'Achterstandsjongere krijgt nog minder kansen' Deze week al 12.000 schoolklassen naar huis door corona Investeer in een recreatiewoning aan het Veluwemeer 8 Open dagen CORONA Door de crisis is de kansenongelijk heid van jongeren in het onderwijs verder vergroot, schrijft het Jonge renplatform in de nieuwe verken ning 'Veelbelovend', die gisteren is gepubliceerd. En wie minder op leiding heeft gehad, heeft nog meer moeite een baan te vinden. Daar naast is het vooral voor jongeren lastig om een betaalbare woning te vinden. Ook voelen scholieren, stu denten, jonge werkenden en jonge ouders meer mentale druk. ,,In de afgelopen twee jaar is er veel aandacht geweest voor de positie van jongeren en hebben jongeren zich meer laten horen. Dat heeft ge leid tot mooie beloften van de poli tiek. Die zijn nog lang niet waarge maakt. Er zijn nog steeds grote pro blemen", vindt voorzitter Maurice Knijnenburg van het SER Jonge renplatform. Het Jongerenplatform adviseert de bewindslieden 'de basis op orde te brengen'. ,,Het is tijd voor een duidelijke strategie en samenhan gende langetermijnkoers, daar is tot nu toe nooit sprake van geweest en deze generatie jongeren is daar dui delijk de dupe van geworden'', al dus Knijnenburg. De jeugd moet een stem krijgen, inspraak in de plannen, en er moeten financiële middelen komen, vindt hij. - Edwin van der Aa Gemiddeld is een kwart (24 pro cent) van de leerlingen deze week niet op school. Vorige week was dat nog 9 procent. Op slechts 2 pro cent van de scholen zijn alle leer lingen aanwezig in de tweede week na de kerstvakantie. Op 80 procent van de scholen ontbreken ook één of meerdere leraren. Zo'n 62 procent van de scholen (vorige week 17 procent) moet daardoor deze week klassen naar huis stu ren, blijkt uit de peiling onder bijna negenhonderd schooldirec teuren, vooral uit het basisonder wijs. Gemiddeld gaat het om twee klassen per school. Vorige week was het tekort aan leraren (90 procent) dé reden om leerlingen naar huis te sturen, nu is dat nog maar in 53 procent van de gevallen de achtergrond. Deze week zijn besmettingen bij leer lingen in 76 procent van de geval len oorzaak van uitgevallen klas sen, dat was vorige week 7 procent. Lastig AVS-voorzitter Ingrid Doornbos ziet de uitdagingen voor schoollei ders groter worden. „Schoolleiders zijn blij dat de scholen weer open zijn, maar tegelijkertijd zien we de besmettingen toenemen en is het onderwijs met de huidige maatre gelen lastig te organiseren.'' Op vier van de vijf scholen wordt afstandsonderwijs geboden voor afwezige leerlingen ofde hele klas om het onderwijs zoveel mo gelijk door te laten gaan. Doorn bos: „Schoolleiders en hun teams werken keihard om het onderwijs overeind te houden. Het hybride onderwijs en soms noodopvang bieden is pittig, zeker met het be staande personeelstekort.'' De regel is nu: als er binnen een groep of klas, drie of meer corona besmettingen (zowel kinderen als medewerkers) zijn binnen zeven C Klassen vallen in 76 procent van de gevallen uit door besmette leerlingen dagen, dan gaat de hele groep of klas in quarantaine. Voor leraren geldt echter dat zij, als ze hun booster binnen hebben of recent corona hebben gehad, niet in qua rantaine hoeven. Directeur Judith Sliedregt van twee basisscholen in de kop van Noord-Limburg werkt met een ei gen versie van de quarantaine- regels. ,,Wij vragen ouders waarom een kind thuis moet blijven. Als dat bijvoorbeeld is omdat iemand in het gezin corona heeft en ze krijgen enkele dagen daarna ook corona, dan tel ik zo'n kind niet mee bij de coronabesmettingen in de klas.'' Volgens Sliedregt heeft ze geen keus. ,,Als ik exact de regels, zou volgen, hadden we echt veel meer klassen thuis.'' Sliedregt noemt het pakket waarin het kabinet zit, heel lastig. ,,Iedereen heeft hier een mening over. Ik wens de overheid ver schrikkelijk veel wijsheid toe en snap hun dilemma.'' Veilig Een meerderheid van de schoollei ders (65 procent) wil dat het OMT de huidige maatregelen voor het onderwijs nog eens goed tegen het licht houdt. Een verruiming van de quarantainemaatregel of het afschaffen van de klassenquaran- taine kan helpen, maar het moet ook veilig kunnen, vinden de di recteuren. Volgens 88 procent van de ondervraagde scholen is een langetermijnvisie nodig voor corona in het onderwijs, waarbij een centrale sluiting geen optie meer is. europarcsverkoop.nl VRIJDAG 21 JANUARI 2022 GO De coronacrisis treft vooral jon geren met ouders met een lage sociaaleconomische status, een niet-westerse migratie-achter grond of jonge mensen die al kwetsbaar zijn door een chroni sche aandoening. Dat blijkt uit een nieuwe verkenning van het SER Jongerenplatform. Let op! U belegt buiten AFM-toezicht. Geen vergunningplicht voor deze activiteit. Gemiddeld is een kwart van de leerlingen deze week niet op school. foto jeffrey groeneweg De coronasituatie op scholen is in een week tijd drastisch verer gerd, bevestigt een nieuwe pei ling van de Algemene Vereniging Schoolleiders. Deze week zijn in het hele land in totaal 12.000 klassen naar huis gestuurd. Edwin van der Aa Utrecht Provincies Zeeland Friesland Drenthe Overijssel Gelderland Limburg Groningen Noord-Brabant Flevoland Noord-Holland Zuid-Holland Utrecht Nederland Percentage scholen die klassen naar huis stuurden 33,3 Recreatiewoningen te koop vanaf 79.500 22 8 23 januari Aan het Veluwemeer nabij Elburg Alle denkbare faciliteiten op het vakantiepark Uitstekende verhuurmogelijkheden Recreatiewoningen direct leverbaar EuroParcs Zuiderzee Adres: Spijkweg 15, 8256 RJ Biddinghuizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 8