'Dat je mag twijfelen en datje in verschillende fases van je leven iets anders mag denken' M I Jf'l, - BfKv'F ifp w £':Vj>y I door de ogen van hedendaagse en klassieke filosofen. Ergens kun je zeggen: de filosofie schiet niets op. We zijn immers nog steeds bezig met Aristoteles en wat hij heeft gezegd. Maar filosofie is een basis waar je steeds opnieuw naar kan terugkeren. De ideeën van Aristoteles veranderen niet meer, maar de thema's waarop je ze kunt loslaten, zijn altijd in beweging.' van liefde en het is boeiend jezelf daarover vragen te stellen. Er is romantische liefde, maar blijft die bestaan? Of wordt de liefde binnen een huwelijk soms meer een soort com passie? En wat heb je nodig - ook een interessante vraag. Ik merk dat de liefde bij uitstek een thema is waarin je ook de tegenstrijdigheden in jezelf tegenkomt. Het ene moment vind ik het prima om met mijn man op de bank tv te kijken, lekker veilig. Maar soms verlang ik ook naar de gepassioneerde verliefdheid van het begin met alle onzekerheid vandien. Het is niet of het één of het ander.' Marlies 'Het citaat van Luc Ferry impliceert ook de verwachting dat liefde het leven makkelijker zou moeten maken. Maar is dat wel zo?' Manon 'Het lijkt me geen doel op zich. De moeilijke kanten van de liefde maken ook dat je je ontwikkelt en dat je dingen over jezelf leert.' Marlies 'Je kan je ook afvragen wat er wordt bedoeld met liefde. Liefde voor een ander, maar ook voor jezelf, voor de natuur, voor de maatschappij als geheel. Is vriendschap ook liefde? Nadenken levert ook altijd weer nieuwe vragen op.' Manon 'Ik hoop dat door te filosoferen er bij mensen een grotere tolerantie ontstaat. Ten opzichte van elkaar, maar ook van zichzelf. De tolerantie dat je mag twijfelen en dat je in verschillende fases van je leven iets anders mag denken en voelen. Het hoeft niet allemaal zo vaststaand te zijn. Het zou sowieso mooi zijn als we iets vaker zouden zeggen: ik weet het eigenlijk niet. Dat is een mooi vertrekpunt om te luisteren naar de mening van anderen. En als je van jezelf accepteert dat je twijfelt, iets niet weet of van standpunt verandert, kun je dat van een ander ook.' Marlies 'Met uiteraard totale wereldvrede als gevolg.' Manon 'Dat sowieso. Filosofie - zowel het lezen wat anderen vinden als zelf nadenken - relativeert enorm. Het creëert ruimte in je hoofd zonder dat je die ruimte meteen moet opvullen met stelligheid. Het geeft je ook de mogelijkheid breder te kijken. Als jij vindt dat een relatie er precies zo uit moet zien als jij in je hoofd hebt en je partner vindt dat niet, dan is dat lastig. Als je dat loslaat en leert dat er in verschillende tijden allerlei verschillende ideeën waren, is het makkelijker open te staan voor wat een ander denkt. Wereldvrede op elk niveau dus, zelfs aan de keukentafel.' MEZZA 23 Naast vriendschap is liefde het andere belangrijke thema in jullie boek. De moderne filosoof Luc Ferry zei: 'Laten we onmiddellijk vaststellen dat, ook al geefi de liefde zin aan ons leven, ze het daarom niet altijd gemakkelijker maakt.' Manon 'Daarom is liefde ook zo'n mooi thema. Het kan het leven zeker moeilijk maken, juist omdat het zo ongrijpbaar is. Het kan je onzeker maken en zelfs verwoestend zijn. Maar er zijn verschillende soorten i -it t -v i Zelfdenkboek - Zelf filosoferen en schrijven over liefde en vriendschap verschijnt bij uitgeverij Ten Have 20,99

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 103