Angela T Advertentie van Talpa-vrouwen geeft me hoop 24 Van een broodje halfom, het Uffizi Museum en Griekse beelden tot het Pieterpad, Ronaldo en muzikant Orgel Joke; Jacob Derwig (52) was in De slimste mens van alle markten thuis, wist zo'n beetje alles en won als eerste acteur in de geschiedenis. KIJKT TV Zoals John de Mol. De grote John de Mol, die zich nooit van iemand iets aantrekt en bij wie het woord koppig nog net niet op zijn voor hoofd staat getatoeëerd, heeft een ferme draai ge maakt in zijn reactie op het Voice-schandaal, als we tenminste het statement mogen geloven dat hij gistermiddag verstuurde. Een beroepscynicus zou denken dat de timing mooi uitkwam om de ont hulling over de afwezigheid van kandidatenbege- leiders te verhullen. Of dat het gewoon een knap staaltje damage control is. Maar laat ik er voor de verandering eens van uitgaan dat John gisteren écht een helder moment had. Dat is allemaal te danken aan een stel anonieme Talpa-vrouwen dat de moed had om tegen hun baas op te staan en hem in het AD - de krant die hij net als deze krant boycot omdat de mediaredactie te kritisch is, een té leuk detail om niet te noemen - te verras sen met een pagina grote advertentie. Slechts veertien woorden, zwart-op- wit, die alles zeiden: 'Beste John, Het ligt niet aan de vrouwen. Groet, de vrouwen uit je bedrijf.' Donderdagavond was de tv-tycoon zich van geen kwaad bewust dat hij ook maar iets verkeerd had gezegd tijdens de inmiddels historische Boos-uitzending. Sterker, hij was zich volgens zijn verklaring 'rót geschrokken' van alle boze reacties op zijn legendarische antwoord dat 'het probleem is dat vrouwen hun mond niet opentrekken'. Maar sinds hij gisteren met de ano nieme dames in gesprek was gegaan, zag hij ineens het licht. Laat ik er voor de verandering eens van uitgaan dat John gisteren écht een helder moment had De advertentie legde een interessante scheu ring bloot binnen het machtige bastion Talpa. Met aan de ene kant de bekende koppen die avond aan avond aan het hielen likken zijn en alles wat John doet de hemel inprijzen of vergoelijken, uit angst dat hun broodheer ze eruit kiepert en ze het zon der hun exorbitante salaris en spotlights moeten doen. Johan Derksen is tegenwoordig aanvoerder van het clubje. En aan de andere kant het gewone voetvolk dat al jaren wordt uitgeknepen en weet dat ze volstrekt inwisselbaar zijn voor John de Mol. 'Heb je wat te zeuren? Voor jou tien anderen.' Maar dat het toch hoog tijd vond om van zich te laten horen. Ano niem. Helaas. Omdat ze weten dat de arm van John ver reikt en kritiek op hem het einde betekent van een carrière bij de tv. Ik heb besloten de advertentie van de anonieme Talpa-vrouwen in te lijsten. Omdat hij me hoop geeft. Hoop op verandering. En als ik iets kan ge bruiken na al die huiveringwekkende verhalen uit Boos dan is het hoop. Hoop voor die dappere vrou wen, maar dus ook voor mijn kinderen en de rest van de mensheid. En daarbij herinnert de inge lijste advertentie me er tot in lengte van dagen aan dat een stel anonieme vrouwen méér bereikte dan een paar bekende, maar uiterst treurige hielenlik kers. Elba op het oog als 007 Xwee keer Stromae DE SLIMSTE MENS ACTEUR JACOB DERWIG WINT FINALE Met gebalde vuisten, een oerkreet en in een douche van confetti vierde Jacob Derwig gisteravond zijn over winning in De slimste mens. Na de mooie woorden van de vorige win naar Lisa Loeb, die de trofee kwam uitreiken, droeg hij de zege op aan zijn dochter Kee, die hem ertoe had aangespoord 'nu eens mee te doen'. Vervolgens wendde hij zich recht streeks tot de kijker om als eerste winnende acteur te vertellen dat 'ac teurs blijkbaar meer kunnen dan al leen teksten leren'; en nog belangrij ker: ,,Het zou ontzettend fijn zijn, voor mij, maar voor de hele beroeps groep, als u, Nederlands publiek, in 2022 weer kaartjes koopt voor het theater. We konden veel voorstellin gen vorig jaar niet spelen, maar