NK Schaatsen: van trainingsprikkel tot laatste strohalm 23 r EN NU NOG STEEDS Nou, dan heb je dus ergens tussen door ook olympisch goud gewon nen. Dat was waarom ik helemaal niet besefte wat ik had gedaan.'' ,,Ik kreeg de meest bizarre verzoe ken. Nou, ik heb er een paar gekke dingen tussenuit gepakt. Een he rendiner." Met een dikke knipoog: ,,Ik dacht: ik ben niet van plan in transitie te gaan, dus laat ik dat maar doen. En een Robijn-re clame. Dat soort dingen. In elk geval heb ik geen rust gepakt.'' Voor ze het wist stond de eerste wereldbeker van het post-olympi- sche seizoen alweer voor de deur. ,,Twee dagen van tevoren dacht ik ineens: ik kan niet meer, ik ben ka pot.'' Ze ging van start, natuurlijk, maar het werd geen goed seizoen. ,,Ik was dichter bij huilen dan la chen. Gewoon over de grens. Maar waar of wanneer herstel je? Niet. Gewoon niet naar jezelf luisteren.'' Aan het einde van dat seizoen ging ze met haar zus naar een all-inclusive hotel op Gran Cana- ria. Voor het eerst nam ze rust. Eén week. Jaren op of over het randje hadden erin gehakt. Een jaar later was er nog steeds die gedachte: het halen van goud was een roes. ,,Ik was nog geen ochtend opgestaan met een bijzonder gevoel. Best wel bizar en best wel zonde.'' Ze moest iets. Misschien een ta toeage, dacht ze even. ,,Dat hebben toch al die sporters? Op de gekste plekken op hun lichaam zelfs. Maar ik had er de lef niet voor. Dacht ook: wat als je ouder bent en een gerimpeld lijf hebt?'' Overal waar ze kwam, zag ze monden openvallen als ze haar gouden plak meenam. Ineens wist ze het. Ze zou er een ring van laten maken. Verschrompeld klompje Zij naar een sjieke juwelier. In een trainingspak na een voetbaltrai ning. Pakte 'het ding' uit haar zak en 'gooide 'm' op de toonbank met de boodschap: hier wil ik een ring van laten maken. Bedrijfsleider er bij, zo simpel als zij dacht was haar vraag dus niet. Of er behalve goud ook koper in zat? En inderdaad. Volleyballer Bas van de Goor liep inmiddels met een zwaar geha vende medaille rond. ,,Écht heel zonde. Want als koper is bescha digd en in aanraking komt met zuurstof, gaat het oxideren. Bas heeft dus gewoon een verschrom peld klompje aan een touwtje zit ten. Dat wilde ik nou weer niet.'' Maar het kwam goed. Het goud van de buitenkant van haar me daille gevijld. Gesmolten en ge vormd tot een fraaie ring. ,,En om dat ik zo wapper met mijn handen, zie ik 'm vaak'', zegt ze. ,,Heb ik dus vaker door dat ik iets bijzon ders heb gedaan.'' Al wordt ze daar sowieso elke winter aan herinnerd. Een soort seizoensarbeid. Morgen wordt de Andere Tijden Sport-aflevering over haar uitgezonden. Ze struinde er vorige maand voor door overbe lichte dia's van vroeger, van de klimrekken, touwladders, rekstok en ringen in de woonkamer van het ouderlijk huis. ,,Ik had er eerst helemaal geen zin in, maar dan doe je heel het verhaal en dan be sef je: het is geen gewone weg ge weest, het is ook geen gewone me daille. Waarom zit jij nu met mij hier? Je had ook met een schaatser kunnen gaan zitten, maar dat doe je heel de winter al.'' Lachend: „Er gens zal ik de rest van de winter worden uitgenodigd, omdat de sneeuwmedaille er ook bij moet.'' Op een snowboard staat ze niet graag meer. Die bleef bij de win tersportvakantie bij de Weissen- see lang onaangeroerd. Maar de aard van het beestje is onveran derd. Benieuwd naar de span nende wending die haar leven kan nemen als ze vol voor iets gaat. De keerzijde: levend op het randje of erover. Ze reist nu wat minder. Maar het randje blijft ook zonder al gereis rond de wereld loeren. Na Vancouver dus. Het eerste werk zame jaar na haar snowboard-af- scheid. Het jaar van de Winterspe len in Pyeongchang. Het jaar van Dancing on Ice. ,,Dat het eigenlijk weer alleen maar gigantisch door gaan is en ik bijna geen adem kan halen.'' Waarom ze al die dingen dan toch aangrijpt? Dancing on Ice vond ik bijvoorbeeld te gek. Vijf maanden weer als topsporter le