Je bentstand-upcomedian, niemand lacht, je wordt uitgejouwd en uiteindelijk van het podium gehaald. Het zal je maar gebeuren, maarMARTINE BAKKER (35) ging door met optreden. Over het jaar dat ze het Leeuwarder Cabaretfestival won, schreef ze het boek Ik durf niets maar doe alles. De bekende menselijke reactie op een stresssituatie is óf vechten óf wegrennen, fight or flight. Satirisch schrijver Martine Bakker voegt daar een derde aan toe. Wat haar doodeng leek, optreden voor een groep mensen, probeerde ze voorzichtig uit. Eerst in de veilige omgeving van een cursus stand-up- comedy, daarna richting halflege kroegen met zestienjarigen, open podia en studentenavonden, om uiteindelijk als volleerd stand-upcomedian in de finale van het Leeuwarder Cabaret Festival te staan. Even voor de goede orde: Bakker oogt niet als de standaard lolbroek op een podium. Zo praat ze zacht en bedachtzaam. En waar veel comedians putten uit een leven vol onenightstands, kroegen en hartzeer, is Bakker net moeder geworden van zoontje Chacha en heel gelukkig met haar vriend. Na het cabaretfestival besloot ze een boekte schrijven over haar jaar op de podia: Ik durf niets maar doe alles. 'Het is deels een reisverhaal langs het Nederlandse comedycircuit van iemand die in een heel nieuwe wereld duikt,' zegt ze. 'Aan de andere kant is het een zelfhulpboek, over hoe je creatiever in het leven kan staan, bevrijd van angsten. Maar je mag het ook gerust lezen als moderne horror. Dat je tijdens het lezen denkt: ben ik even blij dat ik dit zelf niet heb meegemaakt.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 105