Marlo vindt: Je begrijpt de wereld pas als je de geschiedenis begrijpt O \^m IMF: China moet strenge aanpak omikron loslaten 14 Groene stroom stijgt net zo hard in prijs als grijze stroom. Dat komt vreemd over, want de productie van groene stroom is helemaal niet duurder geworden. Betaalt de consument nu te veel? COLUMN Anne-Marije Buckens week zo luid was dat het de aanzwellende stem van de horecaondernemers enigszins overschreeuwde, is het protest van cafébazen, restaurateurs en hote liers niet onopgemerkt gebleven. Waar velen opgelucht terug naar de sportschool en de winkel kon den, bleef deze groep met bloe dend hart achter. Hoe intelligent, functioneel of acceptabel kun je een lockdown nog noemen als jij je levenswerk te gronde ziet gaan? Het was dan ook de week van muiterij, brand brieven en routeplannen voor her opening aan het kabinet, dat er nog een nachtje over slaapt. de excentrieke café-eigenaresse die tijdens ons eerste online-ge- sprek een sigaret opstak. ,,Ik zit toch in mijn eigen huis, of niet dan?'' beantwoordde ze mijn lichte verbazing. ,,Weet je wat het is...'', begon Marlo, ,,veel mensen denken dat de samenleving wel even zonder bier en bitterballen kan. Maar een café is zoveel meer dan dat. Ik denk aan de alleenwo nende dame, die verderop bij mij in de straat woont. Ze is 78 en kwam elke dag even een kopje kof fie bij me drinken. Ik mis ook de avonden waarop we stevig debat teerden over wat er in de maat schappij speelt. Gasten met de meest uiteenlopende opvattingen zag ik gebroederlijk mijn café uit gaan. Of Sem, hoe zou het met Sem gaan? Zijn thuissituatie was niet al te best, en hij kwam een paar keer per week na school even bij mij kletsen.'' In de gesprekken die volgen vertelt Marlo mij over haar leven. Nadat ze op 14-jarige leeftijd haar ouderlijk huis had verlaten trok ze naar een kibboets in Israël. Met de man die ze daar ontmoette, kreeg ze een dochter, en samen trokken ze de halve wereld over. ,,Ik heb mensenkennis van heb ik jou daar'', vertelt Marlo. ,,Ik spreek vijf talen vloeiend en heb alle kan ten van de samenleving gezien. Ik snap hoe de wereld werkt.'' De steunpakketten zijn niet toerei kend, vertrouwt Marlo mij toe. ,,Ik heb mijn café vlak voor de corona crisis voor 70.000 euro verbouwd. Dit kom ik niet meer te boven. Ik ga ermee stoppen.'' wrok; zelfs niet wanneer zij na lang zoeken een koper voor haar café heeft gevonden die er maar een schijntje voor betaalt en haar met een grote schuld laat zitten; zelfs niet als ze vertelt dat ze voor geen enkele uitkering in aanmer king blijkt te komen, en zelfs niet als ze me vertelt over het geld dat ze van kennissen heeft geleend om haar personeel te kunnen blijven betalen. We gaan voor haar op zoek naar een baan in loondienst, en komen uit op docent geschiedenis. ,,Je be grijpt de wereld pas als je de ge schiedenis begrijpt'', zegt Marlo. Hoe acceptabel is een lockdown nog als jij je levenswerk te gronde ziet gaan? ,,Dat wil ik die kids wel bijbren gen.'' We vinden een opleidings instituut dat gespecialiseerd is in zij-instromers in het onderwijs. Even lijkt het plan vast te lopen op de omscholingskosten. Omdat Marlo niet onder een uitkerings instantie valt, komt zij voor geen enkel scholingsbudget in aanmer king. Ik leg me er niet bij neer en laat me nog wat van het kastje naar de muur sturen. Uiteindelijk lukt het via het Leerwerkloket. Einde lijk zit het Marlo mee; en het on derwijs ook, want dat krijgt er een heel bijzondere docent bij. Flow Traders Klépierre Philips Beter Bed ENERGIE PRIJS GAAT MEE OMHOOG, KOSTEN NIET Dat vindt topvrouw Kris- talina Georgieva van het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Ze heeft de indruk dat de strikte be perkingen voor bijvoor beeld fabrieken en ha vens steeds meer op een 'last' beginnen te lijken, die het economisch her stel zowel in China zelf als in het algemeen in de weg staan. Tegen de Amerikaanse nieuws zender CNBC zei ze dat China's aanpak nu meer risico's dan voordelen met zich meebrengt. Van omikron is bekend dat het heel besmettelijk is, maar dat de variant minder ziekmakend is. China kent al langer heel strenge quarantainere- gels. Veel mensen kun- nen daardoor niet naar het werk. Ook schuwen de autoriteiten er niet voor om grote beperkin gen op te leggen voor bij voorbeeld de overslag van goederen. Onlangs bleek dat de scheepvaart in Chinese havens weer flink werd ontregeld door corona. Dergelijke verstoringen zorgen wereldwijd voor problemen, omdat ze de leveringsketens van be drijven in de war schop pen. Het zijn gouden tijden voor producenten van groene ener gie. De prijs voor groene stroom is dezelfde als die voor grijze stroom. En grijze stroom is fors duurder geworden, vooral door dat de gasprijs zo hoog is. Veel grijze stroom wordt opgewekt in gascentrales. Maar de kosten voor de pro ductie van groene stroom zijn niet gestegen. De hoge prijs le vert de producenten nu dus ex tra winst op. En dat is zonder dat ze daarvoor harder moeten werken, erkent een woordvoer der van Vandebron, een ener giemaatschappij die louter groene energie verkoopt. Maar een aparte prijs voor groene stroom is er niet, en die zal ook niet snel komen. Zowel Vandebron als Vattenfall, het voormalige Nuon, wijzen erop dat groene stroom maar een klein deel van de stroommarkt is. De grote bulk is grijs, dus de prijs voor grijze stroom is bepa lend. ,,Groene stroom heeft niet voldoende massa om de prijs te bepalen'', zegt een woordvoer der van Vattenfall. Toch heeft groene stroom wel degelijk invloed op de prijs van elektriciteit, zegt Machiel Mul der, hoogleraar energie-econo mie aan de Rijksuniversiteit Groningen. ,,De opwekking van wind- en zonnestroom kost ZATERDAG 22 JANUARI 2022 GO Y @annemarije50 Hoewel The Voice deze Het was ook de week van Marlo, Bij Marlo bespeur ik geen enkele Reageren? anne-marije@dpgmedia.nl Columnist Anne-Marije Buckens (33) heeft ruim tien jaar een bedrijf waarmee ze 50-plussers aan werk helpt. Ze schrijft over de mensen die ze ontmoette en aan werk heeft geholpen. O Beurshandelaar verdient aan schommelende beurskoersen. Winkelvastgoed fonds profiteert van opening win kels. Beleggers vre zen verlaging van dividend. Jaarcijfers bed denverkoper vie len flink tegen. E o Profijt voor NEW YORK China zou zijn strenge corona-aanpak moeten herzien, omdat de snelle verspreiding van de omikronvariant van het coronavirus toch anders is dan eerdere virusgolven. ,n,y>y Peet Vogels Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 14