H Stroomnet loopt vol: pas op de plaats met zonnepaneel Turkije wil niet langer 'kalkoen' betekenen c OMT ziet gunstige omikroncijfers: snelle heropening lonkt 3 De nieuwe naam zou Türkiye moeten zijn, dus in plaats van Turkey dat in Engelstalige lan den toch vooral wordt begrepen als kalkoen. Verschillende Turk se overheidsdiensten hebben de nieuwe naam al ingevoerd waar bij de puntjes op de u al wat pro blemen hebben gegeven. Moge lijk worden die nog weggehaald, aldus een Turkse regerings woordvoerder, zodat het uitein delijk Turkiye kan worden, wat best wel lijkt op het Nederlandse Turkije. De naamsverandering blijkt vorige maand al door president Erdogan geïntroduceerd. ,,Tür- kiye is de beste vertegenwoordi ging en uitdrukking van de cul tuur, beschaving en waarden van het Turkse volk", aldus de of ficiële toelichting. Veel officiële Turkse websites met Engelse teksten zijn aangepast. Volgens de Turkse publieke zender TRT World is dit een goede zaak, want Turkey leidt immers maar tot misverstanden. Turkey eten Amerikanen en Canadezen bij voorbeeld op Thanksgiving Day, samen met zoete aardappels en veenbessen. En een Turkey is voor Engelstaligen behalve sma kelijk pluimvee ook een veel ge bruikte term voor mislukkin gen. Verder is het een synoniem voor een domme of onhandige persoon. Ook niet echt wervend. De president wil ook dat voortaan alle Turkse producten voorzien worden van de zin Made in Türkiye in plaats van Made in Turkey (geproduceerd in Turkije). De reacties in Turkije lopen uiteen. De een spreekt van trots, de ander vindt het een hoop gedoe om weinig. Het ziet er goed uit voor horeca, cultuur, sport en evenementen. Door de mildere omikronvariant lijkt er ruimte voor extra versoepelingen, bleek gisteren na OMT- overleg. De druk op heropening neemt enorm toe. Het kabinet beslist dinsdag. Het Outbreak Management Team (OMT) sprak gisterochtend over de nieuwe scenario's rond omikron. De modellen zijn volgens betrokke nen een stuk bemoedigender ge worden, waardoor ruimte ontstaat om verder uit de lockdown te stap pen, bevestigt een bron. ,,Er heerst geen juichstemming, maar er zijn lichtpuntjes aan het einde van de tunnel voor deze variant." Dinsdag besluit het kabinet over de huidige lockdownregels, dan volgt er een coronapersconferentie. Heropening van cultuur, horeca, evenementen en publiek bij sport wedstrijden staan bovenaan de ver- soepellijst, herhaalde premier Mark Rutte gistermiddag na afloop van de ministerraad: ,,De besmettings aantallen zijn echt hoog, maar veel 60-plussers zijn geboost, dat is gun stig. Dus per saldo hebben we toch een wat positiever gevoel. We ho pen echt dat er wat kan voor die sec toren die eerder ernaast grepen. We willen zo snel mogelijk sneller ver ruimen, maar wat er kan en in welke mate moeten we nog zien als we alle cijfers hebben", zei de pre mier, die erkende dat eerdere mo dellen 'te somber' waren. Thuiswerkadvies Als het kabinet inderdaad besluit om alle sectoren ruimte te geven, moet er waarschijnlijk wel gewerkt worden met maximumaantallen bezoekers, mondkapjes en andere voorzorgsmaatregelen. Het thuis werkadvies blijft voorlopig wel van kracht, meldde Rutte op vragen hierover. Nu andere landen zonder lock- down de omikrongolf doorstaan, is de versoepeldruk op het kabinet gi gantisch: veel ondernemers, cul tuurmakers en burgemeesters dringen aan op verdere heropening, en zo snel mogelijk. Ook experts stellen al dagen dat het mogelijk moet zijn. Voor aanvang van de minister raad benadrukte staatssecretaris Gunay Uslu van Media en Cultuur (D66) dat de cultuursector 'zo spoe dig mogelijk open moet'. ,,Het is al te lang dicht, dat moet echt veran deren. We hebben er behoefte aan." Ook Hubert Bruls van het burgemeestersoverleg pleit voor snelle heropening, horecaonderne mers dreigen opnieuw met open stelling uit protest. Bij het OMT lag gisteren een te rugkeer naar de avondlockdown voor, daarbij kan alles weer open tussen 05.00 uur en 17.00 uur. Zelfs 'meer dan dat' is een optie, stelde Rutte donderdagavond in het coro nadebat: ,,De gegevens over omikron bieden goede hoop op ver soepelingen, met voorrang voor cultuur en horeca. Maar we moeten