Zeeuwse vaccinatieweigeraars vertellen hun verhaal 'Ik voel me gedwongen een spuit te nemen en dat is niet oké' 'Ik wacht het liever af dan dat ik doe wat iedereen doet' 4 'Al moet ik in een tent gaan wonen, ik doe het niet' 'Ik kom echt wappies tegen, die denken dat de hele wereld verandert. Dat geloof ik niet' Norman van der Mull, 50 jaar, werkt als websitebouwer, woont in Vlissingen zinnen een huis zouden huren in Brabant, en wij ongevaccineerd bleken, ontstond daar toch wat rumoer over. We kunnen testen, ja, maar ik wil niet testen. Ik wil niet meedoen aan het sys teem. Dus zijn wij maar thuisge bleven." ,,Nee. Al moet ik in een tent gaan wonen. Ik doe het niet." „Aanvankelijk, toen het er nog op leek dat 3 procent van de wereld bevolking aan corona zou sterven, riep ik ook: kom maar op met dat vaccin. Maar gaandeweg ben ik steeds meer specialisten gaan vol gen die vraagtekens zetten bij de snelle ontwikkeling van het vac cin. Heus geen vage homeopaten, maar echt internationale weten schappers, artsen en virologen. Zo heb ik ernstige twijfels gekregen bij de veiligheid van het vaccin. En dan pusht de overheid ook nog zo. Persoonlijk word ik daar alleen maar wantrouwig van." ,,Nee, dat niet. Maar ik weet wel nog wanneer mijn kritische hou ding is ontstaan: in mijn jeugd, na het zien van de film JFK van Oli ver Stone. Ik weet nog hoe gedesil lusioneerd ik de bioscoop uit stapte. Ik was er altijd vanuit ge gaan dat de overheid het beste deed." ,,Ik denk niet dat de overheid ons bewust iets wil aansmeren wat slecht is voor ons, ik denk dat de overheid niet bestand is tegen de lobby van farmaceuten. Die verdienen miljarden. Eigenlijk zouden we een overheid moeten hebben die dat wantrouwt. En als het gaat om onze gezondheid, waarom zet ze dan niet in op ge zonder leven en meer bewegen?" ,,Ik voel me gedwongen een spuit te nemen en dat is niet oké. Als ze straks 2G invoeren, kan ik gewoon niet meer naar het theater, niet meer naar concerten, niet meer naar het buitenland. En dan? Krij gen we dan ook boetes? Vallen er ontslagen? Gaan ze hier ook een digitale identiteit invoeren?" ,,Het houdt me erg bezig, ja. En ik zie het somber in, al hoop ik van harte dat ik ongelijk ga krijgen. Ik wou dat we er een goed debat over konden voeren, maar dat kan niet als Hugo de Jonge bij voorbaat zegt geen respect te hebben voor men sen die niet gevaccineerd zijn. Ik word geframed als wappie, als ie mand die volslagen idioot is. Daar kan ik best tegen, maar zo zie ik mezelf niet." ,,Er worden wel eens flauwe grap pen gemaakt door mensen die ik spreek. Ik heb een zwager die arts is, die heel anders in de discussie staat dan ik. Onze familie is hecht en we maken geen ruzie, maar het onderwerp wordt wel doodgezwe gen. Dat vind ik jammer. Er ge beurt zoveel in de wereld en dan praten we daar niet over." ,,Toen we laatst met een paar ge- Gert-Jan Steutel, 49 jaar, werkt als timmerman, woont in Koudekerke ,,Ik kijk graag de kat uit de boom. Dat virus is iets heftigs, iets dat de hele wereld aangaat. Dan wacht ik liever af dan dat ik doe wat ie dereen doet. Ik ben geen volger. Ik leef gezond. En ik draag mondkap jes, ik houd afstand, ik bescherm mijn medemens. Ik denk alleen niet dat daar ook een prik voor no dig is." ,,Het gevoel dat de overheid me een bepaalde richting in wil du wen. Ik weet dat er geen kwaad aardige bedoelingen achter zitten en ik snap dat deze situatie moei lijk is, maar ik ben erg gesteld op mijn vrijheden. In Nederland kon altijd alles en ineens mag je niks meer. Dat stuit mij tegen de borst." ,,Altijd gehad. En nu nog. Maar de regels worden telkens veranderd. Dat is niet goed. Dan krijgen men sen het gevoel dat er iets niet klopt. Dat heb ik dus ook." ,,Ik kom echt wappies tegen, die denken dat de hele wereld veran dert. Dat geloof ik niet, maar het is een rare tijd. Dat zeker. De pande- mie, de inflatie, noem maar op. Mijn moeder, die de oorlog heeft meegemaakt, zegt precies het zelfde: het is een rare tijd." ,,Ik ben er open over, ook als ik er gens aan het klussen ben. Geluk kig heb ik werk waarbij ik me kan afzonderen. Ik heb wel discussies gehad hoor, met vrienden. Iemand die gewoon boos op me werd, dat ik me moest laten vaccineren voor anderen. Maar uiteindelijk doe je zoiets toch voor jezelf." ,,Als ze morgen met een vaccin ko men dat écht werkt, haal ik 'm ge lijk. A la minute. Maar zo ver is het nog niet." ZATERDAG 22 JANUARI 2022 GO Komt er een moment dat u toch overstag gaat? Waarom heb u zich niet laten vac cineren? Hebt u de overheid altijd gewan trouwd? Hoe vindt u dat de overheid om gaat met uw keuze? Hebt u er in uw directe omgeving ook last van? Gert-Jan Steutel: ,,De regels worden telkens veranderd. Dat is niet goed. Dan krijgen mensen het gevoel dat er iets niet klopt. Dat heb ik dus ook." Waarom bent u niet gevacci neerd? Waar hebt u de meeste moeite mee? Hebt u vertrouwen in de over heid? Bespreekt u uw vaccinatiestatus met anderen? Zou er iets kunnen gebeuren waardoor u toch die prik gaat ha len?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 52