we hebben u nodig." ,,Het was mooi dat onze sector deze week op een ludieke wijze, vermomd als kapperszaken, open kon. Vorig jaar zijn we ook even open geweest. Er is niets fijners dan dat, maar we merkten dat het publiek nog moeilijk zijn weg vond naar het theater; te on zeker om een kaartje te kopen. Het gaat, denk ik, echt nog een tijd duren voordat de aanloop weer hetzelfde wordt als voorheen, toen de mensen in de voorverkoop al kaartjes kochten voor cabaret, toneel of andere voor stellingen. Dit was dus een uitroep. Mensen, als het weer kan, kom kij ken!" ,,Ik heb het wel meegemaakt, bij mijn eerste reeks afleveringen. Dat vond iedereen heel fijn, met name Maarten en Philip. Die hebben dat wel een beetje nodig. Voor mij kwam het misschien beter uit dat het er niet zat. Daardoor was ik geconcentreerder." ,,Ik was superzenuwachtig. Ik heb eigenlijk nauwelijks gemerkt dat er geen publiek zat. In die eerste reeks was het óók spannend, maar ach, dan win je een aflevering, schuifje op naar die winnaarsstoel, en maak je een keertje een dagfinale mee. Dan ontspan je steeds meer. Nu was dat toch anders. De puzzel, die me nor maal gesproken redelijk afging, wist ik nu helemaal niet. Dan loop je in één keer 90 seconden mis. De galerij ging goed, maar ik had toch het ge voel dat ik een beetje achter de feiten aan liep." ,,Toen dacht ik 'dit was het dan, hier eindigt het'. Hij zakte 1 seconde onder mij en had nog drie antwoor- Misschien was het beter zonder publiek, daardoor was ik geconcentreerder den nodig bij de laatste vraag. Na tuurlijk dacht ik dat hij het zou afma ken." ,,'Dat de herten me nekken', zei hij later. Bij mij werd meteen een con- ceptje in mijn geheugen aangeraakt dat met herten te maken had. Maar omdat Frank zei 'ik weet het echt niet', ging ik toch even twijfelen." ,,Ik leek rustig, maar van binnen woelde het, hoor. Je kunt ook de nei ging hebben om heel veel te gaan praten, maar dat is niet mijn stijl. Daarnaast zijn er ook gesprekjes ge weest met Philip die de montage niet hebben gehaald. In de finale was ik behoorlijk gespannen. Wat ook raar was, ik heb de afgelopen weken alle afleveringen zitten kijken, er kwa men een paar heel slimme mensen voorbij en ik werd zelfs een beetje bang dat ik niet meer zou winnen; totdat je denkt 'nee joh, alles is allang opgenomen, ik héb al gewonnen'." ,,Ik had het heel bijzonder gevonden om tegen Jan Rot te spelen. Een mooi gebaar van De Slimste om hem nog een keer te laten meedoen. Ik, maar ik denk heel Nederland, had hem die overwinning gegund. Jan wist zo ontzettend veel. Ik dacht: hij speelt iedereen naar huis. Hij zei: 'Ik ben ontzettend fanatiek, maar ik kan ook verschrikkelijk goed tegen mijn ver lies.' Dat was bijna een filosofische wijsheid, zeker als je aan einde van je Soms kan iemand je aangenaam verbazen. ZATERDAG 22 JANUARI 2022 GO TILM Barbara Broc coli, producent van des Bond films, heeft in een podcast bevestigd dat zij Idris Elba op het oog heeft als mogelijke nieuwe James Bond. Daniel Craig speelde vorig jaar voor de laatste keer agent 007. MUZIEK Tanger Stro mae geeft vol gend jaar niet één, maar twee shows in de Ziggo Dome. De vraag naar kaarten was zo groot, dat Mojo een extra con cert op 15 april 2023 heeft toe gevoegd. Dennis Jansen Het is te hopen dat het snel gebeurt, publiek in de zalen. Over publiek gesproken, bijna zes weken lang zat dat in de studio, maar uitgerekend in de finale van De Slimste ontbrak het. Jammer? Zowel de andere finalist Frank Hei- nen als jij was nerveus, zo bekenden jullie. Lisa Loeb reikt de prijs uit aan Jacob Derwig. En toen had Frank Heinen ineens alle antwoorden bij Lev Tolstoj - Jacob Derwig, acteur Niet dus. Heinen had niet gerekend op burlen, het geluid van bronstige herten In de stoel leek je wel op Marius uit misdaadserie Klem, die koele kikker... Die verbetenheid deelde je met Jan Rot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 24