Al wandelend een maaltijd scoren, Plan voor renovatie van dat kan vandaag ook in Zierikzee zwembad versoberd 9 c Cultuurhistroricus wil 'oral history' rond de Watersnoodramp vastleggen Dat ene wiegje uit de jaren 50 krijgt het publiek nooit te zien. Het verhaal erachter ontbreekt. Die verhalen zijn juist de kracht van het Watersnoodmuseum. Wat bezoekers straks wel te zien krijgen is een horloge dat om drie minuten voor vijf in de bewuste rampnacht van 1 februari 1953 stopte met tik ken. Het horloge op zich is niet bij zonder, de gebeurtenis eromheen wel. Het is precies wat cultuurhis toricus Marc van Velzen (26) fasci neert. De Gouwenaar is sinds drie- enhalve maand medewerker col lectiebeheer bij het Watersnood museum in Ouwerkerk. Hij kon worden aangesteld met behulp van een bijdrage uit het Mondri- aanfonds. Zijn belangrijkste taak: ,,De verhalen rond de Waters noodramp goed vastleggen en er voor zorgen dat ze niet kunnen worden vergeten." Er zijn vrijwilligers die precies weten op welke plek de dijk door brak in 1953, of die alles kunnen vertellen over een weggevaagde boerderij. Om ervoor te zorgen dat iedereen die verhalen ook nog over pakweg vijftig jaar kent, wor den ze vastgelegd en toegankelijk gemaakt. Want die mondeling overgedragen geschiedenis - 'oral history' - is misschien wel het meest waardevolle uit de collectie van het Watersnoodmuseum. ,,Bij elk object willen we weten: wat is het verhaal erachter. Zoals bijvoor beeld een rieten mand. De materi ele waarde van onze objecten is misschien niet zo groot, maar de cultuurhistorische waarde wel", zegt Van Velzen. Inundatie Marc werkt samen met de vele vrijwilligers van het Watersnood museum en bepaalt samen met hen welk object er straks tentoon gesteld wordt en welk er voorlopig in het depot blijft liggen. Dat kan met hem als niet-Zeeuw interes sante discussies opleveren. ,,Hoe ga je met andere watersnoden om? Ik vind bijvoorbeeld dat de inun datie van Walcheren aan het eind van de Tweede Wereldoorlog raakvlakken heeft met de Waters noodramp van 1953. Er zijn men sen die vinden dat ik die vergelij king niet kan maken, omdat de in undatie geen watersnood was, maar een bewuste actie die niets te maken heeft met zeespiegelstij ging of klimaatverandering. Ik vind het interessant om bij stil te staan, want er stonden ook huizen onder water en er waren vergelijk bare scenario's." Collectiebeleid Van Velzen is ook bezig met het Het wiegje was van rond de jaren 50 en dat was het enige dat we ervan wisten opstellen van een collectiebeleid. Daarin komen heel praktische za ken te staan, zoals de grootte van de collectie, bescherming en be waring van de objecten en maatre gelen die daarvoor moeten worden genomen, documentatie rond een object en regels rondom schen kingen. Er wordt dan ook steeds een afweging gemaakt wat er wel wordt aangenomen en wat niet. ,,Een meubelstuk waarvan we al meerdere hebben en waarvan geen verdere details bekend zijn, nemen we niet zo snel aan. Dat is bijvoorbeeld pas gebeurd met een wiegje dat iemand aan het mu seum wilde schenken. Het was van rond de jaren 50 en dat was dan ook gelijk het enige dat we er van wisten." In de wisseltentoonstelling waaraan nu gewerkt wordt zijn alle schenkingen uit 2021 straks te zien. Daarin is ook het voor nu fa voriete object van Van Velzen te zien: een glas-in-loodraam dat af komstig is van een boerderij uit Dinteloord. ,,De woning en de schuur zijn tijdens de rampnacht verwoest en het vee is verdronken. De bewoners hebben ter nage dachtenis toen dat raam laten ma ken. De nabestaanden hebben het afgelopen zomer aan het museum geschonken." Het nieuwtje van eten afhalen is er nu wel vanaf. Daarom zoeken res tauranteigenaren naar andere mo gelijkheden om bezoekers te trek ken in de lockdown. Zoals Nathalie Antes van wijnbar Gris Sec in Zie rikzee. Normaal doet ze niet aan af haal, maar ze werd benaderd door een vertegenwoordiger van Heer- lijk.nl, een organisatie die voorna- melijk restaurantwandelingen in de Randstad organiseert. Flesje wijn ,,Voor de aanloop die we in de win ter hebben, vind ik het een te grote investering om aan afhaalmaaltij den te doen. Wel kunnen mensen op afspraak bij mij een flesje wijn halen", zegt Antes. De restaurant wandeling sprak haar wel aan. ,,Ik hoop dat het manier is om toch weer even de aandacht op je te ves tigen en dat mensen mij onthou den voor als we weer helemaal open mogen." Tot gisteravond 22.00 uur konden mensen voor 25 euro een kaartje voor de wandelroute langs 4 restau rants kopen op restaurantwande- ling.nl. Naast Gris Sec doen Hector, Mondragon en Marktzicht mee. De restaurantwandeling is vandaag tussen 13.00 en 16.00 uur. ,,Dan zijn de meeste mensen klaar met bood schappen doen en als je nog iets wilt zien maak je overdag toch makkelijker een wandeling", denkt Antes. Vanmiddag kunnen mensen ook meedoen aan een Tasty Walk langs restaurants op de Brouwers- dam. De gemeenteraad schrok zich af gelopen zomer een hoedje toen het project was aanbesteed. Daar waar 1,2 miljoen euro was begroot, bleek de renovatie 2,9 miljoen euro te gaan kosten. Dat had onder meer te maken met de gestegen kosten in de bouw. De gemeente trapte op de rem. Nu ligt er een nieuw plan, waar voor burgemeester en wethou ders de gemeenteraad 2,5 miljoen euro vragen (waarvan drie ton voor het inrichten van de buiten ruimte buiten het zwembad). Om het iets betaalbaarder te maken, komen er vooralsnog geen groeps- kleedruimtes. Verenigingen die daar normaal gesproken gebruik van zouden maken, kunnen te recht in het naastgelegen sport en gemeenschapscentrum Haes- tinge. Verder is een grote overkap ping uit het plan gehaald. PM ZATERDAG 22 JANUARI 2022 'Verhalen zijn het kostbaarst' Valeska Nastaly Ouwerkerk - Marc van Velzen, cultuurhistoricus ZIERIKZEE SINT-MAARTENSDIJK Al lopend een maaltje scoren kan dit weekend niet alleen op de Brouwersdam, maar ook in Zierikzee. Daar doen vier zaken mee aan een restaurantwande ling. - Valeska Nastaly Bij het te renoveren zwembad Haestinge in Sint-Maartensdijk komen vooralsnog geen groepskleedruimtes. Die ver sobering is doorgevoerd om het plan enigszins betaalbaar te houden. - Rob Paardekam De nieuwe medewerker collectiebeheer Marc van Velzen, toont een horloge dat in de rampnacht stopte met tikken en een geschenk bordje voor mensen die hulp verleenden tijdens en na de ramp van 1953. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 37