Uii 'i Viskweker apetrots op erkenning Sprinter mogelijk naar Breda c Seafarm eerste kwekerij die voor platvis het ASC-keurmerk binnenhengelt 11 SAANNEKEN PFAS> Dat zei gedeputeerde Harry van der Maas (SGP) gisteren in de Statencommissie bestuur. In de cember kreeg Zeeland er een nieuwe trein bij, de Sprinter. Op werkdagen rijden nu overdag elk uur drie treinen tussen Vlissin- gen en Roosendaal: een echte in tercity die de kleine stations overslaat en een intercity en een Sprinter die alle Zeeuwse stati ons aandoen. Voor de reizigers naar de Randstad betekent dat een tijdwinst van een kwartier tot twintig minuten. Dat zijn 60 procent van de instappers. Maar 40 procent reist door naar Breda. Zij moeten op het perron in Roosendaal rennen om een overstap te kunnen halen, of ze staan juist te wachten. Bij de evaluatie van de nieuwe dienstregeling, later dit jaar, hoopt Van der Maas van de NS en ProRail gedaan te krijgen dat de Sprinter Breda als eindpunt krijgt in plaats van Roosendaal. ,,Dan heb je het probleem opge lost. NS en ProRail staan er posi tiefin." CORDEJONGE /Jts t I Bij Seafarm hangt de vlag uit. Als eerste in de wereld kreeg de indoor tarbotkwekerij het keurmerk van ASC. Dave Bout: ,,Het maakt veel los. Ik word platgebeld door vishandelaren." Dave en zijn vader Adri Bout kwe ken al 25 jaar de platvis tarbot in een bedrijfspand aan de Jacobahaven in Kamperland. In de natuur vissen ze alleen nog op mesheften, maar wel zo duurzaam mogelijk. De zeevis serij op tong, schol, kabeljauw en garnalen hebben ze al lang geleden vaarwel gezegd. Dat de Zeeuwse pi oniers in viskweek op land het cer tificaat voor platvis van het Aqua- culture Stewardship Council bin nen hebben gesleept, is een kroon op het noeste werk dat ze in hun milieuvriendelijke kweek en be- drijfsvoering steken. Consumenten kennen al het MSC-keurmerk voor vis die met respect voor de natuur en het mi lieu is gevist. Het ASC-keurmerk geldt uitsluitend voor kweekvis. Seafarm is met zijn platvis nu we reldwijd haantje de voorste als het duurzame, verantwoorde kweek gaat. ,,Daar zijn we uiteraard apetrots op! Als bedrijf kunnen we wel roe pen dat we goed bezig zijn, maar om het ASC-certificaat te kunnen verwerven moet je dat ook met feiten en cijfers kunnen aantonen. Je krijgt het pas na systematisch onderzoek van onafhankelijk cer- tificeerder SGS. Daarbij gaat het niet alleen om viskweek zonder gebruik van chemicaliën, antibio tica en met een hoge waterkwali teit, maar ook of je werknemers een eerlijke en veilige werkomge ving biedt en of je je buren en lo kale gemeenschappen met respect behandelt", legt Dave Bout uit. Hoe flikt Seafarm dit kunstje? Het hart van de kwekerij is een ei gen zoutwaterbron op 80 meter diepte. Bout: ,,Zuiver water is een voorwaarde voor gezonde vissen. Als je daarmee kunt beginnen, sluit je al veel ziektes uit. Dankzij de goede kwaliteit kunnen we het meeste water filteren, zodat we het weer opnieuw kunnen gebruiken. We hoeven maar beperkt nieuw zout water aan te voeren." Seafarm heeft geen gasaansluiting. Zonnepanelen leve ren de benodigde energie waarmee de kwekerij de water temperatuur in de 80 bassins continu op 16 graden kan houden. De tarbots voelen zich dan kiplekker. Ook geeft Seafarm de platvissen voldoende ruimte. „Maximaal 5 tot 10 kilo vis per ku bieke meter. Ze hebben dan de be wegingsruimte om goed te groeien. Het voorkomt dat ze ziek worden, want wij gebruiken uiter aard geen antibiotica. Het perso neel bekijkt voortdurend of de vis sen het naar hun zin hebben." In dit gesloten systeem zwem men gemiddeld 100.000 tarbots rond. Seafarm kweekt ze op tot ge middeld 1 kilogram per vis. ,,Dat is de maat waar de markt om vraagt. Boven de kilo groeit een tarbot niet meer zo snel. Het heeft geen zin ze zwaarder te kweken, omdat je dan veel visvoer verspilt", weet Bout. De aanpak van vader en zoon Bout trekt veel aandacht. ,,We hebben al een aantal Chinese en Zuid-Ko- reaanse kwe kers over de vloer gehad." Seafarm wil zijn kennis en kunde over het duurzame kweekproces en de bedrijfs voering best delen als daarmee mondiaal de viskweek gezonder wordt. Uiter aard hangt daar een prijskaartje aan. ,,Mijn vader is al bezig met ontwerpen voor viskwekerijen in Azië. Het geld dat we ermee ver dienen, kunnen wij steken in de kweek van tong, de ultieme res- taurantvis. Dat is echt een droom van mijn vader. Het wordt ons vol gende grote doel." Ons volgende grote doel wordt de kweek van tong GO ZATERDAG 22 JANUARI 2022 MIDDELBURG Treinreizigers zijn vanuit Zee land volgend jaar mogelijk sneller in Breda. NS en Pro Rail hebben er oren naar de nieuwe Sprinter verder Bra bant in te laten rijden. - Ernst Jan Rozendaal Frank Balkenende Kamperland Dave Bout met een indoor gekweekte tarbot. foto marcelle davidse Dave Bout, Seafarm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 39