H Sara landt solovlucht rond de we c Opmerkelijke uitkomst van Dordtse proef met eigen schuldhulp 7 Een proefproject met eigen, gemeentelijke bewindvoerders voor mensen met schulden blijkt succesvoller dan gedacht. Deelnemers zijn goedkoper en sneller uit de financiële problemen dan bij commerciële partijen. Bij het oplossen van problemen worden schuldenaars door som mige 'cowboys' zo lang mogelijk onder bewind gehouden om geld te verdienen. Peter Heijkoop, voorzit ter van de commissie participatie, schulden en integratie bij de VNG en wethouder in Dordrecht had dat zelf ook niet verwacht. Maar nu schuldenaars in de regio Drechtste- den met eigen bewindvoerders van de gemeente worden geholpen, blijken die soms in twee jaar van hun financiële problemen af, ter wijl daar normaal vijf jaar voor staat. Een 'bizar groot verschil', veroor zaakt door een proefproject dat ont stond omdat Heijkoop klaar was met malafide bewindvoerders én stijgende kosten voor hun werk. Zo'n één op vijfNederlanders heeft te maken met problematische schulden. Gemeenten draaien als het daarmee uit de hand loopt op voor de kosten. Zij moeten de be windvoerders betalen die moeten zorgen dat mensen weer in een sta biele financiële situatie terechtko men, waarbij ze hun schulden kun nen wegwerken. ,,In een paar jaar tijd zagen we kosten daarvoor ver dubbelen. Maar op wat daar precies achter zat, hoe het stond met de kwaliteit van de bewindvoering of de uitstroom, daarop hadden we geen grip. We konden alleen de re kening betalen." Zorgwekkend En luisteren naar zorgwekkende signalen, over onbereikbare be windvoerders die niet helpen, ook al willen schuldenaars vaart maken om schulden weg te werken, en schulden die soms zelfs verergeren. ,,Ik heb meegemaakt dat iemand echt gedupeerd is geraakt door een bewindvoerder. Die kwam in de daklozenopvang terecht. Ik kreeg best wel wat signalen over cow boys, rotte appels die mensen zo lang mogelijk willen aanhou den." Bewindvoerders krijgen per maand betaald, waardoor een fi nanciële prikkel om snel af te ron den ontbreekt. ,,Ik vind het ook een principiële vraag of je de hulp aan kwetsbare mensen met schulden aan de markt moet overlaten. Als ie mand in de daklozenopvang te recht komt, dan heeft de markt in elk geval gefaald." Daarom ging Heijkoop het in 2019 anders doen, door eigen be windvoerders in dienst te nemen. Meer gemeenten hebben dat initia tief genomen, in Groningen met succes, maar de gemeenten Deven ter en Enschede werden op de vin gers getikt, omdat ze de bewind voering niet juist uitvoerden. Heijkoop kreeg na zijn aankondi- Reactie branchevereniging ging woedende reacties uit de bran che, er werd gedreigd met rechtsza ken, maar Heijkoop zette door. Er kan gekozen worden tussen 'gewone' bewindvoerders of ge meentelijke. Elise Jansen was be windvoerder bij een commercieel bedrijf en ging aan de slag bij de ge meente Dordrecht. Ineens had ze niet 150, maar zo'n 60 mensen on der haar hoede en stond ze in heel nauw contact met lokale kerken en Ik kreeg signalen over cowboys die mensen lang aanhouden vrijwilligers. ,,En terwijl bewind voerders vaak spreekuren hebben, zij n wij op werkdagen altij d bereik baar. De lijntjes zijn veel korter." Plots hielp ze iemand zelfs in een jaar van zijn bewindvoering af. ,,Die man kon het niet geloven, vroeg wel drie keer ofdat echt waar was." Resultaten Eind vorig jaar kwamen de eerste resultaten binnen. In de regio Dor drecht werden 129 mensen gehol pen, volgens Heijkoop werden de moeilijkere gevallen onder de hoede genomen. Zestien daarvan rondden het traject binnen twee jaar af. Heijkoop: „Normaal gespro ken maakt eigenlijk iedereen de termijn van vijfjaar vol, soms lukt het in vier jaar. Dat betekent ook dat iemands leven vijfjaar lang op pauze staat, dat die in de overle- vingsstand moet. In bewindvoe ring heeft iemand gewoon vijfjaar lang stress. Het scheelt dus in de kwaliteit van leven, maar het scheelt ook geld. In plaats van acht of negenduizend euro kost een tra ject vierduizend euro." Heijkoop stapt met de resultaten in de hand binnenkort naar de mi nister. „Ik vind dat hier landelijk over moet worden nagedacht. Ik wil ook met de branchevereniging in gesprek. Er zijn ook bewindvoer ders die goed werk verrichten, daarmee moeten we de samen werking versterken. Want men sen kunnen echt in de vernie ling raken door de enorme stress rond geldzorgen.'' GO VRIJDAG 21 JANUARI 2022 ICDSOCT KORTRIJK FOTO'S REUTERS, Met een brede glim lach en onder mas sale belangstelling is de Belgisch-Britse pilote Zara Ruther ford (19) gistermid dag geland op de luchthaven Kortrijk- Wevelgem in België. Na een reis van vijf maand< waarbij ze over 52 land< is ze de jongste vrouw c alleen de wereld rond vloog. Daarmee verbreekt ze het re cord. Haar voorgangster vol bracht dat huzarenstuk op haar dertigste. Zara vertrok op 18 au gustus voor haar wereldreis over 52 landen, van Groenland naar Amerika, Siberië, Japan en zo terug naar Europa. Ze legde in totaal 52.080,3 kilometer af in 200 vlieguren en maakte 69 stops. FlyZolo.c om Commerciële bewindvoerder vertraagt aflossen schulden Carla van der Wal Dordrecht De branchevereni ging van bewind voerders NBBI vindt dat gemeen ten 'voornamelijk zijn geïnteresseerd in het doorvoeren van bezuinigingen'. ,,Dat zou je ook als een verkeerde prik kel kunnen zien", zegt secretaris Ben Bejamins. ,,We heb ben argumenten zo als van Peter Heijkoop vaker ge hoord. Maar wij ge loven in samenwer king en hebben daarvoor een lande lijk convenant ont wikkeld." In gemeen ten zoals Amster dam, Rotterdam en Tilburg wordt al sa mengewerkt. Benja mins wijst er ook op dat meerdere geval len zijn geweest waarbij gemeente- lijke bewindvoerders op de vingers zijn getikt vanwege een gebrek aan kwaliteit. Benjamins bena drukt dat alle be windvoerders con troles krijgen om de kwaliteit in de gaten te houden. ,,Dat be windvoerders cliën ten lang onder be wind houden, is niet op waarheid ge stoeld." - Peter Heijkoop, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2022 | | pagina 7