l 'Doppenman' zamelt doppen in om geleidehonden op te leiden Magazijn Elopak wacht op verpakking 5 De 'doppenman' wordt hij in Terneuzen en omstreken genoemd. Richard Elegeert verzamelt én sorteert al jaren vrijwillig plastic dopjes voor het goede doel. Doppen van frisdrank, wasmiddel, tand pasta, haarlak, deodo rant, medicijnpotjes, van pennen en van stiften. Die moeten schoon en droog zijn en ontdaan van stickers, die schijfjes van foam en eventueel van restjes glas of metaal. Sowieso al een monnikenwerk en voor Ri chard (31), die mindervalide is, al helemaal. Desondanks kan hij er uren mee bezig zijn. En zo af en toe zit er wel eens wat aparts tus sen al die doppen. ,,Laatst zat er een kluissleutel tussen. Die is nog steeds niet opgehaald." Richard zamelt de dopjes in voor het Belgisch Centrum voor Gelei dehonden (BCG). Die verkopen de doppen aan recyclagebedrijven en van dat geld kunnen pups opgeleid worden tot hulphond. Richard rolde per toeval in het inzamelen. ,,Mijn bovenbuurvrouw zamelde dopjes in. Ik zag opeens een klein, schattig emmertje namens haar staan. Toen het vol was, bracht ik het naar haar toe om het te legen en vroeg ik of ze nog meer doppen wilde hebben. Dat wilde ze wel en toen heb ik bij mijn sportschool gevraagd of ze een bak wilden neerzetten waar sporters hun dop pen van bijvoorbeeld hun wa terflessen in konden gooien." Groots aanpakken Dat ging zo een tijdje door, tot zijn bovenbuurvrouw overleed. Ri chard: ,,Ik dacht: Ja, maar nu? Ik kon niet zomaar stoppen, want mensen van inmiddels al twéé sportscholen bleven maar doppen inzamelen!" Toen is hij het me teen maar groots gaan aanpakken. Inmiddels kunnen op zes plaatsen in Terneuzen, Axel en Hulst dop pen voor Richard ingeleverd wor den. Hij haalt ze op met zijn drie wieler of ze worden naar hem toe gebracht. Veel mensen laten ook zakjes met doppen achter op het bankje voor Richards appartement in De Cavalier in Terneuzen. Doordeweeks gaat Richard naar de dagbesteding van Actio. Hij doet daar houtbewerking. ,,Samen met mijn begeleider daar, ben ik een mooie houten ton aan het ma ken met het logo van de dopjesac tie van BCG erop. Die komt in mijn voortuintje te staan, kunnen mensen voortaan daar hun dopjes in doen. Dat vind ik netter." Met alleen het inzamelen van de doppen, is het werk nog lang niet klaar. Eerst moet Richard de dop pen uit de losse zakjes halen. Dan begint het sorteren: ongeschikte dopjes en voorwerpen die er niet thuishoren, moeten eruit. ,,Laatst Ik denk dat ik in totaal al zo'n vijfduizend kilo doppen heb gesorteerd zat er nog een uitgedroogde man darijn tussen. En een kluissleutel, die nog steeds niet is opgehaald." Maar het grootste prutswerk, is wel het verwijderen van de foam schijfjes uit melkflesdoppen. Om dat dit door zijn handicap extra lastig is, maakte Richards vader André een speciale plank waarin de dopjes klem komen te liggen. Met een prikker kan Richard de schijfjes dan een voor een uit de dopjes wippen. Met het sorteren is Richard veel tijd kwijt. Hij deed het eerst alleen thuis, maar nu mag dat ook bij Ac- tio. ,,Ik denk dat ik in die vijfjaar in totaal al zo'n vijfduizend kilo doppen heb gesorteerd." Er ligt nu weer een lading klaar voor BCG, zestien zakken van tien kilo dop jes, de 'oogst' van de laatste 23 we ken. Van plan om te 'stoppen met doppen' is Richard nog lang niet. ,,Ik ga ermee door, zo lang ik kan!" Helpen Wie Richard wil helpen met dop jes inzamelen, kan hem via zijn Facebook of Instagram (Doppen- man) een berichtje sturen waar zijn inleveradressen zijn. Of de dopjes in zijn speciale ton doen bij de Cavalier, aan de kant van de Dr. Buijzestraat tegenover nummer 27. Sinds september vorig jaar werkt Cordeel op het terrein van trans portbedrijf A.C. Rijnberg aan het hoogbouwmagazijn van drankver pakkingsfabrikant Elopak. Het hoogtepunt is nu bereikt, het ge bouw groeit de komende tijd nog wel aanzienlijk in lengte. Wat nu nog van een afstandje lijkt op stei gerbouw rond een niet bestaand ge bouw is straks een 110 meter lang, 52 meter breed en 25 meter hoog magazijn met ruimte voor bijna een half miljard verpakkingen. Elopak maakt kartonnen (drank) verpakkingen voor zuivel, sap, soep, saus en water. Wanneer het High- Bay Warehouse -zoals het magazijn zal heten- klaar is, zal Elopak voor de opslag niet meer afhankelijk zijn van meerdere magazijnen. Machine Wat een gebouw lijkt, is eerder een machine in aanbouw. Vloeren zijn er niet en komen er ook niet. Men sen zijn niet nodig in het magazijn. ,,Wat je ziet, zijn de rekken waar in totaal 24.000 pallets op komen te staan." legt Jeroen Rijnhout, gene ral manager van Elopak uit. ,,Alles is er geautomatiseerd. Er werken straks zeven robotkranen in het magazijn. Later komt er nog een ex peditieruimte bij. Daar komen ook de docks waar de vrachtwagens ge laden worden. 1 april Het magazijn springt het meest in het oog. Het is nu al imposant maar, het wordt nog een paar slagen gro ter. De komende tijd zal het hoog- bouwmagazijn in zuidelijke rich ting verder uitbreiden. Elopak ver wacht dat dit tot ongeveer 1 april zal duren. Het enige dat er dan nog moet gebeuren is er een verpakking omheen doen. VL ZATERDAG 22 JANUARI 2022 'Ik ga door zo lang ik kan' Sheila van Doorsselaer Terneuzen Met een prikker en een speciale plank, gemaakt door zijn vader, kan Richard de foamschijfjes aan de binnenkant van doppen er uit wip pen. Hij heeft er één thuis en één op zijn werk. foto anne hana - Richard Elegeert, doppenman TERNEUZEN Als een ijle verschijning van staal lijkt het nieuwe magazijn van Elopak zich te materialise ren aan de Nijverheidsstraat in Terneuzen. - Guido van der Heijden Zeven robotkranen zullen in het nieuwe magazijn van Elopak al het werk verzetten. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 130