Meer bedrijven stellen vertrouwenspersonen aan 14 Elk schandaal dat aan het licht kwam heeft iets in gang gezet, hoe klein ook We weten dat er meer speelt, maar slachtoffers zijn nog altijd huiverig om naar buiten te treden effect heeft gehad. ,,Elke schandaal dat aan het licht kwam heeft iets in gang gezet, hoe klein ook. Zo kregen wij deze week meer tele foontjes van leidinggevenden die zich zorgen maakten of zoiets als bij The Voice ook bij hen zou kun nen gebeuren en zich afvroegen hoe ze dat kunnen voorkomen.'' Dat bedrijven en instellingen meer werk maken van de aanpak van seksisme, discriminatie en an dere misstanden merkt Arends bovendien aan de toename van het aantal vertrouwenspersonen; de plek waar werknemers terecht kunnen met een klacht. ,,Dat aan tal groeide de afgelopen vier jaar met 25 procent, van 1500 naar 2000.'' Nog een nieuwe ontwikke ling: er komt een wet die de ver trouwenspersoon verplicht stelt. ,,Die wet had er al moeten zijn maar is wat uitgesteld omdat het kabinet zo lang demissionair was.'' Drempel Werknemers die zich geïntimi deerd voelen, slaan ook sneller alarm, stelt Bosman, die het plat form Report App is begonnen na dat ze zelf te maken had gekregen met seksuele intimidatie in de re clamewereld. ,,Het aantal meldin gen van grensoverschrijdend ge drag is bij ons in 2020 met 30 pro cent toegenomen ten opzichte van 2019.'' Wat ze ook positief vindt: sommige bedrijven gaan al tot ac tie over vóór er klachten binnen komen via Report App - haar plat form waar werknemers zich ano niem kunnen melden. ,,Leiding- gevenden die met ons in zee gaan, stellen soms meteen al de vraag: wat kan ik nu al doen om onze werkvloer veiliger te maken?'' Ook wettelijk is er wat verscho ven, stelt hoogleraar Europees Recht Linda Senden (Universiteit Utrecht Gender Diversity Hub). ,,Met de nieuwe wet tegen seksu eel geweld en seksuele intimidatie kunnen daders makkelijker wor den aangepakt en zwaarder be straft en wordt de drempel voor slachtoffers verlaagd. De bewijs last voor slachtoffers wordt min der zwaar: voor zedenzaken heel belangrijk. Bij die zaken is het im mers vaak het woord van het slachtoffer tegen de dader.'' De wet treedt pas in 2024 in werking maar rechters oordeelden volgens Senden de laatste jaren al anders. ,,Waren ze eerst nogal eens ge neigd daders een tweede kans te geven, nu redeneren ze vaker in het voordeel van slachtoffers." Weinig effect Wat Senden minder hoopvol stemt: aangiften tegen seksueel geweld blijven lang liggen. ,,Dus, ja, we krijgen een betere wet maar die zal natuurlijk weinig effect hebben als politie en justitie er geen prioriteit van maken.'' De drempel om aangifte te doen is volgens Thijs (Atria) ook nog steeds hoog, té hoog. ,,Het is een teken aan de wand dat de slachtof fers van The Voice blijkbaar liever mondjesmaat tot verandering leidde. „We hebben het eigenlijk over een cultuurverandering die ons allen aangaat en cultuurveran deringen gaan langzaam. We moe ten ons allemaal bezinnen op de vraag of sommige grapjes, opmer kingen en aanrakingen wel zo 'normaal' zijn als ze twintig jaar geleden leken. Ik kan me voorstel len dat mensen nu denken: 'er mag ook helemaal niks meer' of 'hoe weet ik wat wel en niet mag?' Tegen hen wil ik zeggen: luister eens naar de verhalen van slacht offers, zoals Voice-kandidate Nienke die op tv vertelde over de impact van het wangedrag van bandleider Rietbergen. Wat voor jou 'niks' lijkt, kan natuurlijk heel kwalijke gevolgen hebben voor de ander." Niet goedpraten Wat Bosman betreft is de commo tie rond The Voice hét moment om te stoppen met victim blaming. ,,Naar korte rokjes en korte truitjes wijzen: houd er alsjeblieft mee op. De Voice-kandidaten hadden en hebben geen schuld aan het wan gedrag van anderen.'' Graag ook kappen met het 'goedpraten', stelt Thijs. ,,Door daders flirts te noe men, bagatelliseer je het leed van slachtoffers.'' En: denk eens na over je eigen positie op werk. Arends: ,,Betrok- kenen bij dit programma zeggen 'ik wist nergens van' maar ik zou het veel logischer vinden als ze zich de vraag stelden: 'had ik er wel vanaf künnen weten?' Mijn er varing is dat personeel de schim mige dingen vaak goed aanvoelt.'' Volgens Arends is het veelzeg gend dat het aantal officiële klach ten over seksueel grensoverschrij dend gedrag de afgelopen drie jaar in de rapportages slechts ietsje omhoog ging: van 2 procent naar een magere 5 procent van het to taal aantal klachten. ,,Wij weten dat er veel meer speelt maar slachtoffers zijn nog altijd huiverig naar buiten te treden. Ze vertrou wen er niet op dat een onderzoek eerlijk en onafhankelijk zal zijn. Sterker: ze vertrekken meestal lie ver en intussen verandert er niks aan de bedrijfscultuur.'' Het is volgens Thijs (Atria) niet zo vreemd dat #Metoo maar naar de media stappen dan naar de politie." Ook werknemers die onge paste opmerkingen of aanrakin gen willen melden, stuiten nog al tijd op allerlei problemen. Bos man: ,,Veel bedrijven negeren hoe gevoelig zulke zaken liggen en denken dat ze er wel zijn met een naam van een vertrouwensper soon op intranet. Dat werkt voor slachtoffers niet. Die zitten met allerlei vragen. Kan ik die vertrou wenspersoon wel vertrouwen? Welke gevolgen heeft dit voor mij? Wie komt dit allemaal te weten?'' ZATERDAG 22 JANUARI 2022 GO VERVOLG VAN PAGINA 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 62