Opvolger voor inzamelen van kraammateriaal gezocht H c Terneuzenaar speelde de blues én was de blues 4 Dat maakte op Kees van Dorst zo veel indruk, dat hij besloot het le ven van Roscoe vast te leggen in een boekje. Het eindresultaat heeft Ro scoe nooit meer kunnen zien. Op 30 juni 2020 overleed hij. Roscoe was op 54-jarige leeftijd helemaal op, een rock-'n-rollleven in zowat de meest letterlijke zin van het woord had zijn tol geëist. ,,Johnny was bloedfanatiek met alles wat hem interesseerde. Als voetballer bij VV Terneuzen, als bluesmuzikant op het podium, maar ook met dingen die uit 'het laboratorium' kwamen, zoals hij het zelf altijd omschreef'', vertelt Van Dorst (64). Op de uitvaart van Johnny's broer Dries ontmoette Van Dorst Johnny voor het eerst sinds lange tijd. Ze kenden elkaar wel uit het voetbal wereldje en een beetje vanuit de plaatselijke muziekscene, maar er was nooit intensief contact. ,,We raakten aan de praat en gaandeweg bekroop mij het gevoel dat ik zijn verhaal wilde optekenen. Hij speelde toen met zijn maat Wouter Verhelst in The Blue Clay. Ik kende dat bandje niet goed, dus ben eens naar ze gaan kijken. Toen zag ik dat-ie echt goed was. Later raakte hij in coma, als gevolg van zijn le vensstijl. Maar hij kwam weer bij, wat een gigantisch wonder was. Dat maakte zijn verhaal natuurlijk extra bijzonder.'' Trouw De twee spraken afin café 't Kelder tje. Van Dorst: ,,Hij kwam elke keer trouw. Dat kwam ook door zijn vrouw, die hem meegafdat dit boek een vorm van erkenning was.'' Van Dorst beschrijft zijn ont moetingen met de bluesmuzikant Dieuwertje zamelde tien jaar lang restanten uit kraampakketten uit heel Zeeuws-Vlaanderen in voor stichting Baby Hope. De landelijke stichting heeft als doel om moeder en kindsterfte terug te dringen in ontwikkelingslanden. Verloskun dige voorzieningen in buitenlandse ziekenhuizen kunnen verbeterd worden, met hygiënisch materiaal voor tijdens en na de bevalling. Baby Hope sluit daarvoor aan bij bestaande projecten van andere hulpverleningsorganisaties. Zo gaat er materiaal naar een kraamzieken- huis in Gambia. De kraampakketten die zorgver zekeraars verstrekken, bevatten materialen die vaak niet nodig zijn, vertelt Dieuwertje. Zoals een na velklem, gaasjes, verbandwatten of flesjes alcohol. ,,Je krijgt in principe een hele doos thuis, waar standaard alles in zit voor een thuisbevalling. Vaak blijft meer dan de helft over." Dat ondervond ze tien jaar gele den zelf, toen ze was bevallen van haar dochter. ,,Ik had amper iets no- dig gehad uit het pakket. Daar zat ook een flyer in van stichting Baby Hope." Dieuwertje ging op zoek naar een inzamelpunt in de buurt, maar kwam tot de ontdekking dat er nog geen locatie in Zeeuws-Vlaanderen was. ,,Ik dacht, als niemand het doet, dan doe ik het! Het is zonde als materiaal in de prullenbak zou belanden." Eén inzamelpunt Landelijk zijn er inmiddels ruim 260 inzamelpunten. In heel Zeel and zijn er negen, waarvan één in Zeeuws-Vlaanderen. Dat punt dreigt te verdwijnen, als niemand het van Dieuwertje overneemt. ,,Dat zou ik heel jammer vinden." Ik dacht, als niemand het doet, dan doe ik het! Ze stopt ermee omdat ze te weinig tijd heeft. Baby Hope is meer ge baat bij iemand die de bekendheid wil vergroten en er meer energie in kan steken, legt ze uit. Een inzamelpunt in Zeeuws- Vlaanderen blijft nodig, om te voorkomen dat materiaal in de vuilnisbak belandt. Wekelijks