eerst de nieuwe cijfers zien." De nieuwe mutant is minder ziekma kend dan de deltaversie: diverse landen zien veel minder mensen in het ziekenhuis belanden. Tot dusver hadden RIVM-reke- naars slechts één optimistische aanname verwerkt in de prognoses, de kortere ligduur en de kleinere kans op ic-opnames waren eerder nog niet meegenomen. Nu dat wel meetelt, veranderen de grafieken en is overstroming van ziekenhui zen veel minder reëel geworden. ,,Eerder werd al erkend dat de scenario's pessimistisch waren, dus dan is het niet onlogisch dat ze nu gunstiger zijn", meldt een bron rond het OMT. Minister Ernst Kuipers van Volksgezondheid (D66) bena drukte nog wel dat waakzaamheid geboden is: ,,We zien vandaag een recordaantal infecties van bijna 60.000, dat zat ook in de prognoses. Maar met deze cijfers is 1 op de 75 Nederlanders besmet, dat is veel." Betrokkenen verwachten verder dat de quarantaineregels voor scho len verruimd worden: nu moeten complete klassen in quarantaine bij drie of meer infecties binnen een week. Dat aantal wordt wellicht op geschroefd, zodat kinderen niet zo snel naar huis worden gestuurd. Het is al te lang dicht, dat moet echt veranderen. We hebben er behoefte aan Door de grootschalige aanleg van zonneparken en windmolens piept en kraakt het elektriciteitsnet fi guurlijk in zijn voegen. Nu al kun nen nieuwe bedrijven en grootver bruikers op steeds meer plekken in de Randstad, Flevoland, Friesland en Gelderland pas worden aange sloten als het elektriciteitsnet is uit gebreid. In tien van de twaalf pro vincies is verder niet of nauwelijks ruimte meer voor nieuwe wind- en zonne-energie. Volgens Daan Schut, bij netbe heerder Alliander verantwoordelijk voor de energietransitie, krijgen ook gewone burgers hiermee te maken. ,,In de nabije toekomst zul len mensen moeten wachten als zij zonnepanelen op hun dak willen of een warmtepomp of laadpaal wen sen. Een paar laadpalen of warmte pompen in een wijk is voor ons geen punt. Maar zodra de hele wijk het doet, wordt het problematisch." Het probleem is tweeledig, stelt Alliander, wiens dochterbedrijf Li- ander in Noord-Holland, Flevo land, Friesland en Gelderland actief is. Enerzijds wekken steeds meer burgers en bedrijven zonnestroom op, die zij terugleveren aan het net. ,,Dat is alsof je een distributiecen trum van Albert Hein in een 30 ki lometerzone met kleine weggetjes plant." Anderzijds gaan miljoenen woningen van het gas af en komen er tot 2030 een miljoen woningen bij. ,,Een niet gasgestookt huis ver bruikt vier keer meer stroom." Volgens Alliander zal het stroom net ten minste moeten verdubbe len om toekomstbestendig te zijn. ,,Het is de grootste verbouwing van Nederland sinds de wederopbouw. Eén op de drie straten komt open te liggen." Netbeheer Nederland schat dat er tot 2050 circa 60.000 tot 80.000 kilometer aan nieuwe kabels moe ten worden ingegraven. Tot 2030 investeren netbeheerders 40 mil jard euro in het verzwaren van hun stroomnetten. Tot 2050 ruim 102 miljard euro. Die kosten worden uiteindelijk door burgers en bedrij ven betaald. Nu al betalen huishou dens gemiddeld 400 euro per jaar aan netbeheerkosten. Volgens hoogleraar energie-eco nomie Machiel Mulders zal het voor veel mensen een schok bete kenen dat zij moeten wachten met zonnepanelen ofeen warmtepomp. „Iedereen dacht tot nu toe altijd dat elektriciteit ongelimiteerd beschik baar is. Dat is een fictie." c Bijlage Z GO ZATERDAG 22 JANUARI 2022 Turkije wil af van zijn interna tionaal gebruikte naam Tur key. De Turkse regering zal daarvoor de komende weken een formeel voorstel indienen bij de Verenigde Naties. Bob van Huët Rotterdam Niels Klaassen Den Haag Controle van de QR-code bij de entree van het Rijks museum in Amsterdam, kort voor de laatste lock- down. FOTO ANP - Gunay Uslu, staatssecretaris Cultuur CAPACITEITSPROBLEEM Het stroomnet loopt zo snel vol dat gewone Nederlanders in de nabije toekomst zullen moeten wachten als zij thuis zonnepane len, een warmtepomp of laad- paal willen installeren. Dat zegt netbeheerder Alliander. Het stroomnet kan het aanbod en de grote vraag naar elektrici teit niet aan. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 3