Tumultueuze week legt veel problemen bloot 13 De tragedie rond The Voice of Holland geeft te denken. Heeft #Metoo, de wereldwijde beweging tegen seksuele intimidatie, wel écht iets in gang gezet? „Laten we alsjeblieft stoppen met het beschuldigen van de slachtoffers." Als er sprake is van misstanden, komt er nu sneller onderzoek EEFJE OOMEN Thijs (Atria): ,,Er zijn wel mo menten dat ik denk: zijn we iets opgeschoten?'' Toch ziet Thijs in deze tumul tueuze week, waarin het ene be richt over het ander buitelde, ook hoopvolle dingen. ,,Je kan je afvra gen waarom de misstanden bij The Voice zo lang onder de pet zijn gebleven maar je kan ook de na druk leggen op het feit dat de mis standen naar buiten zijn geko men. Slachtoffers hebben de moed gehad erover te praten en dat was zonder #Metoo misschien nooit gebeurd.'' Thijs is ervan overtuigd: #Me- too heeft voor meer openheid ge zorgd. ,,Er wordt meer over seksu- ,,Zal 't ook niet aan de kledingstijl van de dames liggen? Korte rokjes en korte truitjes..." ,,Je zal maar een man zijn, tegen woordig. Als je tegen een collega zegt dat ze er leuk uitziet, voelt ze zich al aangerand!!!" ,,Zijn die slachtoffers allemaal aan gerand of verkracht? Ik begrijp nu dat die vrouwen allemaal seksuele diensten verrichten voor een beetje succes en er jaren later op terugko men. Zijn die vrouwen echt slachtof fer, vraag ik me af. De mannen wor den hard aangepakt, maar de vrou wen hadden ook gewoon nee kun nen zeggen." Ja, expert Karin Bosman staat er van te kijken. Dat nieuws over de wantoestanden bij The Voice of Holland anno 2022 nog tot zülke reacties op in ternet leidt. ,,En dan zijn dit nog maar drie van de vele, vele reacties met dezelfde boodschap: de vrou welijke kandidaten zelf zijn ook schuldig. En, let op, deze reacties zijn niet van mannen maar van vróüwen.'' Onderzoeker Paula Thijs (Atria, kennisinstituut voor emancipatie en vrouwengeschiedenis) hoorde eveneens dingen die haar deden rillen. „Probeerde zo iemand als Ronald Molendijk het grensover schrijdende gedrag van bandlei der Jeroen Rietbergen nou goed te praten? Door te zeggen dat Riet bergen 'gewoon een flirt' is?'' Ook ergernis bij Gerda Arends, be stuurslid Landelijke Vereniging van Vertrouwenspersonen (LVVV). ,,Al die betrokkenen die er meteen een statement uit gooi den dat zij van niks wisten. Is dat het belangrijkste dat je op zo'n moment te zeggen hebt?'' Het schandaal rond The Voice of Holland en de daaropvolgende re acties: een mens zou er volgens Bosman, Thijs en Arends somber van kunnen worden. Is er dan niets omgewoeld, vijfjaar na #Metoo, de wereldwijde bewe ging tegen seksueel grensover schrijdend gedrag? Is er niets ver anderd na de trits affaires rond Harvey Weinstein, Bill Cosby, R. Kelly, Kevin Spacey, Charlie Sheen, Dustin Hoffman, James Franco, Michael Douglas, Jeffrey Epstein, prins Andrew, Jelle Brandt Corstius, Ruut Weissman, Job Gosschalk, de turnwereld, de danswereld en ga zo maar door? eel grensoverschrijdend gedrag gepraat, er komen meer slachtof fers in de openbaarheid, media en politiek hebben er meer aandacht voor. Rutte had het recent nog over het geweld tegen vrouwen als een 'schaduwpandemie'.'' Ook ziet Thijs dat klachten sneller worden opgepikt. ,,Als er sprake is van misstanden, komt er tegen woordig sneller onderzoek en ac tie, kijk naar de turnwereld.'' Ook Arends meent dat #Metoo GO ZATERDAG 22 JANUARI 2022 Ook na #Metoo blijft de beerput stinken LEES VERDER OP PAGINA 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 61