Inspireert minister Ernst Kuipers kerken? c opinie 10 Porgy Bess ziet geen andere uitweg dan verhuizen. Alleen zo kan het podium blijven bestaan, denkt Hans Zuiderbaan, voorzitter. Maar zover had het helemaal niet hoeven komen. Een jaar geleden deed Porgy een beroep op de gemeente Terneuzen. Het vrijwilligersbe- stand vergrijst en het pand aan de Noordstraat veroudert zienderogen. Er moet van alles aan gebeuren om het aan de wensen van deze tijd te laten voldoen. Te gelijkertijd is het ook juist dat knusse, charmante karakter van deze plek, dat Porgy uniek maakt. En mede hierdoor is het een waar devolle merknaam geworden, die Terneuzen graag wil behouden. Uitbreiden Porgy Bess liet onderzoeken wat er moest gebeuren om voort te kunnen. Uitbreiden, was de con clusie. Alleen zo kan er een jonger publiek worden aangetrokken. Het naastgelegen, lege pand van de voormalige schoenenzaak Wiel- and zou daarin een rol kunnen spelen. Er zou een garderobe in kunnen worden gemaakt, een toi letvoorziening, een ontvang struimte en tegelijkertijd zou het gezellige podium van Porgy be houden kunnen blijven. Het pand van Wieland staat al een paar jaar leeg en is nu bekleed met foto's van artiesten die bij de buurman optraden. Appartementen Die posters kunnen er over een tijdje af worden gehaald; tot grote verrassing van het bestuur van Porgy Bess én de gemeente Ter- neuzen gaat makelaar Alfred Kool uit Pijnacker met de schoenen winkel aan de haal. Hij wil er een C Met een beetje meer durf en historisch besef had Terneuzen samen met Porgy twee vliegen in één klap kunnen slaan winkel en appartementen van ma ken. En dus kan deze optie van het toekomstplan voor Porgy Bess vanuit de la rechtstreeks in de prullenbak worden gegooid. Dat er al die tijd weinig tot niets mee is gedaan, is ronduit een ge miste kans. Het had wel een reden; Terneuzen wilde de toekomst van Porgy meenemen in een breder perspectief over de invulling van het centrum van de havenstad. Binnenkort presenteert het college van burgemeester en wethouders die visie aan de gemeenteraad. Vanuit de wandelgangen klinkt al door dat hierin onder meer over een cultuurplein in de omgeving van het huidige ABC-complex en het Arsenaalplein wordt gerept. Daarin zou Porgy een rol kunnen spelen. Kans verkeken Natuurlijk, dat kan. Het bestuur van Porgy Bess staat ook niet per definitie onwelwillend tegenover een verhuizing. Sterker nog, het denkt dat het nog de enige manier is om te overleven, nu de optie Wieland vervalt. De grote vraag is of het na 65 jaar in de Noordstraat wel lukt om de karakteristieke sfeer mee te nemen naar een nieuwe plek. De kans om die te be houden op de huidige plek is nu verkeken. Met een beetje meer durf en historisch besef had Ter- neuzen samen met Porgy twee vliegen in één klap kunnen slaan: een toekomstbestendig podium op een locatie die je moet koesteren. Daar kan geen enkele benadering vanuit een breder perspectief te genop. MONNIKENWERK Vorige week zaterdag was er een 'nationaal gebed voor vrede en verbinding'. Coronagedoe maakt moe en leidt tot tegenstellingen en conflicten. Vandaar. Aan de gebedsintenties leek een dag ervoor al gehoor gegeven. Er kwam een verruiming van de maatregelen om corona een halt toe te roepen. De persconferentie met de nieuwe minister voor volksgezondheid, Ernst Kuipers, was minder gevuld met verboden en geboden. Hij gaf adviezen. Je kon het effect daarvan deze week zien - als je er oog voor had. De demonstraties in Amsterdam lie pen niet meer uit op een confron tatie met de ME. De acties in de cultuursector waren creatief en er wordt - zo lijkt het - van over heidswege ook serieuzer gekeken naar een heropeningsplan voor de sectoren cultuur én horeca. De overheid schrijft minder voor en geeft u en mij meer ver antwoordelijkheid. En dan moet je nadenken: 'Wat vind ik belangrijk als het gaat om ziekte en gezond heid in deze periode?' Regels voor schrijven begrenst mensen. Dit mag je niet, dat mag je niet. Dat leidt tot verzet, tegengestelde me ningen en polarisatie. Al helemaal wanneer niet duidelijk is welk doel de regels dienen, wat er wordt nagestreefd, wat de kern van de zaak is. Grenzen nodigen uit tot schoppen. Kijk maar naar een ge middelde puber, bijvoorbeeld uit een strikte geloofsgemeenschap. Als hij alleen de deur uit kan met een veelheid aan voorschriften (niet drinken, niet blowen, niet seksen en voor twaalf uur thuis) is de kans groter dat hij denkt 'barst maar' dan wanneer hij heeft nage dacht over wat écht belangrijk is in zijn leven. Als je weet wat voor jou écht van waarde is, kun je net wat makkelijker zelf beredeneerde keuzen maken. Ouders zijn met de wens 'fijne avond' klaar voor de deur dicht valt. Nu heel strikte voorschriften iets zijn losgelaten, moet je zelf nadenken. Wat is voor jou van waarde? 'We adviseren een me disch mondkapje te gaan dragen, ook buiten op plekken waar het druk is.' Waarom zou je? Als je zuinig bent op je gezondheid en hoort dat een vochtafstotend laagje je tegen besmetting be schermt, zet je het misschien op uit welbegrepen eigenbelang. Ei gen verantwoordelijkheid kan ook je besluit om al dan niet te gaan winkelen beïnvloeden. Als het niet mag wil je het, als het kan hoeft het niet. Dit weekend wordt er weer ge beden, ter afsluiting van de ge- bedsweek voor eenheid van chris tenen. Wie wil mag naar de kerk, zoals naar een vesper van de Raad van Kerken in Middelburg. Waarom deze gebedsweek en ves per? Ook gelovigen nemen elkaar de maat en zijn grensgericht bezig. Het leidt en heeft geleid tot kerk scheuringen. Hoe verrassend zou het zijn als geloofsgemeenschap pen (voor hun gezondheid!) zich door minister Kuipers laten inspi reren en zich op de kern gaan ori- enteren en mensen verder vrijheid en verantwoordelijkheid geven? Vesper 16:00 uur Middelburg https://www.gelovenindedelta. nl/week-van-gebed-voor-een- heid-in-middelburg/ ZATERDAG 22 JANUARI 2022 GO Gemiste kans Porgy Bess Raymond de Frel Terneuzen Op het pand van Wieland in de Noordstraat prijken nu foto's van artiesten, die zijn genomen tijdens optredens in Porgy Bess. Makelaar Alfred Kool uit Pijnacker wil er een winkel en appartementen van maken foto raymond de frel José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Lees haar blog op pzc.nl/monnikenwerk - Jose Baars-Blom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 38