Meesterlijk performer van theatrale rock 25 i H üi 11 NECROLOGIE MEAT LOAF, 1947 - 2022 t- - v i'L.it Si* V"".» T'AC i j i'i'O' Jan Rot blikt terug dat je denkt 'hierover kunnen wel eens dingen gevraagd worden'. Ik heb die Slimste Mens-app veel gespeeld, en me teen na die finale ook weer van mijn te lefoon gehaald. Je bent zo obsessief be zig. Gelukkig is dat gedrag nu weg. Ik kan weer gewoon de krant lezen." ,,Ik wilde wel, maar kon steeds niet. Je moet in een periode van zes weken toch een aantal opnames meemaken, althans als je doorgaat dan. Tijdens het vorige seizoen zat ik op de bank zo fanatiek mee te spelen, dat mijn dochter zei 'Pap, nu móet je gewoon een keer meedoen'. Daarbij gezegd hebbend, op de bank is alles gemakkelijker. Ik zei tegen haar: 'Als ik nu gevraagd word, zeg ik ja', want ook de agenda was door corona een stukj e leger. Prompt werd ik gevraagd." ,,Ik denk dat ik een beetje door Amster dam ga lopen en ga kijken hoe vaak ik herkend word... Nee hoor, wees gerust." ,,We gaan in het voorjaar de Klem-film draaien. En ook heel leuk is dat vanaf 6 februari De Verschrikkelijke Jaren 80 op televisie komt, een achtdelige serie over een disfunctionele woongroep, geschre ven voor mijn vrouw Kim van Kooten. Aan het eind van dit jaar hoop ik weer op het toneel te staan met het prachtige Verdriet is het ding met veren, en tussen de bedrijven door moet ik het Pieterpad nog uitlopen. Genoeg te doen." leven staat. Dat je je verlies kennelijk kunt pakken, die neem ik mee van Jan." „Jazeker. Ticket to Ride. Catan. Boeren- bridge. Het zogeheten Pannenspel, dat lijkt een beetje op 30 seconds. Die doen we allemaal als we bij elkaar zijn, met kerst of in huisjes op de hei." Hoe verging het je vroeger op school? ,,Ik heb gymnasium gedaan en dat kwam bijvoorbeeld met die Griekse beelden wel van pas. Maar eerlijk gezegd heb ik filmpjes bij andere kandidaten voorbij zien komen waarvan ik blij was dat ik die niet kreeg. Een clipje van ene Mart Hoogkamer over bacardi lemon. Ik had nog nooit van die jongen gehoord. Ik weet niet heel veel van politiek, ik ben niet goed met namen van liedjes en zan gers. Eigenlijk is het bizar dat sommige weetjes zo zijn blijven hangen." ,,Waar dat vandaan kwam uit mijn ge heugen, ik kan het je echt niet vertel len." ,,Nou ja, je kunt niet Wikipedia uit je hoofd gaan leren, maar ik las wel anders de krant; nu om echt dingen op te slaan; De Amerikaanse zanger Meat Loaf stierf eergisteren op 74-jarige leeftijd. Met hits als Paradise by the dashboard light en Bat out of heil voegde hij theater toe aan de rockmuziek. Samen met hitschrijver Jim Steinman gaf Meat Loaf het begrip bombast een nieuwe betekenis. Ze vergen nog altijd het ui terste van de speakers, hits als I'd do anything for love (but I won't do that), Bat out of hell en I'd lie for you (and that's the truth). Maar vooral was Meat Loaf de man van die fameuze ruzie op muziek: Paradise by the dash board light. Het duet met Ellen Foley uit 1978 was met meer dan 8 minuten ongewoon lang, maar werd daardoor én door de bijna soapachtige verwik kelingen in de songtekst een enorme hit. Meat Loaf, wiens echte naam Mar vin Lee Aday was, stierf donderdag op 74-jarige leeftijd. Waaraan de zan ger en acteur is overleden, is niet be kendgemaakt. Zijn dood komt min der dan een jaar na die van zijn muzi kale rechterhand Jim Steinman. Sa men toonden ze de popwereld dat theater en rockmuziek elkaar prima konden verdragen als je niet bang was de zaken groots aan te zetten. Opgeblazen Meat Loaf dankte zijn loopbaan vrij wel volledig aan Steinman, die op