbeeld in dat een casting altijd moet plaatsvinden met een derde persoon erbij, en dat naakt gaan of vergaande fysieke hande lingen niet plaatsvinden tijdens een auditie." De affaire-Gosschalk leidde ook mede tot de oprichting van Mores Online, een centraal meldpunt voor ongewenste omgangsvormen in de creatieve en culturele sector. Sinds de kunnen wijzen op ongewenst gedrag een plekje krijgen. Op die manier ontstaat er een veel completer beeld van de heersende cul tuur." Acteur Reinout Bussemaker merkte in de acteerwereld dat de onverkwikkelijke ont hullingen iets in gang hebben gezet dat blij vend lijkt. ,,De bewustwording is enorm toe genomen. Je hoopt dat daders daardoor ook eerder nadenken als ze gedrag dreigen te ver tonen dat niet door de beugel kan. Maar dat heeft tijd nodig." Castingdirector Marina Wijn ziet om zich heen dat regisseurs zich meer bewust zijn van de kwetsbare positie van een acteur. ,,Ze zijn zorgvuldiger, willen niet beticht worden van iets. Ik geef les op de toneelschool. Daar is nu veel meer aandacht voor het werkveld waarin studenten terechtkomen, ze worden er beter op voorbereid. Allemaal winst ten opzichte van vroeger." En toch, zeggen dat alles opgelost is, gaat veel te ver. Wijn: „Sowieso zijn er de slacht offers die nog lang niet klaar zijn met wat er met ze is gebeurd. De angst en schaamte is nog steeds heel diep geworteld." Acteur Reinout Bussemaker stipt ook de gevolgen van de coronacrisis aan. ,,Het is niet makkelijk om aan werk te komen. Stel dat je een acteur van 18, 19, 20 jaar bent: hoe stevig sta je in je schoenen als er iets gebeurt dat je niet zint?" Gosschalk trok zich in 2018 terug uit de filmwereld. Met één slachtoffer kwam hij na een mediationtraject tot 'overeenstemming'. Er lopen geen strafrechtelijke zaken tegen hem. oprichting in 2018 kwamen er meer dan 200 meldingen binnen, zegt voorzitter Janke Dekker. ,,En vooral het laatste jaar zaten daar veel echt serieuze zaken bij." Dekker bestrijdt de stelling dat fysieke grenzen bij bijvoorbeeld acteren of dans zo ingewikkeld zijn, dat ze kunnen leiden tot onbewust ongewenst gedrag. ,,De meeste meldingen die wij krijgen zijn helemaal niet zo ingewikkeld, daarbij is heel duidelijk dat er dingen gebeurd zijn die gewoon niet in de haak zijn." De voorzitter van het meldpunt adviseert om onderzoeken naar aanleiding van het schandaal rond The Voice 'zo breed mogelijk op te zetten'. ,,Focus niet alleen op de zaken die geschikt zijn voor het strafrecht, maar ga voor een onderzoek waarin alle signalen die GO ZATERDAG 22 JANUARI 2022 Jonge vrouwen worden er relatief het vaakst mee geconfronteerd: 33 procent van de 18- tot 24-jarige vrouwen gaf aan niet-fysieke seksuele intimidatie te hebben meegemaakt. Niet-fysieke seksuele intimidatie kan verschil len van seksueel ge tinte opmerkingen tot het moeten aanschou wen van seksuele han delingen. Net als bij niet-fysieke seksuele intimidatie zijn vrouwen vaker slacht offer dan mannen, en jongeren (met name 18- tot 24-jarigen) va ker dan ouderen. Jonge vrouwen maken fysiek seksueel geweld het vaakst mee: 22 procent van de 18- tot 24-jarige vrouwen is in het afgelopen jaar slachtoffer geweest. Fysiek seksueel ge weld: vormen van sek suele intimidatie en seksueel geweld waar bij lichamelijk contact plaatsvond, variërend van ongewenste aanra kingen tot verkrachting. Vrouwen zijn vaker slachtoffer dan man nen; jongeren vaker dan ouderen. Vooral jonge vrouwen worden er relatief vaak mee geconfronteerd: van de 16- tot 18-jarige vrouwen gaf 29 pro cent aan de afgelopen 12 maanden met online seksuele intimidatie te maken te hebben gehad. Online seksuele intimidatie: hierbij gaat het om ongewenst sek sueel gedrag dat via het internet, bijvoorbeeld via sociale media, whatsapp, (video)chat of e-mail, plaatsvond. Voorbeelden zijn verve lende seksueel getinte opmerkingen of ge dwongen worden om online seksuele hande lingen te verrichten. (CIJFERS CBS) De affaire rond castingdirecteur, produ cent en regisseur Job Gosschalk in 2017 liet in acterend Nederland een bom bar sten die gelijkenissen vertoont met wat er nu rond The Voice of Holland gebeurt. Gosschalk zou jonge acteurs tijdens audi ties onzedelijke voorstellen hebben ge daan, zo zouden zij zich hebben moeten uitkleden en zichzelf betasten. - Chris van Mersbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 63