SCHRIJVER spreekt MARIAN MUDDER (64) wilde alles uit het leven halen maar altijd was er een enorme angst die haar tegenhield. Ze volgde vele therapieën en workshops en inmiddels staat ze stukken lichter in het leven. Over de inzichten die haar hielpen schreef ze het boek Wat ik eerder had willen weten. én voet op het gaspedaal, de andere op de rem. Als ze terugkijkt naar haar jongere zelf, is dat de beschrijving van Marian Mudder. 'Ik had een enorme levenslust, wilde veel en leerde omgaan. Die enorme stress, het nachtenlang wakker liggen, de angst voor alles - ik kon die eindelijk elimineren. Natuurlijk heb ik nog weleens stress, dat is normaal. Maar als ik ergens naartoe wil, loop ik er nu niet eerst een jaar langs. Dan ga ik gewoon.' voelde dat er van alles mogelijk was. Maar het kostte zoveel moeite. Ik wilde bijvoorbeeld een toneelcursus doen, gewoon zo'n groepje op de woensdagavond. Een jaar lang ben ik EEN ACTEERCURUS HEEFT MARIAN niet meer nodig, nadat ze de toneelopleiding aan het Conservatorium van Antwerpen volgde en jarenlang als actrice werkte. Ze werd bekend met rollen in Vrouwenvleugel, Westenwind en natuurlijk als Vera Prins in de tv-serie Baantjer. Daarnaast speelde Marian in vele theaterstukken. Maar naast haar werk als actrice wilde ze zichzelf verder ontwikkelen en het was een coach die haar vijftien jaar geleden op het idee bracht zélf coach en therapeut te worden. Nu helpt ze onder andere vele cliënten die net als zij vroeger last hebben van angststoornissen. Daarbij merkte Marian dat de drempel om erover te praten hoog is. 'En als ze het doen, valt het niet altijd in goede aarde. Zullen we het wel een beetje gezellig houden - dat idee. Terwijl ik er juist voor pleit dat er meer oog komt voor die kant van het leven, de kant waarin het allemaal niet vlekkeloos verloopt. Het zou bijvoorbeeld zoveel helpen als we kinderen leren omgaan met hun gevoelens, ook de lastige. Emotionele voorlichting op scholen, waarom niet? Hoe mooi is het dat je als kind leert: tegenslag hoort erbij, verdriet ook.' Ze spreekt ook wel van het bereiken van inner lijke vrede en na al die jaren van leren, durft Marian te zeggen dat ze dat punt heeft bereikt. 'Wat niet betekent dat ik altijd als een blij ei door langs die deur gelopen voordat ik naar binnen durfde. Altijd maar die angst die me tegenhield, altijd maar bang zijn voor het leven terwijl ik er tegelijkertijd zoveel uit wilde halen.' Die angst was niet eenvoudig te duiden. 'Ik had, zoals dat heet, een gegeneraliseerde angststoornis. Daarbij is je angst niet op één ding gericht - zoals bijvoorbeeld claustrofobie - maar staat de angst altijd aan. Je leeft voort durend in stress. Rond mijn twintigste begon ik te begrijpen dat mijn angst me blokkeerde en dat ik ervan af moest. Maar ja, waar begin je?' Het was 1986 en kennis op dit gebied stond nog in de kinderschoenen. Marian volgde vele therapieën en workshops maar kwam niet verder. 'Alles bleef hangen op cognitief niveau: denk positief, laat het los. Dat kan nuttig zijn, maar niet als je moet opboksen tegen iets dat raakt aan je overlevingsmechanisme. Angst is zo sterk, die denk je niet weg met positieve gedachten. Voor mij kwam het omslagpunt toen ik EFT ontdekte, Emotionally Focused Therapy, waarbij ik echt met mijn emoties 36 'Die angst voor alles ik ben er eindelijk vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 116