enk Zelfdenkboek De een weet het nog beter dan de ander, maar luisteren naar elkaar ho maar. Daarom maakten MANON DUINTJER (53) en MARLIES VISSER (55) het Zelfdenkboek, een doeboek waarin we leren vragen stellen aan onszelf én elkaar. 'Als we dat doen, bereiken we misschien wel totale wereldvrede, ook aan de keukentafel.' Manon 'Als je Nomizo speelt, denk je na over je eigen visie én je verplaatst je in een ander waardoor je begrip krijgt voor elkaar. Juist in deze tijd is dat goed, want er worden zoveel meningen de wereld in geslingerd, de ene nog stelliger dan de andere. In de media, in je eigen familie, op je werk, overal merk je dat we daarin lijken vast te lopen. Daarom is dit het moment waarop we vragen moeten gaan stellen, ook aan onszelf. Daarvoor is dit boek een mooi middel. Er staan allerlei vragen in over liefde en vriendschap, waarbij je eerst wordt uitge daagd na te denken over je eigen visie. Daarna lees je hoe diverse filosofen er tegenaan kijken en kom je misschien op een aanvullend of ander inzicht.' Marlies 'Er is veel ruimte in het boek om je gedachten op te schrijven, bijna als een dagboek. Je gaat zelf aan de slag, net als in het spel, maar nu zonder de tegenspelers.' Marlies 'Ik denk dat dat juist nu klopt, ook al leefde Schopenhauer in de achttiende en negentiende eeuw. Nu ik zoveel achter een beeldscherm zit en op die manier ook contact hou met vrienden, mis ik de fysieke aanwezig heid, een terloopse aanraking, het samen in de lach schieten. Als je elkaar dan wel weer fysiek treft, is het misschien even ongemakkelijk, maar zoveel beter.' Manon 'De andere kant is dat we juist ten opzichte van tien jaar geleden, en zeker ten opzichte van de tijd van Schopenhauer, veel meer op dagelijkse basis de aanwezig heid van onze vrienden in ons leven hebben. Dankzij WhatsApp heb je voortdurend contact. Daardoor leek het elkaar live zien minder belangrijk te worden, maar nu merken we weer hoe waardevol dat is. Overigens kun je elkaar best een tijdje niet zien en dan de vriendschap weer oppikken. Als de band goed is, gaat die niet zomaar verloren.' MEZZA 21 'ZEG EEN KEER: IK WEET HET NIET In 2015 maakten jullie het spel Nomizo, waarbij je met meerdere spelers nadenkt over filosofische thema's als liefde, vriendschap, leven, dood, plicht en vrijheid. Waarom vonden jullie het nu tijd voor een boek? In het boek gaat het ook over het op afstand onderhouden van vriendschappen en aan- en afwezigheid, ook een belangrijk thema op dit moment. De Duitse filosoof Schopenhauer zei daarover: 'De levendige en innig gevoelde vriendschap blijft aan diegenen voorbehouden die in ons blikveld leven Zo zintuiglijk is de menselijke natuur.' CO LU I cc I LO I LO LU I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 101