4 besloten wordt Radiostations draaien hun nummers niet meer, tv-stations zeggen de samenwerking op, ze worden ontvriend op Facebook en het grote publiek kotst hen uit. Komt het ooit nog goed met Ali B en Marco Borsato? VOICE-SCHANDAAL De beschuldigingen aan het adres van Ali B, Marco Borsato en Jeroen Rietbergen liegen er niet om, maar of het OM voldoende heeft om hen te vervolgen, is nog helemaal geen uitgemaakte zaak. Verkrachting, aanranding, on tucht, grooming. In de uitzending van Boos zag de Utrechtse straf rechtadvocaat Anis Boumanjal di verse potentieel strafbare feiten langskomen. ,,Stuk voor stuk zijn ze ongelooflijk lastig te bewijzen, blijkt uit soortgelijke zaken in het verleden. Wat moreel verwerpe lijk is, is dat strafrechtelijk gezien vaak niet." Het duidelijkst strafbaar is nog het versturen van een 'dickpick' door The Voice-bandleider Jeroen Rietbergen. ,,Het onverhoeds stu ren van pornografische afbeeldin gen is strafbaar volgens de wet", zegt advocaat Phil Boonen uit Sit- tard. ,,Dat kan meteen tot een ver oordeling leiden." Het OM zal nader onderzoek moeten verrichten, voordat tot vervolging Maar Rietbergens opmerking 'Wat heb jij een geil broekje aan' richting Voice-kandidate Kirsten Bekx, is alleen ontzettend onge past. ,,Het OM kan er weinig mee." Veel hangt af van de context waarin bepaalde feiten plaatsvon den. Neem de handtastelijkheden van Marco Borsato. Meerdere ex- The Voice Kids-kandidaten clai men dat de zanger hen uitgebreid betastte. Twee meisjes waren des tijds bovendien slechts 13 en 14 jaar. ,,Als Borsato een hand op de heupen legde om te laten zien hoe iemand bij een optreden op het podium moet staan, is dat niet strafbaar. Idem dito als hij zijn hand op haar buik legt om de ademhaling te controleren." De intentie moet er echt geweest zijn om in een seksuele context te be tasten. De zwaarste beschuldigingen - twee vrouwen beschuldigen rap- per Ali B van verkrachting en heb ben aangifte gedaan - zijn nog het moeilijkst hard te maken. Zeker nu ze van behoorlijk lang geleden dateren. ,,Waren er getuigen? Zijn er wellicht appberichten of an dere verhalen die het relaas van het slachtoffer ondersteunen?" vraagt de Rotterdamse slachtof fer-advocaat Nelleke Schot zich af. ,,Het OM zal echt nader onder zoek moeten verrichten, voordat besloten wordt tot vervolging." Probleem is dat het bij ver krachting altijd het woord van de één tegen de ander is. ,,Dat maakt zo'n zaak juridisch ongelooflijk lastig", zegt Schot. Wat wel kan helpen is als beschuldigingen worden gestaafd door meerdere soortgelijke verhalen. Op die ma nier wordt een patroon bij de ver meende dader blootgelegd. ,,In de uitzending van Boos komen veel verklaringen overeen. Dat duidt op eenzelfde modus operandi en kan het bewijs ondersteunen." Geloofwaardigheid Tegelijk zal de verdediging vol gens de advocaat al snel claimen dat andere slachtoffers naar voren zijn gestapt pas nadat ze van een eerste slachtoffer hoorden. ,,Hun geloofwaardigheid wordt onmid dellijk ter discussie gesteld." Volgens advocaat Anis Bou- manjal is dat ook logisch. ,,De vraag is hoe betrouwbaar zulk schakelbewijs is. Bij schakelbe- wijs moet je denken aan bijvoor beeld de zaak tegen de GHB-ver- krachter. Slachtoffers stapten toen los van elkaar naar de politie, zon der het van elkaar te weten en leg den een nagenoeg gelijke verkla ring af. Maar in deze zaak schijnen slachtoffers zich verenigd te heb ben in een WhatsApp-groep, is er dus contact tussen hen geweest en was er een oproep om zich te melden. De verhalen kunnen dan