Jan Vantoortelboom Galgenbiertje T In het nieuws Uit het nieuws wat ik ook Cultuur en horeca eindelijk open? Zelfgemaakte dracht maakt veel los DEZE WEEK IN Z stoet aan 'Ik wil echt weer naar festivals' aanheb' mensen in een leven 'Ik ben Zeeuwse, 6 EVELIEN VAN DER BLIEK IS EEN VECHTER 8 SKIHAL BRENGT DE BERGEN DICHTERBIJ 9 DAG HUIS: VEELGROND ÉN TWEE ATELIERS Er passeert nogal een a meer dan twee jaar was ik weer eens in de streek waar ik ben opgegroeid: de Westhoek. Het eerste wat ik in Elverdinge deed was naar het 'hotel' aan de Vlamertingestraat gaan waar mijn ouders verblijven: het kerkhof. Zo benoemde mijn vader vroeger zijn toekomstige verblijf. Hij deed dat al lachend vanop zijn sterfbed. Ik zag dat er alweer aardig wat grafkeldertjes bij waren gedolven en kreeg er een kouwe reet van. Hier en daar liep ik de rijen door en herkende ik de hoofden op de foto's aan de zerken. Kale, rimpelige, meestal aardige, maar soms ook gemene, met ouderdomsvlekken bespikkelde hoofden van uit mijn kindertijd die ik alleen maar in de beenhouwerij, bakkerij of tijdens het verplichte nummertje in de kerk op zaterdagavond had gezien, maar die wel in mijn geheugen gegrift staan. Er dreven wat sappige verhalen boven die bij die hoofden pasten, maar over de doden niks dan goeds. Het doet een mens deugd om terug te gaan naar de streek waar hij vandaan komt. We reden naar het bloe- mendorp Westouter voor een wandeltocht op de flanken van de Rode berg. In deze tijd van het jaar is het eerder een modderdorp. Urenlang baggerden we op zondagochtend door het slijk, maar ook daarvan knapt een mens op. Daarna dronken we een Picon in een cafeetje dat gerund werd door ook weer een jongen uit mijn jeugd die ik in geen dertig jaar had gezien. Er passeert nogal een stoet aan mensen in een leven, de een tuimelt eruit, de ander erin. Om met West- Vlaamse humor te eindigen reed Rossige Steve me daarna naar een huis uit de serie Eigen Kweek, het huis waarin het legendarische 'shit of mouse' werd uitgesproken. Zo noem den wij dat vroeger ook op onze boterham: muizen strontjes. Twee jaar lang niet in eigen streek komen is te lang. Ik hoop dat het blonde Westvleteren-biertje van afge lopen zondag niet mijn galgenbiertje was. Komt er eindelijk goed nieuws voor de cultuursector en voor de horeca in de persconferentie aan staande dinsdag? Cultuuronder nemers Arnout Schop en Trudi Wams van theater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland snak ken naar perspectief. ,,Op hoeveel paarden kun je wedden?", verzucht Arnout Schop van theater De Wegwijzer. Nor maal gesproken heeft hij volop theatervoorstellingen, seminars en workshops in De Wegwijzer. In de zomer hebben ze sinds vijf jaar foodtrucks waarmee ze rondrijden langs festivals. ,,Zo kunnen we in de stille zomerperiode ook wat geld verdienen." Maar ook die foodtrucks stonden de afgelopen jaren vrijwel steeds stil. ,,Een keer op een camping staan, brengt on voldoende op. Ik wil echt weer naar festivals in Nederland en Bel gië." Schop baalt dat landen om ons heen wel oog hebben voor cultuur en horeca en dat Nederland 'het braafste jongetje van de klas wil zijn'. ,,We krijgen als theater ge lukkig wat steun, ook van de ge meente, maar het wordt echt tijd om weer wat spek op de botten te krijgen. Wij zijn een klein theater. Als we alleen open mogen met 1,5 meter afstand tussen de gasten kunnen we hier maar dertig men sen ontvangen." De theaters weer helemaal open, met QR-codes of tests vooraf, lijkt hem het beste. Yvonne Bom (38) vond het leuk om in Zeeuwse klederdracht naar een themafeestje te gaan. Ze be sloot zelf een perfecte outfit te maken. ,,Ik ben een beetje doorge slagen daarna. Van het één kwam het ander", lacht ze. Ze vindt de Walcherse streek- dracht het mooist en ook het meest praktisch. ,,De Walcherse kap is niet te hoog, dus ik kan er nog mee autorijden." Toen ze de kleding ging maken, wilde ze ook alles weten over patronen en stof fen. ,,Het moest ook echt kloppen, ik wilde niet zomaar wat maken." Nu bezoekt Bom in streekdracht maandelijks ouderen in verzor gingstehuis 't Gasthuis in Middel burg. Ze ging ook langs in dracht bij een oudere man in Arnemui- den. ,,Zijn zus die ook in dracht loopt kwam toen ook, ze is gebo ren in 1936. 'Wat is dit noe toch?', zei ze eerst en daarna begon een heel leuk gesprek." Op een artikel en video op de PZC-site vorige week zaterdag kreeg Bom veel reacties. ,,Een kle derdrachtvereniging vroeg me of ik lid wil worden. Wie weet doe ik het wel." Een dame van Zuid-Be veland mailde dat ze misschien nog spullen had. Eén reactie vond Bom niet leuk. ,,'Mooi, hoe je je verkleedt als Zeeuwse', las ik." Maar Bom woont in Nieuwerkerk en is geboren en getogen Zeeuwse. ,,Ik ben gewoon Zeeuwse, wat ik ook aanheb." Kabels knopen KIEK! P10 12 Saskia Noort #Metoo: Eindelijk verandert er iets 16 Mainz BioNTech geeft Duitse stad nieuw elan 17 Onder politici Sluimerend onbehagen 18 Wetenschap De jaren 50, hoezo saai? 19 Helderziendheid Onverklaarbaar fenomeen een continuerend aangenaam verblijf in de hemelse eeu wigheid te hebben toegewenst, reed ik door naar mijn jeugdvriend, de jongen die figureerde als rossige Bert, beste vriend van het hoofdpersonage Stoffel, in mijn debuut, de jongen, ondertussen man en vader van drie, met wie ik destijds de kerktoren van El- verdinge had beklommen tot aan de haan toe. Hij woont op slechts een steenworp van het café waar het zoge naamde beste bier ter wereld wordt verkocht: het niet-commerciële Westvle- teren-bier, gebrouwen door de paters in de abdij aan de overkant vanwaar ze het ver kopen. Ik had pech en dat was niet de eerste keer: al leen het bruine bier was die dag te koop, het blonde pas in april. Dat moet één van de weinige winkels zijn waar je niets te kiezen hebt. Dus nam ik maar twee kartonne tjes mee (Iemand interesse om zes bruine Westvlete- ren-biertjes van me af te ko pen? Wie eerst komt, eerst maalt). Het blonde biertje was wel ter plekke te nutti gen, dus deden we dat ook. We zaten aan een ronde tafel en ik keek uit op het tafeltje waar ik drie jaar eerder sa men met mijn vader een laatste biertje dronk. Een soort van galgenbiertje, want vijf dagen later was hij dood. We zeiden niet veel, dronken het bier, en keken elkaar aan. Daarna gingen we terug naar huis en kroop hij in zijn bed. ZATERDAG 22 JANUARI 2022 GO Na gedag te hebben gezegd tegen mijn ouders en hen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 50