Een ontploffend uitvak, héérlijk O c Na 'paybacktime' van Ajax in oktober gloort nu 18 COLUI MN Bjoerd Mossou Diep in de blessuretijd scoorde Steven Bergwijn woensdagavond twee keer tegen Leicester City, als invaller, binnen een handvol seconden nota bene. Het leidde tot een miraculeuze ontknoping waar de Engelse tabloids wel raad mee wisten. 'Stevie Wonder', kopten ze euforisch, daags na de 2-3 overwinning van Tot tenham Hotspur. Het was zo'n scenario waarover soms wordt beweerd dat 'Hitchcock het niet had kunnen ver zinnen'. Dat is klinkklare onzin natuurlijk. In de horrorklassieker Psycho (i960) pleegt niet de zeer verdachte moeder van Norman Bates de lugubere moord in het motel, maar Normans Bates zélf, curieus genoeg - je verzint het niet - verkleed als zijn eigen moeder. (Nog gekker: mama Bates blijkt even later zelf dood in een duistere kelder te lig gen, vermoord door haar bloedeigen zoon.) Hitchcock had de ontknoping van Leicester City - Tottenham Hotspur dus best kunnen ver zinnen, maar dat maakte het allemaal niet minder vermakelijk. Bergwijn was nota bene pas een kwartiertje eerder in het veld gekomen. Na 94 mi nuten ontsnapte hij aan een rode kaart bij een 2-i achterstand, en amper anderhalve minuut later had hij opeens twee keer gescoord. Maar het mooiste van alles zagen we een dag later pas. Een medewerker van de media-afdeling van Tottenham Hotspur had vlak bij het doel ge zeten waar Bergwijn de winnende goal maakte, een tergend traag tegendraads balletje in de lange hoek. Gelukkig genoeg had die medewerker op tijd zijn handcamera aangezet. Wat je ziet is een soort rauwe, heerlijke honds dolheid. Eerst zie je Berg wijn langs keeper Kasper Schmeichel sprinten, daarna rolt de bal de verre hoek in. De camera schokt en trilt en siddert. Je kunt zien dat de filmer zelf het ook even allemaal niet meer weet. Rennend volgt hij het spoor van Bergwijn, in de richting van het uitvak in de hoek van het stadion. stort zich daarna lachend in duizend armen, gevolgd door een sliert van zinne loze ploeggenoten. De cameraman (m/v) stort zich er middenin. Met professionele cameravoering heeft het alle maal weinig te maken, maar daarin zit de pracht nou net: als kijker word je als het ware deelgenoot van de uitzinnige vreugde. Het beeld stuitert op en neer. Alles is onscherp, wazig, onnavolgbaar bijna. Spelers duwen en trekken. Supporters rennen brullend naar voren met wild zwaaiende armen. Een groepje stewards met mondkapjes probeert wat orde te scheppen in de chaos, met tegenover gesteld effect, want in een mum van tijd zijn ze zélf onderdeel van de wilde pogo. In deze deprimerende tijden doet de scène je herinneren aan wat voetbal ook alweer zo mooi maakt. En specifieker nog: het legt het onweer staanbare genot bloot van een ontploffend uitvak, een al bijna vergeten heerlijkheid van vóór de pan- demie. De magie van zinderende, dolle uitvakken: Hitchcock had het niet kunnen verzinnen. De camera schokt, trilt, siddert. De filmer weet het zelf ook even niet meer AJAX Hun eerste twee onderlinge toppers dit seizoen verliepen spectaculair. 