Jan Rot 'Mijn laatste wens? Nog één keer De slimste mensriep ik op deze plek en zowaar, ze belden. 'Herken je het nog een beetje?' vraagt Philip Freriks als ik mijn stoel inneem. 'Of het gisteren was,' lach ik. Dat is het leuke aan dit spel, dat er niets verandert dan de vragen. Bijna tien jaar geleden verloor ik hier de 'Grande Finale'. Daarna thuis alle edities gevolgd, altijd dat gevoel: ach, zat ik daar maar weer! Nu mag het. Ondanks mijn chemobrein verlopen de eerste vier potjes fijn. Yes, kwartfinale! De dag voor opname lig ik nog lekker op bed met het Cultureel Woordenboek. Weetjes ophalen. Wat weet je van Phnom Penh? Wat weet je van pointillisme? Wat weet je van Prometheus? Allemaal vragen die zouden kunnen komen. Maar als ik 's morgens wakker word, ben ik zo ziek als een hond. Afzeggen is geen optie. De taxi naar Hilversum lijkt uren te duren. Als ik uitstap kan ik mijn drie kostuums, voor elk mogelijk potje een, nauwelijks dragen. Eenmaal in mijn kleedkamer, begin ik zacht te huilen. Ik lijk wel terminaal. Ik moet naar bed, ik ben op. n 'Als het niet gaat, dan gaat het niet,' komt Freriks pols hoogte nemen, 'dan verzinnen we iets anders.' 'Met twee kandidaten en een lege stoel zeker,' probeer ik een grijnsje. 'Als de camera's lopen ben ik zo weer het heertje.' 5 Maar dat valt tegen. De eerste ronde duurt en duurt met Maarten van Rossem op de praatstoel, ongehinderd, 2 zich welbewust dat 95 procent de uitzending niet haalt. De Open Deur, het Puzzeltje - normaal mijn sterkste punt - het duizelt. Parate kennis lukt net, maar zodra ik moet associëren of nadenken, blokkeer ik. Als een mobieltje op 2 procent zie ik het zwarte gat al naderen. 'Tijd voor de ontknoping, wie wint dat andere ticket naar de halve finale. De twee J's, wordt het Jan Rot of Johan Nijenhuis?' Ik hoor nauwelijks wat Philip zegt, hap naar adem. Wat weetje van kiwi's? Ik heb er net een op, dat scheelt. In hoog tempo gaan de punten naar beneden. Ik ben er maar half bij, laat het klaar zijn. 'Jullie hebben allebei genoeg aan drie goede antwoorden, dan is de ander weg. Maar Jan mag beginnen, dat is een tactisch voordeel,' kijkt Philip me doordringend aan. 'Time-out,' wil ik vragen, 'laat me even bijkomen.' Maar hij klinkt al. 'Jan. Wat weet je van Vinex-wijken?' Huh? Zo vaak zag ik kandidaten onbegrijpelijk in de stortkoker springen, nu doe ik het zelf. In plaats van iets te proberen, roep ik: 'Niks. Pas.' Ik hoor de antwoorden van Nijenhuis niet eens, alleen de gong. Ik lig eruit. Meteen valt de druk weg. Het is goed zo. 'Heerlijk dat ik mocht meedoen. Topdagen gehad,' bedank ik blij en naar waarheid. 'Wat was je volgende kaartje geweest?' vraag ik Philip toch na afloop. Hij spiekt. Wat weetje van Diederik Ebbinge? Ik antwoord prompt: 'Cabaretier, Vliegende Panters, enne... Promenade.' We lachen. Zo gaat dat. Afgevinkt. Op naar een volgende 'laatste' wens! Muzikant Jan Rot (64) is getrouwd met Daan (46). Ze hebben vier kinderen: dochters Elvis (20) en Maantje Piet (10) en zoons Rover (16) en Wolf (13). In juli hoorde hij dat hij ongeneeslijk ziek is. Ik besin zacht te huilen. Ik lijk wel terminaal 40

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 120