H 5 John de Mol geeft toe dat hij bij Boos 'volledig onbedoeld' de indruk heeft gewekt dat de schuld voor de misstanden bij The Voice vooral bij de slachtoffers zou liggen. De Mol zegt in een schriftelijke verklaring dat hij zich is 'rot ge schrokken' door alle reacties op de Boos-uitzending over seksueel grensoverschrijdend gedrag achter de schermen bij The Voice of Holland. Het meeste pijn deed de adverten tie in het AD die werd geplaatst door de vrouwe lijke medewerkers van Talpa. In de pagi nagrote advertentie stond de tekst 'Beste John, het ligt niet aan de vrouwen'. De Mol zegt direct in gesprek te zijn gegaan met een aantal vrouwen bij het bedrijf. ,,Ik heb vooral geluisterd en begrijp nu dat, in tegenstelling tot mijn goede intentie, ik voorbijgegaan ben aan het feit dat ik daarmee volledig onbe doeld de indruk heb gewekt de schuld bij vrou wen neer te leg gen." De Mol rekent het zichzelf aan dat de cultuur bmnenzijn be drijf niet als vei lig wordt ervaren en gaat zich er 'voor de volle 100 procent' voor inzetten om dit te veranderen. ,,Ik sta open om hier meer over te leren met behulp van experts en de dialoog intern hierover aan te gaan. Ik hoop dat daarmee ook een bredere maatschappelijke discussie tot stand komt. Ik ga daar niet op wachten en ben di rect begonnen om dit proces in mijn eigen bedrijf op te starten.'' In het programma van Tim Hof man suggereerde De Mol dat vrouwen veel sneller aan de bel moeten trekken bij seksueel grensoverschrijdend gedrag. De Mol, die tot en met eind 2019 eindverantwoordelijk was voor The Voice, zei dat hij zich 'niet goed kon voorstellen' dat er bij dat tv-programma een cultuur heerste waarbij mensen bang zouden zijn om zich uit te spre ken. Tijdens de uitzending van Boos waarin De Mol om commentaar werd gevraagd op de misstanden bij The Voice, stelde de Talpa-baas ook dat er kandidatenbegeleiders op de set rondliepen. ,,Medewer- kers die dag en nacht met die mensen optrekken. Waar ze te rechtkunnen met alles wat ze dwars kan zitten", zei hij toen. Onzin, stellen diverse betrokke nen. „Er bestaan geen kan- didatenbegeleiders bij de productie van The Voice", reageert een oud-medewerker. „Als hij doelt op redacteuren - dat was mijn functie bij The Voice Kids en bij The Voice of Hol land - dan had ik graag geweten dat mijn functie- titel 'kandidatenbegeleider' was en niet redacteur. Want dan had den we alle andere taken kunnen laten vallen en ons volledig op de kandidaten kunnen focussen." Een oud-kandidaat bevestigt dit verhaal, ano- niem. Ook Den nis Erhardt, ma nager van veel kandidaten die meededen aan The Voice, stelt. „Die kandidaten- begeleiders zijn gewoon de redac teuren. Die heb ben ontzettend veel op hun bordje, moeten alles regelen, van kleding tot mu ziek, alles. Ze zijn hartstikke lief, maar bij hen kun je onmogelijk je hart uitstorten. Ze hebben het veel te druk. Die zijn van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat in de weer.'' Talpa blijft bij de uitspraken van De Mol. Het bedrijf stelt kort: 'Dit is feitelijk onjuist. Er waren per productie vier redac teuren die als kandidatenbegelei- der aangesteld waren.' De klappen die beide topartiesten moeten incasseren zijn niet alleen financieel. Op sociale media regent het woedende en beledigende reacties. Andere BN'ers trekken hun handen van hun twee colle ga's af, door middel van publieke verklaringen of door ze te ontvol- gen op Instagram. Madame Tus- sauds verhuist de wassen beelden van Borsato en Ali B naar het ma gazijn. Het GelreDome in Arnhem overweegt een speciale gevelsteen voor Borsato te verwijderen. En zo zal de slechtnieuwsshow voor de ooit zo gevierde artiesten waar schijnlijk doorgaan. Narcistisch Het zal hard aankomen. Bart Maussen treedt naast reputatie manager ook op als vertrouwens persoon, coach en woordvoerder van bekende personen, sporters en ondernemers. ,,Je ziet aan de top vaak mensen met een bepaalde verslavingsgevoeligheid en narcis tische trekjes", weet hij. ,,Ze zijn continu op zoek naar bevestiging, aandacht, een podium. Dat kan ge vaarlijk zijn. De vraag is of deze mensen, als ze diep in de spiegel kijken, beseffen dat ze echt een probleem hebben." Het grondig erkennen en aanpak ken van die problemen is wel het minste dat nodig is om nog kans te maken op een terugkeer aan het showfront, zegt Zabeth van Veen. ,,Het blijft natuurlijk koffiedik kij ken. Ik denk dat fanatieke fans niet zullen afhaken, maar de gewone mensen wel. Maar vergeet niet: het is soms heel bijzonder hoe man nen zich terug weten te slaan, dus zeg nooit nooit. Veel hangt af van je persoonlijke netwerk en hoeveel je weet van een ander." Grote vraag: Hoe moet een ster die van zulke ernstige feiten wordt beschuldigd, zich eigenlijk gedra gen? Volgens Maussen geldt het al oude gezegde dat je stil moet zit ten als je wordt geschoren. ,,Ik zou zeggen dat ieder woord dat je nu naar buiten brengt er een teveel is. Marco Borsato houdt zich nu ook stil. Ali B daarentegen gaat als een olifant door de porseleinkast, door op sociale media, waar hij veel be reik heeft, in de tegenaanval te gaan. Daarmee pleeg je een soort obstructie op de publieke opinie en hinder je een gedegen onderzoek. Ik vind dat eigenlijk niet kunnen als het om zulke ern stige zaken gaat", besluit de repu tatiemanager. Ik denk dat fanatieke fans niet zullen afhaken, maar de gewone mensen wel - Zabeth van Veen, imagodeskundige GO ZATERDAG 22 JANUARI 2022 Excuses van De Mol voor misplaatst commentaar achtervolgen' Mark den Blanken Marlies van Leeuwen Hilversum 1 1 Groet, devi Beste John, Het ligt niet aan de vrouwen. uit Je bedrijf I Ali B. komt een liedje meezin gen tijdens het optreden van Marco Borsato op Breda Live in 2017. FOTO JOYCE VAN BELKOM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 5