ven, 60 uur in de week. Maar ook heftig, bijna geen daglicht zien. Die denderende trein wil ik niet, maar als-ie voorbijkomt, spring ik er toch weer op Volledig buiten mijn comfortzone, want ik beheerste het totaal niet. En toen dat afgelopen was, werd ik ziek. Op 16 maart de lockdown, op 21 maart kreeg ik corona. Was een van de eersten en echt zo slap als een vaatdoek. In die zomer moest ik opbouwen van wandelen naar een paar minuten hardlopen. De hel. Alles was te veel. En niemand ziet iets aan je. Iets van een burn out en heel ziek worden, hoe je het ook wilt noemen: het heeft elkaar leuk gepasseerd.'' Maar spijt? Niet of nauwelijks. ,,Ja, ik moet om de paar jaar even de uitknop indrukken. Dan val ik nog meer terug op de basis die mij als sporter ook altijd zo ver heeft gebracht. Goed slapen en gezond eten. Pak ik de boot naar Amster dam en terug en geniet ik met vrienden. Natuurlijk wil ik niet opnieuw bijna overspannen raken. Die denderende trein wil ik niet, maar als-ie voorbijkomt, spring ik er toch weer op. Dan denk ik toch: dat juist ik dat nou mee mag ma ken. Dat is waar de spanning zit.'' HEERENVEEN Kjeld Nuis kon kiezen. Een NK in het weekeinde of een trainings wedstrijd op maandag? Simpel: ,,Waar er wat te winnen valt, doe ik mee. Ik rijd toch liever een wed strijd waar de spanning op staat." Ireen Wüst twijfelde ook al niet. ,,Ik moet gewoon wedstrijden rij den. Dat is voor mij belangrijk in mijn ideaalplaatje om voor goud te gaan. Het NK is geen doel. Ik ben ook een beetje moe na een pittig trainingsblok. Maar het is een mooie training voor de Spelen." Samen met Jutta Leerdam en Mi chelle de Jong (ook sprint) en Mar cel Bosker (allround) behoren Nuis en Wüst tot het selecte groepje dat ervoor kiest te rijden. Het is door alle afwezigen van naam een gede valueerd toernooi. Femke Kok laat het NK sprint be wust links liggen. Ze mocht van haar coaches bij Reggeborgh maxi maal één dag rijden en dat voelde niet goed. ,,Ik vind het sneu voor een reserve die heel het toernooi zou willen rijden. Ik rij nu op maan dag een trainingswedstrijd." Gaat het in de schaatswereld dan alleen nog puur om trainen rich ting de Spelen? Qua importantie wel. De nationale titels van nu ver bleken straks bij een medaille in Peking. Maar voor de winnaars ligt dit weekeinde ook een startbewijs voor het WK sprint ofWK allround klaar, van 28 februari tot en met 1 maart in Hamar. Voor bijvoorbeeld sprinter Dai Dai Ntab interessant. De reserve voor de Winterspelen zal na het OKT getergd zijn om nog wat van zijn seizoen te maken. En dan is er nog Jorien Ter Mors voor wie dit toernooi moet voelen als een laatste strohalm. Zij was op het OKT geen schim van de olym pisch kampioen op de 1000 meter van Pyeongchang. Ze gaf daarna aan dat ze nadenkt over het einde van haar carrière, maar aast dit weekend ook op plaatsing voor het WK sprint. ,,Om het seizoen toch nog waardig af te sluiten." Overigens was er ook een olym piër die graag had willen rijden, maar het toch niet doet: Hein Ot terspeer. Het gaat de goede kant op met zijn liesblessure die hij tijdens het OKT had, maar waarmee hij zich toch plaatste voor de 1000 me ter. ,,Meedoen is verleidelijk, maar zou ook dom zijn op zoveel afstan den. Ik moet het grotere plaatje voor ogen houden. Mijn grote droom: de Winterspelen." - Pim Bijl GO ZATERDAG 22 JANUARI 2022 de uitknop indrukken' En toen je daarna thuiskwam? - Nicolien Sauerbreij Het NK allround en sprint is het laatste toernooi voor de Winter spelen, maar de meeste olympi- ers zijn vandaag en morgen niet in Thialf te zien. Slechts vijf van de achttien Peking-gangers komen in actie op een NK met wisselende belangen. Kjeld Nuis tijdens het EK af standen eerder dit jaar. foto anp G Nicolien Sauer breij thuis in Zeven hoven. ,,Ik ben een bezig bijtje, maar wel prima. Mijn ou ders zijn ook van die Duracell-konijntjes." FOTO MARLIES WESSELS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 23