Met Friedrich Merz maakt de Duitse CDU een ruk naar rechts Geschrokken topman wil praten met RIVM Werk- en geldstraf geëist tegen Manuel Broekman 13 nmmmm Bewoners, milieuorganisaties maar ook onafhankelijke deskundigen vragen om harder optreden tegen Tata Steel na een nieuw rapport over de luchtverontreiniging in de IJmond. Het is officieel. Niet de scheep vaart, niet het autoverkeer en niet het stoken van open haarden zijn de oorzaak van de slechte lucht kwaliteit in de IJmond. Nee, vrij wel alle vervuiling is te herleiden tot het terrein van Tata Steel. Het RIVM heeft dit vastgesteld in een gisteren gepubliceerd rapport. In april vorig jaar bevestigde een eer ste onderzoek al dat de gezond heidsklachten in het gebied groter zijn dan elders in Nederland. In september werd na een tweede onderzoek de oorzaak vastgesteld: de hoeveelheid schadelijke stoffen is er tientallen malen hoger. Giste ren volgde het slotstuk: de bron is met zekerheid vastgesteld. Cokesfabriek ,,Wij wisten het, Tata wist het, maar nu staat het zwart op wit: de ziekmakende uitstoot komt van onze buren'', zegt Antoinette Ver- brugge. Ze is actief in de stichting De Frisse Wind die vorig jaar aan gifte deed tegen Tata. De fabriek stoot willens en wetens kanker verwekkende stoffen uit, stelt zij. En ontkennen kan nu niet meer. ,,Tata móet nu schoon worden.'' Milieuorganisaties lieten zich in vergelijkbare bewoordingen uit. De provincie Noord-Holland liet weten dat ze al langer bezig is de bestaande vergunning aan te scherpen. Tata maakt staal voor auto's, koelkasten en tal van andere ge bruiksvoorwerpen. Er werken 9000 mensen, plus nog eens dui zenden mensen bij toeleveran ciers. Maar, zegt hoogleraar milieuchemie en toxicologie Jacob de Boer: ,,De mensen in de omge ving hebben een 50 procent ho gere kans op kanker. We kennen nu met zekerheid de oorzaak. La ten we dat dan zo doorgaan?'' Wat hem betreft dwingt het RI- VM-onderzoek de overheid tot harder ingrijpen. ,,Tata heeft twee cokesfabrieken, een van die twee is verouderd en veroorzaker van een flink deel van de uitstoot. Sluit die, je kunt cokes ook importeren." De Boer verbaast zich ook over de ver gunning die Tata heeft om per jaar 28.000 kilo lood uit te stoten. „Bi zar, de overheid wil helemaal geen lood in het milieu.'' Wat hem be treft wordt zo'n vergunning snel afgebouwd. Het onderzoek van het RIVM bracht nog iets aan het licht: Vanaf het terrein van Tata Steel komt veel meer uitstoot dan het bedrijf rapporteert. Voor sommige kan kerverwekkende stoffen zelfs tot 1000 keer meer. Dat wil niet zeg gen dat Tata de boel flest, zei on derzoeker Janneke Elberse in een toelichting. Er kunnen andere oor zaken zijn. 'Onderrapportage' doordat stoffen die vrijkomen bij incidenten worden onder schat. Uitstoot van onderaanne mers die werken op het terrein van Tata en die niet zelf rapporteren. Uitstoot die via kieren, ramen en deuren naar buiten komt. Hoogleraar De Boer hekelde die rapportages al eerder. ,,We gaan af op wat het bedrijfzegt. Volgens de jaarverslagen van 2016 tot en met 2019 was de emissie van Chroom-6 elk jaar precies hetzelfde. Hoe ge loofwaardig is dat?'' In gesprek Tata-topman Hans van den Berg wil in gesprek met het RIVM. ,,We willen zo snel mogelijk begrijpen of we moeten verbeteren. Dan moeten we eerst goed weten waar die afwijkingen liggen tussen me tingen van het RIVM en de onze.'' Wel erkende hij dat het bedrijf 'te laat' is begonnen met vergroenen. Tata wil overschakelen op water stof. Maar daar is wel miljarden- steun van de overheid voor nodig. Bedrijven zeggen altijd dat ze bezig zijn, dat er meer onderzoek gewenst is, dat de overheid moet helpen, zegt De Boer. ,,Maar als u rommel op straat gooit, hoeven de buren toch ook niet mee te beta len? We moeten toe naar een situ atie dat er in Nederland nauwelijks giftige stoffen geloosd worden. En wat er wordt geloosd, moet wor den opgeruimd op kosten van de vervuiler.'' Komende week spreekt de Tweede Kamer opnieuw over Tata Steel. Staatssecretaris Vivianne Heijnen (Milieu) wil met het be- drijfom tafel om te horen ofde cij fers kloppen. IJmondbewoner An toinette Verbrugge: ,,Geloven wij Tata nog? In de pers hoor je een schuldbewuste Hans van den Berg. Maar onze kinderen zijn niet veilig. Wij zijn niet veilig. Er