'Het was niet gelijk prijs hoor' Kees Dieleman zoekt laatste puzzelstukjes rond gefusilleerde oom 6 Kees Dieleman zoekt de foto waarop de familie Dieleman uit Wissenkerke onder schot wordt gehouden. Genomen begin september 1944, op de boerderij van de familie. Kees Dieleman uit Kortgene probeert een zwarte bladzijde in de familiegeschie denis zo compleet mogelijk te reconstrueren. Zijn oom, Andries Dieleman, is op 11 september 1944 gefusilleerd in de duinen bij Klein Valkenisse. Om te weten wat er precies is gebeurd, zoekt hij antwoorden op een paar vragen en de tijd dringt. Want steeds meer mensen die in deze tijd in Wissenkerke woonden, zijn er niet meer. Hoewel Kees Dieleman zijn oom nooit gekend heeft, laat deze ge schiedenis hem maar niet los. ,,Nee, ik ben geboren in 1948", ver telt hij. ,,Maar Andries was een broer van mijn vader." Bovendien was de familie Dieleman zeer be kend in het dorp. ,,Ze waren een van de grootste werkgevers in die tijd. Iedereen heeft het er in die dagen over gehad. Dan kan niet anders, omdat de dorpelingen in café Wielersrust zijn ondervraagd over deze zaak." Tot de orde roepen? Wat is er allemaal bekend over de laatste dagen van Andries Diele- man? Zeker is dat de 36 jaar oude loonwerker uit Wissenkerke actief was in het verzet. Zo heeft hij sa men met smid Rinus de Vos het distributiekantoor in Wissenkerke overvallen. En toen op 4 septem ber 1944 via Radio Oranje zeer op timistische berichten waren ver spreid over een op handen zijnde bevrijding, kwamen enkele ver zetsmensen in actie. Zo werd de veerboot onklaar gemaakt en wer den vier Duitse soldaten gevangen genomen. Andries Dieleman was daar bij. Hij werd die dag door ver zetsman Marcusse naar deze groep gestuurd. Met welke opdracht is niet bekend. Het ene verhaal zegt dat hij de mensen tot de orde Andries is verraden aan de Duitsers moest roepen. Een ander verhaal vertelt dat hij mee moest doen. De Duitsers dreigden inwoners dood te schieten als vergelding voor het gevangen nemen van hun strijdmakkers. De vier gevangenen werden vrijgelaten en de verzets mensen doken onder. In Wissen kerke werden verschillende inwo ners stevig ondervraagd en toen is de naam van Andries Dieleman genoemd. ,,Hij is verraden", zegt neef Kees. Vervolgens gingen de Duitsers naar de boerderij van de familie om Andries te zoeken. Ze hielden op het erf de hele familie onder schot. Daar zou een foto van zijn gemaakt. ,,En die foto zoek ik", zegt Kees Dieleman. Uiteindelijk werd Andries gevonden in de drinkput voor het vee achter de boerderij. Hij werd gevangen ge nomen, samen met onderduiker Cor Heijstek die ook op de boerde rij zat. Graf in de duinen Andries Dieleman is naar Middel burg gebracht en gevangen gezet. ,,En dat gebeurde met de veerboot van Kamperland naar Veere. Op die boot zaten ook twee vrouwen, Nellie en Koos Geelhoed. Ik wil graag weten waarom Nellie en Koos op die boot aanwezig waren, want dat was vreemd", zegt Kees Dieleman. Zijn oom is vervolgens naar Vlissingen gebracht, ter dood veroordeeld en op 11 september gefusilleerd in de duinen bij Klein Valkenisse. Op hetzelfde moment werden ook André Pierets (39), Al- bert De Colvenaer (46) en Yvan De Colvenaer (17), alle drie uit Zel- zate en Willem Niesthoven (28) uit Middelburg terechtgesteld. Acht dagen later werd Johan van der Weij uit Middelburg op de zelfde plek gefusilleerd. De zes mannen zijn ter plekke begraven. Dat de locatie van de graven snel bekend was, is te dan ken aan de Pool Jan Ribichi. Waarom hij daar was is niet be kend, maar hij maakte een schets van de situatie en heeft deze afge geven bij een fotograaf in Vlissin- gen. Andries Dieleman is herbe graven in Wissenkerke. Op deze begraafplaats staat een monument voor hem. Burgemeester Loes Meeuwisse komt Jan (90) en Neeltje (86) De Looff persoonlijk feliciteren met hun jubileum. Maar ook hun doch ter, schoonzoon en een van de twee zonen zijn present. ,,Onze andere zoon is er niet", vertelt Neeltje. ,,Maar die heb ik vanmorgen al wel aan de telefoon gehad." Het echtpaar woont sinds 2019 in Colijnsplaat. In Cleijenborch heb ben ze allebei een appartement. Vlak bij elkaar. ,,Er zit precies één woning tussen ons in. Daar woont de broer van Jan." Jan krijgt via de burgemeester de groeten van wethouder Adrie van der Maas. Dat is geen onbekende voor hem, want Jan de Looff kent Van der Maas nog uit de tijd dat hij zelf in de gemeenteraad zat. De Looff is twee periodes raadslid voor de PvdA geweest. Eerst nog voor de gemeente Kortgene (1978 1994) en later bij de gemeente Noord-Beveland (2002-2006). Voorzitter van de voetbal Neeltje komt oorspronkelijk uit Kats, Jan is geboren en getogen in de Graaf van Buren in Kortgene. ,,We hebben elkaar leren kennen op een dansavond in Kortgene", herin nert Neeltje zich. ,,Maar ik ging daarvoor al met zijn zus om." ,,En het was niet gelijk prijs, hoor", weet Jan nog. ,,Het heeft wel even ge duurd voordat het dik aan was." Maar dat is het nu dus al 65 jaar. Tot 2019 in Kortgene, daarna in Co- lijnsplaat. Naast zijn politieke carri ère was Jan ook nog eens een jaar veertig voorzitter van de voetbal in Kortgene. ,,Ik heb daar nog een oorkonde van de KNVB voor gekre gen." En als PvdA'er was hij natuur lijk ook lid van de vakbond: „Jaze ker, 70 jaar lang." den Vaderland i GETROUWE 19-4.0 (945 A.P. DIKLëMAN qebdreh 2 april 1303 gefusilleerd II SEPT. 19^ ff VALKEIÏ155E- ZATERDAG 22 JANUARI 2022 PM Verhaal van Andries moet af Melita Lanting Kortgene - Kees Dieleman COLIJNSPLAAT Het echtpaar De Looff-Korte- knie uit Colijnsplaat is zondag 23 januari 65 jaar getrouwd. Om dat te vieren is er op vrijdagmor gen al koffie met gebak in woon zorgcentrum Cleijenborch. - Willem Adriaansens TER GEDACHTEHI5 AAU yE WI55EKERKE. Kees Dieleman bij het monument voor zijn oom Andries Dieleman. foto marcelle davidse Burgemeester Loes Meeuwisse van Noord-Beveland feliciteert het echtpaar De Looff-Korteknie. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 34