'Hoe voel je je in zo'n priester gewaad?' EARS MVTTinc; -V 'tv- - Zeven jaar wordt LARS MYTTING (53) al gegijzeld door de familie Hekne. Toen hij aan de familietrilogie begon had hij geen idee wat voor megaklus het zou worden. Deze week verschijnt deel 2: Het zustertapijt. lopen. Zelfs nu doe ik dat, bij vijf tien graden onder nul en veel sneeuw. Mijn brein heeft af en toe rust nodig. Dan kan ik daarna weer verder achter mijn computer. Het grappige is dat ik eerst het boek schrijf en pas daarna voor de bijbehorende research op pad ga. De meeste auteurs doen dat andersom, maar ik wilde me concentreren op het hart van de ver telling. Als ik eerst het onderzoek zou hebben gedaan, zou ik me verplicht voelen allerlei onnodige en afleidende informatie op te schrij ven omdat ik zoveel tijd in die research had gestoken. Dat betekent wel dat ik blijf her schrijven. Het is eerder regel dan uitzondering dat ik van een hoofd stuk zeven tot acht versies maak. Daardoor ben ik nu al zeven jaar bezig met de trilogie. Ik ben als het ware gegijzeld door de Hekne-familie. Als ik dat van tevoren had geweten... maar ja, het verhaal laat me niet los. Halverwege De zuster- klokken had ik al in de gaten: ik heb meerdere generaties nodig om alles uit te werken. Dat lukt niet in één boek. Ik ben nu al bezig met het derde. Dat zal nog even duren. Maar het is in deze tijd van ongebreideld bingen mooi dat mensen zich ergens op kunnen verheugen. Zelf kunnen fantaseren over het verdere verloop van de gebeurtenissen.' a De man en het hout wilde ik graag fictie schrijven. Het idee was om een episch old school-verhaal te vertellen. Aan de hand van de leden van een familie, hun twijfels, liefdes en ruzies vanaf het eind van de negentiende eeuw. En dat allemaal tegen de achtergrond van de opkomst van de landbouw, sociale veranderingen, de opmaat naar de Eerste Wereldoorlog en de rol van het geloof in die tijd. Spannende geschiedenis, altijd met de focus op de Noorse Hekne- familie. Dat was het begin van De zusterklokken. Ik wilde zo dicht mogelijk de dagelijkse realiteit en routines van die tijd benaderen. Oftewel: gedetailleerd beschrijven hoe de woningen en kerken eruitzagen, wat mensen voor gereedschappen gebruikten tijdens het werk op het platteland. De familie leeft van de aardappelteelt, wat aten ze, waar praatten ze over? Allemaal om de fantasie van de lezer zoveel mogelijk te prikkelen en het verhaal naar een hoger niveau te tillen. Ik deed buitengewoon veel research. Ik las instructie boeken hoe je oorlogsvlieg tuigen moet onderhouden en bedienen, verdiepte me in briefwisselingen van kerkgangers, bezocht musea. Ik heb zelfs in een geleende kazuifel van een priester kerken bezocht. Puur om die transformatie mee te maken: wat voel je als je zo'n gewaad aan trekt? Ook verdiepte ik me in de werking van oudere geweren. Daarin ben ik sowieso geïnteres seerd omdat ik ermee jaag in de bossen rondom mijn woonplaats Elverum. Heel ontspannend, net als vissen, motorcrossen en hard- ATEZZA39 MIJN BOEK HETfeusfERTAPlJT Het zustertapijt verschijnt bij uitgeverij Atlas Contact 24,99

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 119