'Als je wordt meegesleept in de waan van de dag, kunnen vrienden je helpen jezelf weer te vinden' De Griekse filosoof Epicurus verwoordt het belang van vriendschap als volgt: 'Van alle middelen tot volledig levensgeluk die de wijsheid ons verschaft, is het ver werven van vriendschap verreweg het belangrijkste.' Manen 'Epicurus was een stoïcijn en de stoïcijnen vinden liefde onvoorspelbaar - ze laten zich liever niet leiden door hartstochten. Daarom zien zij niet romantische liefde maar juist vriendschap vaak als het ultieme om naar te streven. Dat geldt voor mij niet precies zo, maar ik vind vriendschap wel degelijk heel belangrijk. Uit verschillende fases in mijn leven heb ik vrienden en daar komen nog steeds mensen bij. Mensen met wie je al zo lang oploopt dat ze jou kennen van vroeger en dat ze bijvoorbeeld je ouders nog kennen, dat voelt als iets veiligs.' Marlies 'Als een liefdesrelatie overgaat is het niet vanzelfsprekend dat je daarna vrienden blijft. Vriendschap is daarom in veel gevallen duurzamer dan een relatie. In die zin klopt het misschien wel wat Epicurus zegt. Waarbij wijsheid ook gemoedsrust kan betekenen. Als je wordt meegesleept in de waan van de dag of je twijfelt over jezelf, kunnen je vrienden je helpen jezelf weer te vinden. Een goede vriend die jou al zo lang kent en die weet wie jij bent kan je een spiegel voorhouden. Hij deelt je geschiedenis.' Manen 'Vrienden kunnen een archief zijn voor jezelf en je leven, ook als je dat zelf even niet bent.' Marlies 'Hebben Facebook en vriendschap wel iets met elkaar te maken? De wens om vrienden te zijn, die je digitaal aangeeft met een vriend- schapsverzoek, betekent namelijk niet dat je dan ook meteen vrienden bént. Elkaar leren kennen, een band opbouwen, dat gebeurt niet zo snel. Natuurlijk kun je elkaar vinden in een bepaalde interesse, maar voor een vriendschap is ook tijd en vertrouwen nodig, en gezamenlijke ervaringen. Net als met online daten. Als alle algoritmes in werking worden gezet om elkaar te vinden als gelijkgestemden, dan is het niet de bedoeling achter het beeldscherm te blijven zitten. Het draait om de ontmoeting.' Manen 'Ik heb nog nooit echte vrienden gemaakt via social media. Ik vraag me ook vaak af: hoe komt iemand bij mij terecht? Door een handig algoritme of is het oprechte interesse in wat ik post? Overigens zit daar bij mij geen oordeel in. Het gaat er niet zozeer om of iets goed of slecht is. Dat is ook het mooie aan filosofie, je hoeft geen conclusie te trekken. Maar het is leuk en interessant om over na te denken.' Marlies 'Zeker het thema van de aanwezigheid en af wezigheid in elkaars leven is natuurlijk actueel. Ik denk dat dat zich nog wel verder zal ontwikkelen. Er kan veel online, maar waar ligt de grens? Wat is noodzakelijk en wat niet? Wat is efficiënt en wat is té efficiënt? Dat zijn interessante gedachtes waar je misschien niet altijd bij stilstaat. Het is verrijkend naar de actualiteit te kijken A V .j t' -'■ A^ Waar de meeste filosofen niet mee te maken hadden, was het fenomeen digitale vriendschap. Voor de Amerikaanse schrijfster en filosoof Katie Roiphe geldt dat wel. Zij zegt: 'Vriendschap op Facebook verhoudt zich zo ongeveer tot vriend schap in het echte leven zoals aangereden worden in een tekenfilm zich verhoudt tot aangereden worden door een echte auto.' 22

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 102