zijn besmet. Veel halve waarhe den maken dan nog geen hele waarheid." Boumanjal beklemtoont dat er ook oog moet blijven voor de mo gelijkheid dat Ali B of Marco Bor- sato onschuldig zijn. ,,Er worden genoeg aangiftes gedaan die vals blijken of waar het verhaal uitein delijk toch anders ligt." Het korte ant woord op de vraag of Ali B en Marco Borsato de mediastorm ooit te boven zullen komen, is helder: ,,Dat wordt ontzettend moeilijk'', zegt Bart Maussen, die een bedrijf heeft in reputatie- management. ,,Dit blijft voor altijd aan beide namen verbonden", ver moedt hij. Een maand geleden nog stelde Maussen over de deuken in het imago van de net in ongenade gevallen Marco Borsato, dat het Nederlandse publiek vaak verge vingsgezind is. ,,Je denkt dat het einde carrière is, maar het publiek is kort van memorie en vergeeft graag", zei hij toen. Toen lag er één aangifte van onzedelijke betastingen tegen Neerlands bekendste soloartiest. Maar sinds de uitzending van Boos gaat het om een reeks van ernstige beschuldigingen, zowel tegen Borsato als Ali B. ,,Ik zeg het met een slag om de arm, want er is nog niets bewezen, maar er lijkt bij beide artiesten sprake te zijn geweest van structureel fout ge drag", legt Maussen uit waarom hij denkt dat de carrière van Bor- sato, en die van Ali B, nu wél in groot gevaar is, ook op langere ter mijn. Imagodeskundige Zabeth van Veen vreest zelfs dat er nog veel meer verhalen zullen opduiken, die allesbehalve ten goede komen aan het imago van de artiesten. ,,Als je aan kinderen hebt gezeten, ben je sowieso de pineut. Daarbij speelt ook dat Borsato werd gezien als de ideale schoonzoon. Voor vreemdgaan kunnen mensen nog enigszins begrip opbrengen, maar een zaak waarbij kinderen in het spel zijn, is tien keer zo erg." Over Ali B, die twee aangiftes te gen zich heeft liggen en meerdere beschuldigingen van andere vrou wen, zegt ze: ,,De aantijgingen aan het adres van Marco zijn erg, maar hadden al een redelijke aanloop. Van Ali B hadden mensen dit niet verwacht. Ali was toch wel de knuffelmarokkaan. Was hij een rapper geweest met schuine teksten en blote dames in een clip, hadden mensen dit wellicht wel zien aankomen. Maar dat is niet het geval. Daarom zijn veel men- sen uiterst teleurgesteld in hem." Zowel Borsato als Ali B heeft nogal wat te verliezen. Beiden klommen op tot de top van de Ne derlandse artiestenwereld, met na venante inkomsten. Alleen al voor hun optredens als Voice-coaches incasseerden ze jaarlijks meerdere tonnen. En dan zijn er nog inkom sten van concerten, royalty's, en zovoorts. Ali B investeerde boven dien in onroerend goed, en heeft met zijn vrouw ook nog een pla tenlabel en artiestenmanagement bureau. Zakenblad Quote schat het vermogen van Borsato - die na 2009 weer op nul moest beginnen door het faillissement van The En tertainment Group - op ruim 6 miljoen euro. Voor Ali B komt Quote uit op zeker 11 miljoen. De komende jaren kunnen veel inkomsten opdrogen: tv-stations zullen samenwerkingen met Bor sato en Ali B niet meer zien zitten, radiostations zijn gestopt met het draaien van hun muziek, en ook voor hun concertkaartjes lijkt wei nig animo. ,,Ze zullen het moeten doen met de financiële middelen die ze nu hebben", voorspelt Maussen. ,,En wie weet krijgen ze nog te maken met schadeclaims van slachtoffers." ZATERDAG 22 JANUARI 2022 GO Juridisch wordt het nog zeer lastige zaak David Bremmer Rotterdam - Nelleke Schot, advocaat 4* a t 'Dit blijft hen Chris van Mersbergen Maxime Segers Hilversum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 4