Bergkamp snoert Forum de mond 9 Het kabinet stevent af op verdere versoepelingen. Bemoedigende gegevens over omikron geven hoop. Als het OMT zich van daag buigt over extra versoepelingen, lig gen alle scenario's op tafel. In één keer te rug naar de avondlockdown - alles open van 5.00 tot 17.00 uur - is een optie, of zelfs meer dan dat, zei premier Mark Rutte gisteren in het coronadebat. ,,De gegevens over omikron bieden goede hoop op versoepelingen, met voorrang voor cultuur en horeca. Maar we moeten eerst de nieuwe cijfers zien.'' Niet zelden tijdens het debat keek de premier naar links en vroeg: 'Toch Ernst?' Voor het eerst zat de nieuwe D66-minister van Volksgezondheid Ernst Kuipers naast Rutte. Die onervarenheid viel amper op: Kuipers debatteerde ontspannen, was alert en zat nooit om een antwoord verlegen. De minister klonk wel wat onwennig - hij bedankte iedere vragensteller uitvoerig voor diens inbreng en had de neiging vragen stuk-voor stuk te beantwoorden - maar sprak bondiger dan voorganger Hugo de Jonge. 'Realistisch' Inhoudelijk week de boodschap amper af van die van De Jonge: al les moet stap voor stap. ,,Zodra we kunnen versoepelen, doen we dat'', zei Kuipers op vragen van onder meer BBB, PVV en Van Haga. ,,Niemand wil maatregelen langer dan nodig. We proberen zo realistisch mogelijk te zijn.'' Landen die nu wel open zijn, kampen soms ook met veel co ronapatiënten, waarschuwde Rutte: „Omgerekend naar Neder land hebben België en Denemar ken nu twee keer meer bezette ziekenhuisbedden en Frankrijk, Spanje en het Verenigd Koninkrijk zelfs vijf keer meer.'' Dat zijn geen aantallen die Nederlandse zieken huizen graag zien, weet Kuipers nog 'uit mijn vorige baan', zoals het geregeld klinkt. En toch waagt het kabinet de versoepelstap óók als er maar een beetje ruimte is. Het Binnenhof houdt rekening met veel optimis tischer prognoses na het OMT-be- raad van vandaag. De RIVM-reke- naars hebben afgelopen week be loofd om nieuwe gegevens te ver werken in de modellen, onder meer over kortere ligduur en klei nere risico's om met omikron op de intensive care te belanden. Als die bemoedigende aanna mes daadwerkelijk in de progno ses komen, ontstaat er veel meer ruimte om te versoepelen. ,,En als onze hoop gestaafd wordt, dan hebben horeca en cultuur voor- rang'', zei Rutte. Ook publiek bij sportwedstrijden komt dan weer in beeld. Rutte herhaalde overigens dat de lockdown van december wat hem betreft geen overbodige noodrem was: er was te veel onze- Als onze hoop gestaafd wordt, hebben horeca en cultuur voorrang ker rond omikron, de druk op de zorg was toen te groot. ,,Het was nodig.'' Maar als er dinsdag op de pers conferentie goed nieuws komt voor de gesloten sectoren hopen Rutte en Kuipers wel verlost te zijn van de scherpe kritiek over de willekeur bij de vorige versoepel- ronde. Het kabinet koos op advies van het OMT voor een voorzich tige stap naar het oude normaal, met de hervatting van alle fysieke onderwijs, het heropenen van winkels, kappers en sportclubs. Maar musea, theaters en restau rants moesten dus wachten, tot diepe frustratie en protest bij on dernemers en chagrijn in de Tweede Kamer: ,,Waarom mogen we wel naar een Pax-kast kijken bij Ikea en niet naar een Picasso?", vatte PvdA-Kamerlid Attje Kuiken de teneur samen. D66-Kamerlid Wieke Paulusma waarschuwde daarbij dat Nederland 'niet het lockdownland van Europa moet worden'. ,,We moeten niet van maatregel naar maatregel. Landen om ons heen zijn telkens beter voorbereid, en maken politieke keuzes waardoor lockdowns niet nodig waren.'' Die pijnlijke conclusie leeft bij meer fracties, een deel van de par tijen wil mede daarom ook snel discussiëren over de omstreden 2G-maatregel, waarbij ongevacci neerden op drukke plekken niet welkom zijn. Politieke tegenstan ders zien in een nieuwe studie echter de definitieve doodsteek voor 2G. Onderzoekers conclude ren dat er geen meerwaarde van 2G boven de reguliere coronapas (3G, dus met testoptie) is. ,,U moet zich niet blindstaren op 2G'', zei onder meer GroenLinks-Kamerlid Lisa Westerveld. Maar het kabinet wil hier pas later 'uitgebreid bij stilstaan'. Daarbij is het 2G-proto- col niet heilig, noch een taboe, schetsten Kuipers en Rutte: ,,Het is geen ideologisch doel, maar je moet 'm ook niet weggooien." In het parlement slinkt onder tussen de steun voor de coronapas waarbij ongevaccineerden het na kijken hebben. Alleen VVD en D66 tonen zich nog expliciet voor stander van het middel. D66-Ka- merlid Paulusma wil het instru ment 'graag in de EHBO-doos houden'. ,,Dat wil niet zeggen dat we het ook moeten gebruiken.'' Mil GO VRIJDAG 21 JANUARI 2022 Premier Rutte nu wel hoopvol over verdere versoepelingen Niet zelden tijdens het debat keek premier Rutte naar links, naar de nieuwe minister van Volksgezondheid, en vroeg: 'Toch, Ernst?' foto anp Niels Klaassen Hanneke Keultjes Den Haag - Mark Rutte, premier Tweede Kamervoorzitter Vera Bergkamp drukte de micro foon van FvD-Kamerlid Gideon van Meijeren uit. foto anp Tweede Kamer-voorzit ter Vera Bergkamp heeft tijdens het coronadebat hard ingegrepen toen Fo rum voor Democratie-Ka merlid Gideon van Meije ren het coronabeleid 'cri mineel en misdadig' noemde en mensen op nieuw opriep zich niet aan maatregelen te hou den. ,,Dit accepteer ik niet'', zei ze en drukte de microfoon van Van Meije- ren uit. Een Kamerlid mag volgens het reglement van orde niet oproepen tot wette loosheid. Eerder deze week kreeg de voorzitter nog kritiek omdat ze niet ingreep bij persoonlijke aanvallen. Ditmaal stelde Kamerlid Lisa Westerveld van GroenLinks dat Van Meije ren 'alle Kamerleden' aan viel toen hij tijdens een Forum-bijeenkomst begin deze maand zei dat be trokkenen achter het co- ronabeleid 'opgespoord, vervolgd en opgesloten' moeten worden. Van Meijeren weigerde zijn woorden terug te nemen. Na een korte schorsing stelde Van Meijeren dat hij 'geweldloze burgerlijke on- gehoorzaamheid' be doelde. Of zijn oproep in strijd is met het reglement van orde, wordt nog on derzocht. Bergkamp sprak van 'een verschil van inter pretatie'. Toen Van Meije- ren daarna uithaalde naar minister Ernst Kuipers - 'hij likt naar boven en trapt naar beneden' - drukte Bergkamp opnieuw diens microfoon uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 9