Saskia Noort Met The Voice begint #Metoo bij ons pas echt Dierenmens Zijn dit de nieuwe krakers? A Toch geloof ik dat er dit keer echt iets Bioloog Van Groen ziet hem als een aanwinst 12 Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt En zomaar ineens, met dank aan de documentaire van Tim Hof man over The Voice, begint #Metoo in Nederland pas echt. Vier jaar na dato worden de deskundigen weer afgestoft, evenals de belegen meningen, het victim blamen en het stilzitten en zwij gen door vermeende daders en daders die nog niet 'exposed' zijn, hopend dat ze ook deze ronde de dans zullen ontspringen, wach tend op de 'moe-roepers'. Toch geloof ik dat er dit keer echt iets gaat ver anderen, omdat de koppen die nu rollen echte grootheden zijn. The Voice, een van de best bekeken programma's op onze televisie, vooral populair onder kinderen en pubers. Ouders die nu thuis moeten uitleggen dat hun idool niet meer te zien zal zijn omdat hij zich vergreep aan kandidaten, aan kinderen die ervan dromen ooit mee te doen. De droom, daar te staan, een Adele-cover te zingen en door te mogen na vier draaiende stoelen. Wie zangeres wil worden kon nauwelijks om The Voice heen. Zoals mijn dochter bijvoorbeeld, die wekelijks te horen kreeg: o wat zing je goed, je moet meedoen aan The VoiceIk heb dat eer lijk gezegd ook geopperd, tot haar grote ergernis. Hele families staan hun kind daar te pushen, want als je kind een droom heeft, wil je dat niet ont- maar aanmoedigen. En die droom lijkt alleen werkelijkheid te worden bij The Voice en in de slangenkuil die volgt na deelname met als einddoel doldwaas op een bar schla gers zingen bij The Streamers. Een wereld gekaapt door enkelen, met eigen airtime, ei gen talkshows, eigen labels, eigen show nieuws waarin uitgerangeerde BN'ers en gevallen roddelkoningen dit walgelijke sys teem vergoelijken. En nu dus een eigen Me- too-schandaal. Dergelijke seksueel grensoverschrij dende praktijken vonden al plaats in 2017, de LINDA. maakte er een heel nummer over, waarin ook ik schreef wat dergelijk ge drag met jonge meiden en jongens doet en over waarom zij zwijgen: 'Omdat het eng is. Het is eng uit de kring te stappen en op te staan tegen dat wat al die anderen zo geil en onweerstaanbaar vinden, tegen de kring die baadt in het licht van de macht. De gevolgen van het verlaten van de kring kunnen enorm zijn. Niemand durft dat alleen, want uitslui ting betekent doorgaans de dood. Waarom durven vrouwen nu pas te zeggen wat hen is overkomen? Omdat ze dankzij #Metoo niet gaat meer alleen zijn. Ik kreeg brieven van bejaarde f vrouwen die een leven lang zwegen over wat Veranderen hen was overkomen. Een leven lang schaamte en angst, stel je dat eens voor, hoe verdrietig dat is. Verdrietiger misschien wel dan die ver krachting op zich. Niet de gewelddaad doofde me uit, maar het geheim daarna, schreef een vrouw van zesenzeventig.' In 2019 had Jeroen Rietber gen zijn eerste waarschuwing binnen en wist John Senior wat er gaande was in de catacomben van zijn cashcow. Hij had twee jaar eerder in ei gen blad kunnen lezen en dagelijks op tv kunnen zien welke perma nente schade slachtoffers hierdoor oplopen. 'En ik zou het vergeten maar het lukt me weer niet Want de pijn die blijft, het zit dieper dan dat Ik zou een moord doen zodat ik je woorden vergat Want dat klote gevoel dat toen is ontstaan Dat gaat nooit meer weg en dat heb jij gedaan' Zong Meau live met Susan Freek bij The Streamers op Johns eigen zender SBS. 'Nee is Nee,' zongen Maan en Bente voor zijn eigen label. Het is te hopen dat er eindelijk serieus naar dergelijke nummers geluis terd gaat worden en naar de jongens en meisjes met hun kwetsbare dro men. Meestal gaat de krant over mensen. Annemarie Haverkamp schrijft over dieren met een verhaal. I r 1 lsof naamgever Alexander de Grote persoonlijk het commando geeft, verzame len alle Grote Alexander- parkieten van Amsterdam zich elke avond op een vast tijdstip op één vaste plek. Daar sluiten ze al schuife lend op de takken hun rijen. Tot twee bomen propvol zitten. Dan begin nen ze aan de nacht. Bioloog Frank van Groen heeft het spektakel vaak