gaan hier mensen dood.'' De Duitse christendemocraten lijken, nu Friedrich Merz de nieuwe partijleider is, een radi caal andere weg in te slaan dan onder Angela Merkel en tussen paus Armin Laschet. Het ziet er naar uit dat de partij een ruk naar rechts gaat maken. In bijna alles zijn Angela Merkel en Friedrich Merz elkaars tegenpo len. Merkel promoveerde aan een Oost-Berlijnse universiteit, Merz maakte carrière bij de Amerikaanse vermogensbeheerder BlackRock. Zij stond voor de Willkommenskul- tur, hij voor een Leitkultur (letter lijk, dominante cultuur). De leden van de CDU lieten er op 17 december geen misverstand over bestaan: Merz werd, na het afscheid van Merkel vorig jaar, gekozen tot de nieuwe partijvoorzitter van de christendemocraten. Hij werd gis teren op de landelijke partijdag in Hannover op het schild gehesen en is daarmee de opvolger van Armin Laschet, een vertrouweling van de voormalige bondskanselier. On der aanvoering van Laschet leed de CDU een historische nederlaag tij dens de bondsdagverkiezingen eind september, waardoor de partij voor het eerst sinds 2005 in de op- De vrouw die zegt in 2020 door Broekman te zijn aangerand, wil een vergoeding voor de therapie die ze na het incident kreeg. Ze las een emotionele verklaring voor over de impact die het heeft gehad. ,,Jij bent sinds 4 juli 2020 niet meer wegge weest uit mijn gedachten.'' De vrouw beschuldigt Broekman ervan haar tijdens haar werk in een bar in Amsterdam haar bij de bor- positie belandde. De partij verloor veel kiezers kwijt aan de liberale FDP en de rechts-populistische AfD. Tot afgrijzen zagen veel CDU'ers Merkels ex-minister van Financiën Olaf Scholz (SPD) uit eindelijk het bondskanselierschap grijpen. De missie van Merz is helder. Hij moet de partij, die zestien jaar lang door Merkel werd geleid, van nieuwe elan voorzien. Een aan tal Merkel-adepten, zoals Annegret Kramp-Karrenbauer en Peter Alt- maier, heeft de partij inmiddels verlaten. C Opdracht voor Merz: hij moet de CDU weer tot nieuwe bloei brengen De 66-jarige Merz begint dus bij de CDU aan een zware klus. Onlangs trof hij in Beieren CSU-leider Mar kus Söder om de breuk met de (veel conservatievere) zusterpartij uit Zuid-Duitsland te lijmen. Het duo lieten zich onder het mom van een nieuwe start fotograferen voor een meer. Dat leidde hier en daar tot hoongelach. Sommigen vonden de gemaakte foto een slap aftreksel van de Duitse krimi Tatort. Voor de christendemocraten is het echter menens. Na het verkie zingsdebacle van september vorig jaar willen Merz en Söder de rijen binnen partij sluiten. Ten tijde van Merkel waren er regelmatig conflic ten over de koers. Maar ook nu is er veel discussie over de toekomst van de partij. Vooral de Merkel-getrou- wen vrezen dat de CDU onder Merz een ruk naar rechts zal maken om terrein te herpakken op vooral radicaal-rechts. Daarnaast blijft de christende mocratische partij vooral een man- nenbastion. Dat manifesteert zich niet alleen in de top van de partij. In 2000 was een kwart van de CDU-leden vrouw, vandaag de dag is het percentage vrouwen een klein beetje toegenomen: tot een schamele 28,8 procent. sten en in het kruis te hebben ge grepen. Dat zou gebeurd zijn toen ze samen met hem op de foto ging. De acteur was volgens haar onder invloed. De 35-jarige Broekman, die eer der al zei onschuldig te zijn, was niet in de rechtbank aanwezig. Zijn advocaat verklaarde namens hem dat de acteur zich niet herinnert met de barvrouw op de foto te zijn geweest. 'Wel kan ik zeggen dat ik tijdens het maken van een foto nie mand ooit op een plek heb aange raakt. Ik heb niemand aangerand', zegt hij. De verdediging wil dat Broek man wordt vrijgesproken. Uit spraak over twee weken. MMH f 'I GO ZATERDAG 22 JANUARI 2022 'Tata moet nu snel schoon worden' Hans Nijenhuis Bilthoven Volgens hoogleraar Jacob de Boer hebben mensen die in de omgeving van Tata wonen 50 procent meer kans op kanker. Guy Hoeks Berlijn Friedrich Merz. foto dpa Het Openbaar Ministerie heeft tegen acteur Manuel Broekman een werkstraf van 240 uur en een voorwaardelijke celstraf geëist wegens aanranding. Daarnaast wordt een schadever goeding geëist van 2000 euro. De rookpluimen van Tata Steel gezien vanuit IJmuiden. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 13