lM ■11II w I IC éÊÊtt 3X PER DAG vk music 15 bijna niets als de molens en zonnecellen er eenmaal staan. Als het waait en de zon schijnt, heb je dus veel stroom die bijna niets kost'', zegt Mulder. Direct kwijt En die stroom kunnen de pro ducenten direct kwijt op de stroommarkt. Opslag is nauwe lijks mogelijk. Dat betekent dat afnemers die stroom tegen lage prijzen kunnen kopen. Groene stroom drukt zo de prijs van stroom. Hoe meer groene stroom wordt geleverd, hoe lager de stroomprijs. Maar vaak is er niet vol doende groene stroom om in de totale behoefte daaraan te voor zien. Dat betekent dat er ook duurdere stroom uit gascentrales of kern centrales moet worden inge kocht. De stroommarkt is zo opgezet dat deze duurdere stroom dan de marktprijs be paalt. Het totale aanbod leidt dus uiteindelijk tot één prijs voor stroom. Producenten van groene stroom zouden overi- niet uit de kosten komen als groene stroom de stroom prijs bepaalt. „De pro ductiekosten zijn laag, maar de investerings kosten moeten ook worden terugver diend", benadrukt Mulder. De mo lens en zonnepa nelen kosten geld, evenals de plaat sing ervan, en die kosten krijgen pro ducenten niet vergoed met de lage elektriciteitsprijs voor groene stroom. ,,Om die kosten terug te ver dienen moeten er ook uren zijn met hogere stroomprijzen. Dus uren dat er met gas gestookt wordt, zijn ook nodig'', legt Mulder uit. Maar ook dat is niet vol doende. „Gemiddeld kostte een MWh elektriciteit in de afgelo pen jaren 45 euro. De levens- loopkosten voor zonne-ener- gie zijn meer dan 150 euro voor een MWh en voor windenergie ligt dat op 70 tot 80 euro. Nu verdienen producenten goed met een stroomprijs van 200 euro per MWh. Maar gemid deld is de stroomprijs te laag om uit de kosten te komen." Daarom betaalt de con sument ook nog via subsidies mee aan de productie van groene stroom. En dat wordt niet minder nu de stroomprijzen hoog zijn. De producenten krij gen nu weliswaar minder subsidie, maar het geld dat overblijft, blijft ge woon in de subsidiepot zitten. Dat geld komt ten goede aan nieuwe wind- parken en zonneweides, en vloeit niet terug naar de consument. De hoge stroomprijzen gelden overigens niet voor iedereen. Ook niet alle leveranciers wor den even hard geraakt, zegt Mulder. ,,Een deel van de prij zen wordt op de markt bepaald. Maar er worden ook veel bilate rale afspraken gemaakt. Wind- parken maken bijvoorbeeld vaak afspraken met een vaste klant om een bepaalde hoeveel heid stroom af te nemen tegen een vastgestelde prijs.'' Zekerheid Een energieleverancier die een langjarig contract afsluit met een klant, kan die energie ook van tevoren inkopen. Daarmee heeft de leverancier zekerheid. ,,De energieleveranciers die nu failliet gaan, hebben het spel niet goed gespeeld'', meent Mulder. ,,Ze hebben wel op ter mijn verkocht tegen een lage prijs, maar niet op termijn inge kocht voor die lage prijs. Nu de prijzen op de markt stijgen, zit ten ze fout. Dat is speculeren." Het zijn vooral kleine ener gieleveranciers die nu het loodje leggen. Dat zijn de par tijen die zich moeten invechten op de markt. Dat doen ze door lage tarieven te bieden. Klanten zijn erg prijsgedreven; logisch, want stroom is stroom. Dus kiezen ze voor de goedkoopste aanbieder. Om ondanks de lage tarieven toch geld te verdienen hebben veel van die aanbieders erop ge gokt dat de stroomprijzen laag pwekking van groene stroom kost bijna niets als molens en cellen er ijn lder G Consumenten be talen ook via subsidies mee aan de productie van groene stroom. zouden blijven; in ieder geval lager dan die waarvoor ze de stroom verkocht hadden. Maar die verwachting is niet uitgeko men, waardoor deze aanbieders nu bij bosjes omvallen. Vattenfall vindt de huidige crisis een goede aanleiding om eens kritisch naar de energie markt te kijken. Vooral het feit dat er alleen naar de prijs van energie wordt gekeken, is niet gezond, vindt het bedrijf. ,,De concurrentie is doorgeschoten", zegt een woordvoerder. ,,De prijs is belangrijk, maar een be trouwbare en stabiele levering ook.'' Door eenzijdig op prijs te let ten nemen de nieuwkomers op de markt onverantwoorde risi co's. En de rol van die 'cowboys' tast het imago van de hele sec tor aan, is de vrees. Vattenfall is ook kritisch op de prijsvergelijkers. ,,Nu ligt de focus heel erg op overstappen. Dat zou goed zijn. Maar prijs vergelijkers verdienen aan over stappers. Dat moet ook duide lijk zijn.'' Optimistisch De verwachting is dat de gas- en stroomprijzen weer zullen dalen na de winter. Maar Mul der waarschuwt wel voor al te optimistische verwachtingen. De uitstoot van CO2 wordt na melijk duurder, en gas- en ko lencentrales stoten CO2 uit. Dat is op zich goed nieuws voor zonne- en windenergie. Bij hogere prijzen zijn die eer der rendabel en zullen er meer windparken en zonneweides komen. Aan de andere kant remt dure elektriciteit de elek trificatie van bedrijven en huis houdens. Door de belastingen op elektriciteit te verminderen kan de overheid dat proces in de gewenste richting sturen. I^QLI Ij Begin het nieuwe jaar goed met a H 1 L w** f een verdubbeling van je salaris. \a U VV II Vljlf** In slechts 1 minuut Meld je nu W L I w - aan via Qmusic.nl of de Qmusic j app en maak elke werkdag om I I 09:15,12:15 en 16:45 uur kans op ^^B V ^^B I I B HKB een extra maandsalaris! GO ZATERDAG 22 JANUARI 2022 verkopers groene stroom A FOTO'S GETTY IMAGES B ^^B B CheckdeactievoorwaardenopQmusic.nl. (J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 15