0-4 voor PSV en 5-0 voor Ajax. Morgen lijkt duel nummer drie vooral een sleutelwedstrijd voor PSV, de koploper die vier punten voor kan komen, maar in 2018 voor het laatst in de competitie van Ajax won. Oranje: vijf positief Hanssen verliest zaak 'Paybacktime'. Dat was hét woord in oktober bij de laatste clash tussen Ajax en PSV. Erik ten Hag muntte destijds de term om de eerzucht en de honger binnen zijn team aan te geven. Ajax zon op revanche voor een eerder pak slaag (0-4) in de zo mer in de wedstrijd om de Johan Cruijff Schaal. Bij PSV leeft dat sentiment nu, maar Roger Schmidt vermijdt in zijn vooruitblik oorlogstaal. Hij is sowieso nooit van de gekruide one liners op weg naar wedstrijden. Schmidt zal nooit met een kanon schieten als het ook met een klap pertjespistool kan. Maar achter de coulissen, ja, daar borrelt het wel. Want PSV staat één punt voor op Ajax en speelt thuis. Oké, zonder publiek. En zonder be langrijke spelers zoals Ibrahim San- garé, André Ramalho en Noni Ma- dueke. Maar er ligt een kans om de competitie écht interessant en hard te maken. Bij een zege komt de kop loper uit Eindhoven vier punten voor te staan op de grote concurrent uit Amsterdam. Martelgang Wat neemt PSV mee sinds de mar telgang in oktober, toen Ajax op Ajax. En het doelsaldo over die pe riode? Dat ontloopt elkaar nauwe lijks nog: 24-7 voor PSV en 22-2 voor Ajax. Maar de koploper neemt ook iets anders mee. Een povere balans in toppers over een langere termijn. Tegen Feyenoord en Ajax lopen ze bij PSV de laatste jaren vaak te klun zen. De laatste keer dat PSV van Ajax won in de competitie? Sep tember 2018. Mark van Bommel was net Phillip Cocu opgevolgd als trainer en Ten Hag was net een halfjaar coach in Amsterdam. Waar gaat het morgen op aanko men in het Philips Stadion? Wie trekt of trekken in de wedstrijd de regie naar zich toe? Wat zijn de per soonlijke duels om op te letten? In de laatste categorie springen Jordan Teze tegen Dusan Tadic en Mauro Junior tegen Antony in het oog, al lebei op de vleugels. Bij PSV kan Mauro in acht van de tien eredivi siewedstrijden prima linksback spelen. Dat hij veel meer aanvaller dan verdediger is op die positie is geen probleem tegen de Heeren- veens en PEC's van deze wereld. Maar kan Mauro ook de dribbels van Antony beteugelen? Brazilia nen onder elkaar, dat wordt hoe dan zijn beurt met 5-0 uithaalde? ,,Dat zij daarna volgens mij alles gewon nen hebben in de competitie'', zegt Ten Hag in zijn vooruitblik. Dat klopt niet helemaal. PSV speelde nog één keer gelijk in Hee renveen (1-1). Maar bleefwel negen duels ongeslagen en pakte daarin 25 punten. Dan zijn er vijf meer dan Y @SjoerdMossou Daar gebeurt het. Berg- wijn slaat eerst gillend tegen een cornervlag en Morgen, 14.30 uur ESPN 2 ZATERDAG 22 JANUARI 2022 GO Nu kan PSV Maarten Wijffels Eindhoven HANDBAL Het coronavi rus blijft de Nederlandse handbalman nen bij het EK dwarszitten. Doelman Bart Ravensbergen is als vijfde Nederlandse speler postief getest. Er zijn twee vervan gers voor hem opgeroepen: Thijs van Leeuwen en René de Knegt. Ra- vensbergen speelde don derdag nog mee tegen Frankrijk (34 24 verlies). OLYMPISCH Freestyle- skiester Isa- belle Hanssen doet volgende maand niet mee aan de Olympische Spelen. De 27-jarige Nij meegse ver loor gisteren bij de recht bank in Utrecht een kort geding dat ze had aangespannen om door de Nederlandse Ski Vereniging voorgedragen te worden bij sportkoepel NOC*NSF. Arbiter: Danny Makkelie eredivisie Philips Stadion Vermoedelijke opstellingen a (0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 18