gadegeslagen in het Oos terpark. ,,Zelfs de vogels die overdag in Amstel- veen-Zuid zitten, vliegen naar deze slaapplek", ver telt hij. De Grote Alexanderpar- kiet is vernoemd naar de veldheer die 300 jaar vóór Christus een gebied ver overde dat zich uitstrekte tot aan het huidige India. Waarschijnlijk werd de parkiet vandaaruit meege bracht naar Europa om ge kooid tuinen en interieurs op te leuken. Hij is de grote broer van de bekendere, appeltjesgroene halsband parkiet die al een jaar of vijftig in de Nederlandse grote steden rondfladdert. Op een koude donder dagmiddag staan we met een verrekijker in het Von delpark ter hoogte van de P.C. Hooftstraat. Onder de herrie van vertrekkende vliegtuigen fladderen 'Alexanders' af en aan. Hier verblijven de exotische vo gels overdag. Ze kwekken met elkaar en verzamelen voedsel. Van Groen bestudeert de vogels al sinds ze voor het eerst in Amsterdam gezien werden, rond de eeuwwis seling. Bij de laatste lande lijke parkietentelling afge lopen december telde hij er tot zijn vreugde 580, dik honderd meer dan een jaar eerder en een absoluut re cord. Dat tellen doet hij niet hier, maar op de slaapplek in het Oosterpark. Het feit dat de dieren zich daar al lemaal verzamelen, maakt Grote Alexander- parkiet het overzichtelijk. ,,Ik weet welke bomen ik moet heb ben en zorg dat ik op tijd mijn positie inneem, vlak voor de schemering. Daarna is het een kwestie van elke invliegende Grote Alexanderparkiet turven. Vliegt er weer eentje uit de boom, dan trek ik die er van af." Gelukkig was er in de cember geen grapjas in de buurt die vuurwerk gooide, want dan wordt zo'n boom een explosie van opvliegende veren en mislukt de telling. De meeste wandelaars in het Vondelpark hebben er vanmiddag geen idee van dat zich boven hun hoof den twee verschillende groene soorten bevinden. ,,Ik hoorde laatst nog een vrouw zeggen dat die spreeuwen in de boom wel een boel herrie maakten." De vogels lijken sterk op elkaar. Maar door de verre kijker is duidelijk te zien dat de Alexander een rood bruine vlek op zijn schou der heeft. Bovendien is zijn staart veel langer. ,,Je kunt het verschil ook goed ho ren", doceert Van Groen. ,,De halsbandparkiet doet kiew-kiew. In de roep van de Grote Alexanderparkiet zit een rollende r, die doet krrroew-krrroew." Het gekrijs is niet te missen, of het nu van de grote of de kleine groene rakker komt. Daar wordt dan ook over geklaagd in Amsterdam. De bioloog haalt er zijn schouders over op terwijl er weer een vliegtuig over raast. ,,De tram maakt meer geluid." Maar de exoten jagen wel onze eigen Hollandse vo gels weg, toch? Frank van Groen zucht. Ook dat valt wel mee. Ja, ze kraken af en toe een hol van een specht om er zelf te gaan wonen. Maar verder doen ze niks. De bioloog vindt de Alexander juist van toege voegde waarde voor de bio diversiteit omdat hij nogal een slordige eter is. Pitten en zaden vallen uit zijn snavel. ,,Dieren op de grond leven daar weer van." Kortom, we hebben het over 'een ecologische aanwinst voor de Neder landse natuur.' Voor de soort in zijn al gemeenheid is het ook goed nieuws dat de aan tallen toenemen, want in zijn oorspronkelijke habi tat heeft de vogel het zwaar. In India en omstre ken zitten nog steeds vo gelvangers en handelaren achter hem aan. ,,Mensen ontlenen nu eenmaal sta tus aan zeldzame dieren", zegt Van Groen. Ook in Nederland kun je gekooide Alexanders kopen: op Marktplaats staan volwas sen mannetjes voor een slordige 250 euro te koop. Sommige eigenaren vin den ze gezellig omdat ze - na training - 'hallo' kun nen zeggen. De wilde Am sterdamse vogels zijn af stammelingen van soort genoten die ontsnapten of bewust werden vrijgelaten. Vraag: is de Alexander nog steeds een exoot? Van Groen weet het eigenlijk niet: ,,De fazant is ook een exoot, die komt van oor sprong uit de Kaukasus. Maar wie weet dat nog?" ZATERDAG 22 JANUARI 2022 GO FOTO FRANK VAN GROEN Ei H Woonplaats: Amsterdam Bijzonderheid: kraakt holen van spechten Heeft u een suggestie voor een dier met een ver haal? Mail annemarie.haver- kamp@persgroep.ne t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 60