'MAAR VAN MIJN HUIS BLIJF JE AF BY De Liefde 'Vijfenveertig jaar getrouwd waren we, Ria en ik. Verliefd sinds onze opleiding in de luchtvaart, verloofd na onze eerste vlucht als steward en stewardess. Ria's werk stopte toen er kinderen kwamen - drie in drie jaar tijd. Ik accepteerde een baan op de grond om bij mijn gezin te zijn. De mooiste jaren van mijn leven. Ons derde kleinkind was net geboren toen Ria ziek werd. Negen maanden na de diagnose overleed ze, in het huis waar we ons hele huwelijk woonden. Met haar dood stopte ook mijn leven. Ik wist niet hoe het moest, alleen zijn. Had het nog nooit gedaan. Het bleek nooit te wennen, ook na zes jaar niet. Zonder met me te overleggen, schreven mijn dochters me in op een datingsite. Diezelfde week nog had ik bericht van drie bevallige dames. Mijn eerste biertje met een van hen voelde als verraad. Ria was de enige vrouw met wie ik ooit samen was, voor mijn gevoel had ik haar stoel vergeven. Dat ik de zegen had van mijn kinderen om verder te gaan met mijn leven hielp wel. De date kreeg geen vervolg, maar het was een goede oefening. En zo reageerde ik vol goede moed op Coby, een weduwe. Het begrip voor elkaars verdriet schiep een band. Acht jaar na de dood van zijn vrouw gaat Peter (76) op een datingsite. Bevallige dames genoeg, maar ze moeten niet aan de spullen van zijn overleden vrouw komen. Ik vond het niet erg dat haar trouwfoto's in haar huiskamer hingen, maar toen ze na een paar afspraakjes bij mij kwam eten, schrok ze. Alles in mijn huis is precies hetzelfde als toen Ria er nog woonde. Zelfs haar kleren hangen nog in de kast. "Doe toch weg, pa," zeggen de kinderen regelmatig, maar ik wil het verleden niet wissen. Ria's aanwezigheid voelt troostend. Daar past best een nieuwe vrouw bij. Alleen, Coby wilde niet zitten op de bank van Ria, laat staan slapen in haar bed. Onzin, vond ik, er had al meer dan zes jaar niemand meer in gelegen. Op haar verzoek stopte ik Ria's kleding in een doos. Ook voor mijn gemoeds rust; ik moest er niet aan denken dat Coby in de peignoir van mijn vrouw naar beneden zou komen. Maar toen ze ook Ria's inrichting wilde aanpakken, had ik er tabak van. Ik dronk wat met de een, at wat met de ander. Mijn kinderen hadden gelijk: het verjoeg de eenzaamheid. Maar ook de volgende vrouw die bleef plakken, de gescheiden Rosa, begon na een maand al over hoe ik volgens haar te veel in mijn verleden leefde. "Ria zal altijd deel van me uitmaken," antwoordde ik. Dat was iets anders dan letterlijk bij haar aan de eettafel zitten, oordeelde Rosa na een halflaar. Waarop ik ook haar de deur wees. Sinds kort heb ik omgang met een dame die recentelijk haar man heeft verloren. Zij begrijpt hoe moeilijk afscheid nemen is. "Ze liggen altijd tussen ons in," merkte ze onlangs op. "Fijn hè." Ik voorzie een mooie toekomst samen.' MEZZA 45 De echte namen van Peter, Ria, Coby en Rosa zijn bij de redactie bekend. Wil je ook praten over je relatie? mezza@dpgmedia.nl o O Z) cc I co Z) I co LU I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 125