zijn beurt in Meat Loaf de ideale ver tolker vond van zijn theatrale mu- ziekambities. Steinman had begin ja ren 70 een musical geschreven, Ne- verland. Het moest een futuristische rockversie zijn van het sprookje van Peter Pan. Omdat Broadway dat idee niet met applaus ontving, vroeg hij de zanger - die hij tijdens een auditie had ontmoet - de nummers in te zin gen voor een elpee. In zijn memoires To hell and back beschreef Meat Loaf hoe de twee door vrijwel elke platenmaatschappij werden afgewezen. Steinmans songs werden als te lang en te opgeblazen gezien, en Meat Loaf was volgens pla- tenbonzen 'een acteur die zich bij het theater moest houden'. Uiteindelijk verscheen het album onder de naam Bat out of hell in 1977. Het bleek een daverende hit. De tracklijst leest nu als een 'greatest hits'-plaat: behalve Paradise by the dashboard light maakten ook You took the words right out of my mouth (Hot summer night) en Two out of three ain't bad deel uit van het epos, dat precies wist te balanceren op de grens van kunst en kitsch. In de VS werd Meat Loaf- een foot- ballcoach op de middelbare school gaf de zanger die bijnaam om hem te pesten met zijn volumineuze ver schijning - nooit een megasucces. Europa viel echter als een blok voor Bat out of hell, dat meer dan tien jaar in de Britse albumlijst zou staan. Ook het tweede Bat out ofhell-album werd in 1993 een groot succes, mede dankzij de nummer 1-hit I'd do any thing for love (but I won't do that). Steinman en Meat Loaf hadden een tumultueuze relatie. Ze troffen elkaar onder meer in de rechtszaal om te twisten over de merknaam Bat out of hell. De ruzie resulteerde in enkele weinig opzienbarende Meat Loaf- albums zonder Steinmans inbreng. C Meat Loaf en Jim Steinman vormden een duo dat niet met, maar toch vooral niet zonder elkaar kon Hoewel Meat Loaf aanvankelijk zijn ervaring als theatraal performer opti maal wist te benutten op het livepo dium, beleefde hij een moeilijk slot van zijn loopbaan. Hij had schade aan zijn stembanden opgelopen, maar weigerde te stoppen met optreden. Het leverde een aantal pijnlijke con certen op. In 2007 liep een groot deel van zijn fanschare de zaal van de toenmalige Heineken Music Hall (nu Afas Live) uit, nadat de zanger roche lend en kuchend verstrikt was ge raakt in zijn eigen hitrepertoire. Een jaar later gebeurde dat in Ahoy Rot terdam opnieuw. Toch kondigde Meat Loaf afgelopen jaar nog een nieuw album aan. Hij zou ook nog enkele nummers van Steinman opnemen, met wie hij in 2006 nog een derde deel van Bat out of hell had gemaakt. Het nieuwe al bum zou het slotakkoord zijn van een duo dat niet met, maar toch vooral niet zonder elkaar kon. Het was een muzikale relatie die goed be schouwd precies zo verliep als een liedtekst van een echte Meat Loafhit. GO ZATERDAG 22 JANUARI 2022 'Die wijsheid neem ik mee van Jan Rot' Muzikant Jan Rot ging tijdens de kwartfinale van De slimste mens onderuit en nam af scheid van het spel. In zijn wekelijkse column in Mezza vertelt hij over zijn ervaringen. 'In de kleedkamer van De slimste mens begin ik zacht te huilen, ik lijk wel terminaal.' Het moment dat Jacob Derwig (links) weet dat hij Frank Heinen in de finale heeft versla gen. FOTO'S KRO-NCRV Je was al een paar keer gevraagd, maar je dochter gaf de doorslag? Nu ben je voor altijd De Slimste... Tot slot, wat zijn de plannen voor de ko mende tijd? C Mezza Ben je een spelletjesmens? Zoals Orgel Joke? Hoe heb je je voorbereid? G Meat Loaf in zijn hoogtij dagen. FOTO GETTY IMAGES Stefan Raatgever

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 25