krijgt Dieuwertje één of twee tele foontjes en zo'n vier keer per jaar komt er een vrijwilliger van Baby Hope langs om de ingezamelde ma terialen op te halen. ,,Per ophaal- ronde heb ik zes, zeven ofacht vuil niszakken vol materiaal. Ik krijg zelfs wel eens volledige pakketten." Meerdere Zeeuws-Vlamingen kun nen zich ook melden om het stokje over te nemen. ,,Het zou helemaal mooi zijn als er in de drie Zeeuws- Vlaamse gemeenten in een inza melpunt zou zij n." Meer informatie via stichtingbabyhope.org. op een toegankelijke manier. Hij verhaalt onder meer over Roscoe's eerste stappen in de muziekwereld met Herman Brocks Fat Freddy's Johnny kon heel goed spelen én had moeite om niet toe te geven aan zijn zwakke kant Freak Federation-band, over The Resets van Ries de Vuyst en uiter aard ook over de donkere jaren van de Terneuzense binnenstad, toen het er wemelde van de illegale cof feeshops. Van Dorst: ,,Johnny woonde er middenin, in een lek kend huis in de Tholensstraat. Hij maakte alles van dichtbij mee.'' Roscoe dankte zijn bijnaam aan een vrijwilliger van vv Terneuzen, weet Van Dorst. ,,Johnny keek, wie niet in die tijd, graag naar de tv-se- rie The Dukes of Hazzard. Daarin speelde sheriff Rosco. In het voor bijgaan noemde die vrijwilliger hem een keertje zo.'' Het 108 pagi na's tellende eerbetoon heeft de ti tel Op zoek naar Roscoe meegekre gen. ,,Of ik hem heb gevonden? Ik weet het eigenlijk niet. Ik heb zijn verhaal opgeschreven, dat is alles. Ik durf wel te zeggen dat Johnny een heel brave en lieve jongen was, die heel goed kon spelen én veel moeite had om niet toe te geven aan zijn zwakke kant.'' Het was de bedoeling om het boek te vergezellen van een cd, waarop Roscoe een hommage zou brengen aan mondharmonicaspe ler Sonny Boy Williamson, zijn grote voorbeeld. Daar begon het eerste gesprek tussen Roscoe en Van Dorst ook mee. ,,Na de coma zat hij weer vol energie. Hij stortte zich weer vol op de muziek. Samen met drummer Florian Simons heb ben we nog een band samengesteld om zijn wens in te willigen.'' Optimist De cd kwam er niet meer. Een paar dagen voor zijn overlijden kwam Johnny niet opdagen bij een af spraak met Van Dorst en Simons. Ze togen naar zijn huis, waar ze hem aantroffen, slechts gekleed in een sportbroekje. Er stond een bed van de thuiszorg in huis. ,,Toch zag hij het ook toen nog wel zitten. Echt, hij was een optimist tot in de kist. Een paar dagen later kreeg ik een berichtje dat hij er niet meer was.'' ZATERDAG 22 JANUARI 2022 VL Eerbetoon aan Roscoe Man, wat kon Terneuzenaar Johnny 'Roscoe' van Alphen blazen op zijn harp. Je hebt van die mannen die de blues 'gaan' spelen, maar Johnny was anders. Johnny was de blues. Raymond de Frel Terneuzen Ongebruikte navelklemmen, lui- ertape en matrasbeschermers van kersverse Zeeuws-Vlaamse moeders kwamen de afgelopen tien jaar in Afrika, Oost-Europa en Zuid-Amerika terecht. Dank zij Dieuwertje Gillissen uit Axel. Wie neemt het nu van haar over? - Dieuwertje Gillissen, Vrijwilliger stichting Baby Hope - Sophie Stockman Kees van Dorst legde het bijzondere leven van bluesmuzikant Johnny Roscoe vast in een boek. foto raymond de frel - Kees van Dorst, auteur 'Op zoek naar Roscoe' Johnny 'Roscoe' van Alphen. foto roel de guchteneire Op zoek naar Roscoe is voor een tientje te bestellen via de Facebookpagina van Roscoe's laatste band The Blue Clay.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 129