'Mijn vriend zei: als je zo moet huilen, waarom moet dit dan van jezelf?' 'Er zijn lastige onderwerpen waar we graag over willen schrijven, zoals de toename van huiselijk geweld tijdens corona. Maar dan willen we wel de juiste toon aanslaan. We plaatsen liever niets dan een net niet gelukte grap die alleen maar kwetsend is. En soms valt een luchtig bedoeld stuk alsnog verkeerd. We hadden laatst de grap over een moeder die alleen het slechtste voor haar kind wil - om het gegeven dat moeders altijd het beste voor hun kind willen op de hak te nemen. Iemand reageerde toen met: 'Sommige mensen moeten gewoon verkracht worden.' Dan denk ik: dit is een satirisch platform. Ga ergens anders heen met je vrouwenhaat.' Hoe ga jij daarmee om? 'Ik kan daar totaal niet mee omgaan. Ik lees geen comments meer. Maar als echt veel mensen boos zijn, dan reflecteer ik wel op wat ik heb gedaan. En doe het de volgende keer beter. Ik probeer mezelf ook voor te houden: het is niet persoonlijk, mensen vinden wat ik maak niet leuk. Meestal heb ik er een dag last van, de volgende dag moet het over zijn.' 'Iemand leerde me daar de 11 uur-regel. Als je een goede avond hebt gehad, mag je daar tot 11 uur de volgende ochtend van genieten. En van een slechte avond mag je tot 11 uur balen. Daarna moet je weer door met je leven. Dat lukt niet altijd, maar het is wel een goede regel.' Lukte het je na die desastreuze avond met tweehonderd man? 'Toen duurde het wel wat langer. Pas later, toen ik een comedydocent sprak, kon ik die avond loslaten. Hij zei: dit maakt iedere come dian een keer mee. "Doodgaan noemen we dat. Dus nu mag je jezelf een echte comedian noe men." Toen kon ik weer verder met optreden.' Toch weer doorgaan na zo'n drama. Wat drijft je dan? 'Ik hou gewoon heel erg van het gevoel van mezelf overwinnen, als ik van tevoren niet weet of het gaat lukken. Om een idee te hebben, dat uit te voeren en af te maken. En ik vind het leuk andere werelden te ontdekken. Ik heb stand-upcomedy uitgeprobeerd, heb nieuwe vaardigheden geleerd, ben een andere versie van mezelf geworden. Terwijl ik altijd dat stemmetje in mezelf hoorde: je kan dit niet. Het is heerlijk die stem ongelijk te geven. Te denken: het is misschien niet perfect, maar zie je wel dat ik het kan.' wat als hij crimineel wordt, een oorlogsmisdadiger of game- verslaafd? Of het verdriet toen hij nog maar twee dagen oud was. 'Nu is hij nooit meer zo klein als op de eerste dag!' huilde ik. Ik was er oprecht kapot van. Dat is nu bij ons een running gag. 'O nee, hij wordt nooit meer zo klein als gisteren!" 'Dat proberen we wel. Ik loop bij voorbeeld vaak naar huis vanaf het station met mijn sleutelbos als een boksbeugel in mijn handen geklemd, om iemand aan te vallen als ik zou worden lastiggevallen - geen idee wat ik dan precies met die sleutels moet doen, maar toch. Ik heb hier een grap over geschre ven, over hoe je 's nachts toch de straat op kan met een samoerai zwaard als sleutelhanger. Toen kreeg ik vragen van mensen: is dat zo, voel jij je dan zo bedreigd? Dat is interessant, want zo werd een onderwerp als straatintimidatie bespreekbaar. Het is geen oplos sing voor het probleem, maar het maakt het wel zichtbaar.' 28 Sla je de plank ook weleens mis? Is dat iets wat je hebt geleerd in je stand-up- tijd? En in je werk? Lenen alle onder werpen zich voor een grap op bijvoorbeeld De Pin?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 108